Nem mindegy, hogy mit kezdünk a gumival

Közel negyvenötezer tonna gumiabroncs-hulladék keletkezik Magyarországon minden évben. A természetbe kikerülve az elhagyott gumik súlyos környezeti károkat okoznak, pedig a gumiabroncsok újrahasznosítása egyre inkább megoldott.

Kép: Pixabay

Az Európai Unióban jelenleg 3 millió tonna gumiabroncs-hulladék keletkezik évente, Magyarországon ez a szám 45 ezer tonnára tehető. A kezeletlen gumiabroncs-hulladék súlyos környezeti terhelést jelent Földünk számára. A gumi – tulajdonságából fakadóan – az élettartama során nagyon keveset, mindössze 10 százalékot veszít tömegéből, azaz nagyon ellenálló anyagról van szó.

A gumiabroncsok környezetkímélő újrahasznosítására már többféle megoldás is létezik, mégsem mindig jut el a hulladék a megfelelő helyre. „Az újrahasznosításra több megoldás létezik, például kis mennyiséget anyagában hasznosítanak – futópálya, játszótér, aszfaltburkolatba adalék –, szintén valamennyit a hulladéklerakók takarására használnak.

Nagyobb mennyiséget a cementgyárakban együttégetnek, ha betartják az előírt legjobb technológiát, a légszennyezés minimálisra csökkenthető, a napi gyakorlatban ez  működik is. A pirolízis azért jó, mert a kaucsuk megújuló, növényi eredetű, és a pirolízis során nyert olajat egy az egyben fogadni tudja a kőolaj-finomító és belekeverik a gázolajba, mint megújuló energiaforrásnak számító agroüzemanyag-összetevőt. Tehát vannak jó megoldások, a keletkező hulladéknak lenne helye” – mondta Lenkei Péter, a Levegő Munkacsoport szakértője.

Cukorból jön a biogumi
A teljesen megújuló energiaforrásból származó bio-butadién gyártása sikeresen a kísérleti szakaszba lépett – jelentette be az Eni-hez tartozó polimer és elasztomer gyártó Versalis és a Genomatica biotechnológiai cég.
A másik fő kérdés az elhasználódott gumiabroncsok esetében az, hogyan tudjuk őket környezetbarát módon gyűjteni, és a hasznosítás helyére eljuttatni. Sajnos egyelőre még hiányzik az a jogszabály, amely a különböző szervezeteket, vállalkozásokat arra kötelezné, hogy térítésmentesen visszavegyék az elhasználódott gumiabroncsokat. „A kötelező átvétel jelenleg még nem megoldott, melyet pl. a gyógyszerhulladéknál, elemeknél, akkumulátoroknál, világító testeknél és elektronikai hulladéknál jogszabály ír elő. A használt gumiabroncs leadása Pest megyében megoldott a szervizekben, máshol is a gumijavító vállalkozások veszik át, de nem minden esetben és nem feltétlen ingyenesen. Érdemes a legközelebbi szerelőnél érdeklődni, hogy abroncscserekor visszaveszik-e a használt autógumit, és milyen feltételekkel” – mondta Lenkei Péter.

Tehát van megoldás a gumiabroncs-hulladék környezettudatos kezelésére, csak egy kicsit utána kell járni a dolognak. Sajnos még nem kötelező az átvétel, és nem is feltétlenül ingyenes. Ennek ellenére bizonyos iparági szereplők átveszik a gumiabroncsokat, akár ingyen is. Ha úgy szeretnénk megszabadulni a gumiabroncs-hulladéktól, hogy azzal ne terheljük a környezetet, a gumiabroncs-kereskedőknél, autószervizekben, gumiabroncs-beszállítóknál érdemes érdeklődni. Amit semmiképpen ne tegyünk: ne égessük el őket, és ne hagyjuk őket út, erdő, élővíz vagy mező szélén!

Abroncs lesz a gumipitypangból
Már tesztelik a pitypangból készült gumiabroncsokat, így néhány éven belül megkezdődhet az új, teljes egészében természetes alapanyagból származó termék tömeggyártása, amelynek lényegesen kisebb lesz az ökológiai lábnyoma, mint a trópusokról származó kaucsukabroncsoké.

Véleményvezér

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo