Lehet tiltakozással hatni a kormányra

A Karib-tenger partján fekvő Belize hétfőn jelentette be szándékát, miszerint tengeri területein olajfúrásokat kezd. Ezzel veszélybe került volna az északi félteke legnagyobb korallzátonya, de a nemzetközi tiltakozás hatására az állam ma visszavonta a terveit.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: WWF

A két nappal ezelőtt indított petíciós kampánynak köszönhetően Belize kormánya ma bejelentette, hogy egyelőre felfüggeszti a szeizmikus tesztelés előkészítését a tengeri világörökségi helyszín közelében. Az északi félteke legnagyobb kiterjedésű korallzátonya megmenekült a mélytengeri próbafúrásoktól, miután a belize-i kormány a civil lakosság, a társadalmi és természetvédelmi szervezetek összehangolt tiltakozó akcióját követően ma visszavonta ez irányú terveit – jelentette be a Wrold Wildlife Found (WWF)

Ha valóban megkezdték volna a fúrásokat, azok mindössze 1 km-re lettek volna a sérülékeny Belize Korallzátony rezervátumtól, amely az UNESCO veszélyeztetett világörökségi helyszíneinek listáján szerepel.  A WWF arra figyelmeztetett, hogy egy esetleges olajszivárgás végzetes következményekkel járhat arra a mintegy 190 000 emberre nézve, akik megélhetése a tengeri és a tengerparti élővilághoz kötődik. Továbbá veszélyeztethetné a teljes Közép-Amerikai Korallzátony Rendszert, amely Mexikótól, Guatemala és Honduras érintésével húzódik végig a karib-térségben.

A jövőnkbe kerülhet a fekete reneszánsz
A modern világban a szén az ipari forradalom idejét idézi, ugyanakkor ez a nyersanyag még mindig a világ egyik legfontosabb energiahordozója, és jó úton van afelé, hogy visszanyerje korábbi fontosságát. Elsősorban azért, mert minden másnál olcsóbb, de az sem mellékes, hogy szinte mindenhol megtalálható. Van belőle nekünk is bőven.
2015 végén Belize nyilvánosan vállalta, hogy megtiltja a mélytengeri olajkitermelést a világörökségi területen, de az erről szóló törvényt a mai napig nem fogadták el. A törvényjavaslat tartalmaz egy keskeny pufferzónát is, de az UNESCO Világörökségi Bizottsága azt kérte, hogy az ország fontolja meg a keskeny átmeneti terület biztonságos kiterjesztésének lehetőségét.

„Belize egyike azon kulcsfontosságú természeti területeinknek, amelyek egészségétől a bolygónk természeti erőforrásainak jövője és egyben a mi jövőnk is függ. Saját, európai példáink esetében is azonnali cselekvésre van szükség. Spanyolországban a több millió vándormadár pihenőhelyéül szolgáló Doñana Nemzeti Park veszélyeztetettsége, Bulgáriában pedig a Pirin Nemzeti Park beépítési tervei mind azt mutatják, hogy még legfontosabb természeti területeink védettsége sem biztosított ” – foglalta össze Antal Alexa, a WWF Magyarország kommunikációs vezetője.

Végveszélyben a természeti világörökségi helyszínek harmada
Az ENSZ által nyilvántartott 229 természeti világörökségből hetven van veszélyben a bányászat, vagy fosszilis energiaforrások kitermelése miatt. Magyarország sem kivétel, nálunk az Aggteleki Nemzeti Park közvetlen közelében nyitottak volna lignitbányát.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo