Mit látunk az új energiacímkéken?

Öt hónap múlva –szeptember 26-tól –kell teljesíteni a gyártók, beszállítók és forgalmazók számára előírt, energiacímkék alkalmazását, a 812/2013/EU és 814/2013/EU bizottsági rendeletek alapján: a vízmelegítőket, a melegvíztároló tartályokat, fűtőberendezéseket, kombinált fűtőberendezéseket és szolár készülékeket kell ellátni energiacímkékkel, és kísérő termékismertetővel. A Hajdú Zrt. szakértői segítenek átlátni, mit is jelentenek az adatok.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép:Wikimedia

Az Európai Bizottság 2013-ban elfogadta és 2 év türelmi időt biztosított a vízmelegítők és melegvíz-tároló tartályok gyártóinak a nagy eladási volument jelentő termékek használat közbeni energiafogyasztás-csökkentésére, valamint az energiacímke alkalmazására. Az uniós irányelv hármas célt határozott meg, melyben az egyik legfőbb indikátor, az energiafogyasztás 20 százalékkal való csökkenése mellett 2020-ra érje el a megújuló energiák alkalmazását 20 százalékkal.

Az új melegvíz – és fűtőberendezések jelzései a piktogramok lesznek. Színkódolás tekintetében nincs változás, a sötétzöld szín jelenti a leginkább energiahatékony készüléket, a piros az ellenkezőjét. Az energiaosztályokat tekintve már történt változás. „A” jelöli a leghatékonyabb, „G” pedig a legkevésbé hatékony terméket, éves energiafogyasztás alapján, az „F” kategória folyamatosan kiszorul a piacról. (2011 végén a háztartási gépek és tévékészülékek kaptak új címkét, ami könnyebben átlátható.)

A vízmelegítők energiaszolgáltatási képessége alapján, az energiacímkén új, a ruházati iparban már megszokott S, M,L, XXL besorolással találkozhattak a fogyasztók. E besorolásnál a kis méretektől a nagy méretekig jutunk el: S-től az XXL-ig, esetünkben ugyanez a kis energiaszolgáltatástól mutat a nagy energiaszolgáltatásig. Minél több hőmennyiség nyerhető ki a forróvíztárolóból, annál magasabb besorolást kap, amely a 3XL-lel tetőzik.

Három alapvető jelzést érdemes a fogyasztónak értékelnie.

Az első a vízmelegítési energiahatékonysági osztályba történő besorolás. Az „A” kategóriát a hőszivattyús vízmelegítő kapja, ha ezt a rendszert szolárrendszerbe kötik be, már „A++” kategóriás besorolást fog kapni.

Az átlagos méretű – szeptembertől L besorolású – piacon kapható elektromos vízmelegítők 35-40 % energiahatékonyság miatt, „C” kategóriát kapnak majd. (A jogszabály alkalmazása alapján sok azonos termék fog majd fenti besorolást kapni, így a fogyasztónak érdekében áll az alábbi két szempont figyelembevétele.)

A második fajsúlyos eligazodási pont a fogyasztó számára az adott vízmelegítő berendezés éves villamosenergia-fogyasztása, ami az energiacímkén kWh-ban vagy gigaJoule mértékegységben jelenik meg.

A harmadik fontos útmutató, a már ismertetett energiaszolgáltatási képesség. /S- 3XL-ig/ A végfelhasználó számára e három jelzés együttes vizsgálata jelenthet nagyobb energia megtakarítást és hatékonyságot.

Forrás: Hajdú Zrt.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo