Merkel és a Shell felnyomnák a karbonárfolyamot

Évek óta gyengélkedik a karbonpiac: túl sok a kibocsátási engedély, és e mennyiséghez képest kicsi a piaci kereslet a recesszió miatt. Az Európai Parlamentet nem érdekli a kérdés, a karbonintenzív ágazatok a kvótarendszer megmentése ellen lobbiznak, Angela Merkel viszont a sarkára állt. Az üvegházgáz-kibocsátás 50 euróra történő beárazása tenné kecsegtetővé, olcsóbbá a megújuló energiákat. Brüsszel már 20 euróval beérné. Ehhez képest jó ideje rendre 3 euró körül mozog az árfolyam.

Jelentősen emelkedhet a szén-dioxid-kvóták értéke – Kép: SXC

Áprilisban az EP 19 szavazattal a reform ellen döntött, mely kivonta volna a kvótafelesleget a piacról. Az Európai Bizottság (EB) – amely benyújtotta a javaslatot – természetesen magasabb árakat szeretne látni az üvegházgáz-kibocsátás tonnánkénti tarifájaként, mert a fosszilis technológiák ilyetén drágulása olcsóbb alternatívává tenné a megújuló energiákat, s így a szél-, víz- és napenergia-szektorokba irányítaná a befektetéseket.

Az unióban eddig Anglia fixálta a karbonárfolyam alsó határát, hogy garantálja az államkasszának a légszennyezésből eredő bevételeket. Szakértők szerint 50 eurónak kellene lennie a kibocsátás tonnánkénti árának, hogy az átállás a megújuló energiákra anyagilag szükségszerű legyen. Az EB már 20 eurós árral is boldog lenne, és már ettől az árszinttől látványos eredményeket vár.

A szavazást érthető módon erős lobbizás övezte. A kiszámítható befektetési környezet létrejöttében érdekelt multicégek (például a Shell) közös hirdetést helyeztek el a Financial Times-ban a reform és a kvótafelesleg-kivonás mellett foglalva állást. Úgy vélik, enélkül zavaros, következetlen nemzeti szabályozásokra bomlana szét az egységes uniós energiapiac. A hirdetésben megnevezett cégek összesen 1150 milliárd dolláros éves forgalmat bonyolítanak évente! Ugyanakkor köztudott, hogy számos (a sajtó által meg nem nevezett) vállalat lobbizott a reform ellen, kiemelve, hogy a karbonárfolyam emelkedése versenyhátrányt okozna Európának, ahol az emiatt emelkedő energiaárak jócskán meghaladnák az amerikai áram- és fűtési költségeket. (Az Egyesült Államokban a palagázmezők kitermelésének gazdaságossá válása miatti energiatöbblet csökkentette az árakat.)

Plusz négy és félmilliárd a panelpályázatra
A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium a tavaly év végi sikeres kvótaértékesítéseknek köszönhetően 4,56 milliárd forintos keretet biztosít újabb támogatások megítéléséhez a Zöld Beruházási Rendszer lezárt Panel II. pályázatán. A többletforrásból a korábban benyújtott, de miniszteri döntéssel még nem rendelkező pályázatok kaphatnak hozzájárulást panellakások felújításához, energetikai korszerűsítéséhez.
Connie Hedegaard klímaügyi biztos aggodalmát fejezte ki: ha az emissziókereskedelmi rendszer (ETS) szétesik, azzal az unió elveszti a lehetőséget, hogy teljesítse kibocsátáscsökkentési vállalásait. Májusban Angela Merkel német kancellár volt az első tagországi kormányfő, aki nyíltan kiállt az ETS reformja mellett és a kvótafelesleg kivonását szorgalmazta.

Merkel ősszel tenne hathatós lépéseket az ügyben, közvetlenül a szeptemberi német szövetségi választások után. Egyúttal a megújuló energiák állami támogatását is átalakítaná Németországban – de részletekbe nem bocsátkozott. Hedegaard egyetért azzal, hogy a kivonás gyors megoldás lehet, amit még az idén életbe lehetne léptetni. Merkel színvallása azért meglepő, mert kormányzatán belül megoszlottak a vélemények az ügyről, ezért Németország a strasbourgi EP-szavazáson sem szerepelt a reformot határozottan támogató tagállamok között. (Merkel gazdasági minisztere ellenzi a kvóta-kivonást.)

A Societe General 2014-re 7,5 eurós karbonárfolyamot jósolt – igaz, még az EP voksolása előtti hónapokban.

Véleményvezér

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo