Nem kellene háttérbe szorítani a megújulókat

Komoly változások léptek életbe az Otthon Melege programban, amelyre augusztus közepétől lehet pályázni: többek között nem lesz kötelező megújuló energiaforrást hasznosítani. Az iparági szövetség szerint az energiahatékonyság támogatása minden formában hasznos, de nem kellene háttérbe szorítani a megújulókat.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: Pixabay

Június 1-jén a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium közleményében ismertette az Otthon Melege Pályázat új szabályait, amelyek szerint ezentúl az elszámolható költségek legalább 45 százaléka akkor is igényelhető, ha a pályázó nem épít ki megújuló energiát hasznosító rendszert. A MANAP Iparági Egyesület elnöksége messzemenőkig támogat minden energiakorszerűsítési rendszert és pályázatot Magyarországon, ugyanakkor jelentős visszalépésként értékeli, hogy a megújuló energiák (nap, szél, biomassza, stb.) hasznosítása háttérbe szorult a pályázat módosításával.

Korábban ugyanis az elszámolható költségek 45 százaléka, legfeljebb 1,5 millió forint csak abban az esetben volt igényelhető, ha a pályázó egy energiahatékonysági fejlesztés mellett legalább egy megújuló energiát hasznosító rendszert is kiépít. A módosítás szerint akkor is jár a támogatás, ha a támogatott beruházásban kettő vagy több energiahatékonysági fejlesztést valósítanak meg megújuló energiát hasznosító rendszer kiépítése nélkül.

A környezet bánja a könnyített CSOK-ot
Az a könnyítés, hogy a lakóingatlanok energiahatékonysági szintjét a jövőben nem kell figyelembe venni a CSOK összegének megállapításánál azt is magával hozza, hogy az energiahatékonysági szempontból jelenleg is rendkívül korszerűtlen ingatlanállomány fog tovább bővülni. Mivel a jogszabály nem írja elő, így az ingatlantulajdonosok felelős, hosszú-távra szóló döntésén múlik majd, hogy új otthonuk ne legyen energiapazarló.
A magyarok egyébként szívesen spórolnak az energiával.

Augusztustól lehet pályázni

További változás, hogy egyszerűbbé váltak a szükséges csatolandó mellékletek és az elszámoláshoz szükséges dokumentumok és meghosszabbodott a felkészülési időszak is: a támogatási kérelmeket 2016. augusztus 15-től a rendelkezésre álló forrás kimerüléséig nyújthatják be a pályázati portálon keresztül, elektronikus úton az ügyfélkapus regisztrációval rendelkező magánszemélyek.

„Igazán sajnálatos, hogy az eddigi komplex szemléletet felváltotta egy új, amely ezentúl arra ösztökéli a pályázókat, hogy a hőszigetelésre és a nyílászárók cseréjére korlátozzák ingatlanuk energiahatékonysági fejlesztését, és így a megújuló energiaforrások kiépítése egyértelműen háttérbe szorul. Természetesen ismerve a hazai ingatlanok állapotát, ezek fontos fejlesztések, ám a megújuló energiaforrások költségcsökkentő és környezetet nem terhelő bővítése így lelassul.” – mondta Szolnoki Ádám, a MANAP elnöke.

„Minden pályázatnál örömteli fejlemény, ha az elszámolható költségek köre bővül, és az adminisztráció egyszerűsödik, ám a néhány ezer ingatlan felújítását támogató pályázatra való felkészülési idő meghosszabbításával az eddigi határidőket komolyan vevő, felkészült pályázók hátrányba kerülnek a szűkös keret miatt, illetve az érintett energiahatékonysággal foglalkozó kis- és középvállalkozások – a pályázati rendszer időigényét ismerve – a téli fűtési szezon kezdetéig aligha végeznek a kivitelezésekkel.” – tette hozzá a MANAP elnöke.

 

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo