Mit kell tennie a cégeknek a klímaváltozás ellen? Megmutatjuk

Május végére elkészült az a magyar jogszabály, amely átveszi a klímaváltozás elleni uniós direktívát. Az új szabályozás fontos kötelezettséget ró a vállalkozásokra, minden cégnek ki kell vennie a részét a felmelegedés elleni küzdelemből. A Framework Hungary szakértőjének segítségével megmutatjuk, mit kell és mit érdemes megtennie a vállalkozásoknak.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: Pixabay

A klímaváltozás visszaszorítása, a környezeti erőforrások megőrzése az utóbbi években jelentős kihívást jelentenek a világ országai számára, így az Európai Unió is nagy hangsúlyt fektet az energiafogyasztás szabályozására. A 2012-es energiahatékonysági direktíva kimondja, hogy az EU-n belül 2020-ra - az addigra várható értékekhez képest - 20 százalékkal kellene csökkenteni az Unió primerenergia-fogyasztását. Május végén elkészült a direktíván alapuló magyar jogszabály, nézzük, hogy Magyarország hogyan fogja kivenni a részét a klímaváltozás elleni felkészülésben.

Kötelező épületenergetikai korszerűsítés a közintézményekben

Az Unió végsőenergia- fogyasztásának 40 százalékát az épületek teszik ki, így az építészetben, a tanácsadásban és a mérnöki tevékenységben –, a tagállamoknak 2020-on túlmutató hosszú távú stratégiát kell kidolgozniuk a lakó- és kereskedelmi célú épületek felújításába történő, az épületállomány energiahatékonyságának javítását célzó beruházások ösztönzése céljából. Ezért a jogszabály kiemeli a technológiai korszerűsítések fontosságát.

Ennek érdekében a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal adatokat gyűjt, elemez, és folyamatos értékeléseket készít a fejlesztés támogatására. Az 500 m2-t, (2015. július 9-étől 250 m2-t) meghaladó hasznos alapterületű közintézmények épületei energiahatékonysági felújítási kötelezettség alá esnek. Nem vonatkozik ez a rendelet a hitéleti célokra fenntartott intézményekre, azokra a műemlék-jellegű épületekre, amelyek ilyen irányú fejlesztése azok elfogadhatatlan megváltozásával járna, illetve katonai célú épületekre sem.

Az Irányelvről itt olvashat részletesen!

Kötelező energetikai audit vagy energiairányítási rendszer bevezetése a nagyvállalatokban

Az épületek mellett az energiafelhasználás szerves részét a vállalatok működése teszi ki. Itt nemcsak az épületenergetikára kell gondolni, hanem minden olyan folyamatra, amely során a cég áramot, vizet, földgázt használ, legyen ez egy egyszerű irodai tevékenység vagy egy komplett gyártási folyamat.

Jól szemlélteti a vállalatok által felhasznált energia mennyiségét egy hazai példa: egy Magyarországon is működő nemzetközi gyártó cég néhány évvel 2012 előtt kezdte meg folyamatos környezetvédelmi és energiahatékonysági fejlesztéseit. 2012-re 16 százalékkal csökkent az energiafogyasztásuk, ez a megspórolt árammennyiség 550 átlagos magyar háztartás energiaszükségleteire volna elegendő.

Milliókat pazarolnak el a magyar cégek
Akár 10-15 százalékkal is csökkenthetők a céges energiaszámlák az energiabeszerzések tudatos tervezésével és némi szemléletváltással. Mindez a vállalatoknak egy fillérjébe sem kerül, azonban ha a cégvezetés úgy dönt, némi befektetés árán a megtakarítást akár a duplájára is emelhetik.
A jogszabályban foglaltak szerint minden nagyvállalat köteles négyévente energetikai auditot bonyolítani vagy ISO 50001 energiairányítási rendszerszabvány szerinti működést kialakítani, és nemzetközi tanúsító által tanúsíttatni. Az első energetikai auditot 2015. december 5-éig el kell végezni. Bár 2016. december 31-ig nem szankcionálnak, akár 10 millió forintra is bírságolható az a vállalat, amely ezután sem tesz eleget kötelezettségének.

Ez a rendelet a 250 főnél nagyobb, vagy 50 millió Euró éves árbevételt elérő szervezetekre vonatkozik. A nagyvállalatok tevékenységéhez kapcsolódó kis- és középvállalkozásnak minősülő partnervállalkozások nem esnek e kötelezettség alá, de csak abban az esetben, ha végsőenergia-fogyasztásuk nem éri el a nagyvállalat végsőenergia-fogyasztásának 5 százalékát.

Négyévenkénti audit vagy ISO 50001?

A jogszabály szerint mentesül a kötelező audit alól az a szervezet, amely ISO 50001 tanúsítvánnyal rendelkezik. Bár normál esetben az energetikai auditot csak négyévente kell megtartani, a szabvány szerinti működés pedig egy folyamatos, szisztematikus, hosszabb távra szóló dolog, nem biztos, hogy az egyszerűbb megoldás valóban kifizetődőbb.

Energiairányítási rendszer működtetése esetén ugyanis nem kell a sokszor hatalmas költségekkel járó auditot négyévente elvégeztetni, elég akkor, ha olyan, jelentős változás következik be a vállalatban, ami hatással van az energiafelhasználására. Csak az érvényes tanúsítványt kell bemutatni minden negyedik évben.

Kezdjük magunkon a spórolást!
Ha takarékoskodni akarunk az irodánk rezsiköltségein, nem kell azonnal a legmodernebb felszerelést megvásárolnunk, vagy drága beruházásokat végrehajtanunk. Kezdetnek megteszi, ha a szokásainkon változtatunk. Ha ügyelünk a klímára, a fűtésre és arra, hogy ne hagyjuk bekapcsolva az irodai eszközöket, évente százezreket spórolhatunk.
Természetesen az ISO 50001 szabvány kialakítása eleve magában foglalja a cég energia alapállapot felvételét, de nemcsak a beruházásokra és újításokra fogalmaz meg irányelvet, hanem a szervezet összes folyamatára koncentrálva szisztematikusan segít a költségek és az energiafogyasztás folyamatos csökkentésében. Természetesen nem előírás, hogy minden folyamatot górcső alá kell venni az irányítási rendszer kialakítása során, a vállalat adott területeire fókuszálva is ki lehet alakítani (scope meghatározás, az energiairányítási rendszer vonatkozhat például csak a gyártásra), illetve a szabvány csak a kellő reprezentativitást írja elő az állapotfelmérés során.

Aki energiaaudit elvégzését választja, annak azt minden épületére el kell végeztetnie, és ez önmagában még nem lesz több mint egy pillanatkép a cég energiafogyasztásáról. Ez pedig csak akkor fog segíteni a klímaváltozás megállításában, illetve pozitív változást hozni a energia költségekben, ha az energia auditon felül, kezdünk is valamit a kapott értékekkel. A szabvány viszont az energia-alapállapot felmérése alapján konkrét célokat jelöl ki rövid, és hosszú távra, és útmutatást ad, amelynek eredményeképpen pár éven belül akár 20 százalékkal is csökkenhet a szervezet energiafelhasználása – mondta Kohl Zsuzsanna a Piac&Profit minőségirányítási szakértője, az energiairányítás bevezetésével foglalkozó cég, a FrameWork Hungary Kft. tanácsadója. Az ISO 50001 szabvány általi működés sokkal inkább szolgálja a célt, amiért az energiahatékonysági direktívát létrehozták: a környezeti erőforrások jövő nemzedékek számára történő megóvását.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo