Pénzt kaptak a fogyasztók, ha áramot használtak

Portugália négy és fél napig napig csak nap-, szél- és vízenergiát használt, Németországban pedig néhány órára negatívba fordultak az energiaárak, vagyis a fogyasztók kaptak pénzt a fogyasztásért.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Sok szó esik arról, hogy az egyes országok energiafogyasztásuk hány százalékát oldják meg megújuló energiával. 2016 májusa fordulópontot jelentett a megújuló energia történetében. Németország egy vasárnapi napon képes volt annyi megújuló energiát előállítani, amivel kielégítette az ország áramigényének 87 százalékát. Ilyen mértékű lefedettségre még nem volt példa a németeknél. Május 8-a volt ez a nap, és az energiaszolgáltatók felajánlották a fogyasztóknak, hogy fizetnek nekik(!), ha megújuló energiát használnak, mert annyi gyűlt össze a hálózatban.

De ez még semmi. Portugália négy egymás követő napon át működött teljes egészében megújuló energiákkal ugyanebben a hónapban. Az elektromos áramot víz-, szél-, napenergiás, és geotermális erőművek állították elő. A 107 órás -azaz 4,45 napig tartó- rekordot a ZERO System Sustainable Land Association jelentette be közleményben a National Energy Networktől (REN) szerzett adatokra hivatkozva. A megújulókra való teljes átállás egy szombati reggeltől (6 óra 45-től) szerda késődélutánig tartott (május 7, 17 óra 45).

Costa Rica - bár gazdaságilag kevésbé fejlett ország - az év első három hónapjában csak és kizárólag megújuló forrásokból fedezte elektromos energiaszükségletét.

Kép: freeimages.com

Másutt is növekszik
Vannak jelei, hogy más országok is felzárkóznak a megújulók növelésében.
Dánia 2015-ben áramfogyasztása 42 %-át szerezte szélenergiából, írta The Guardian. Spanyolország 20 %-os, Németország 13 %-os, Anglia 11 %-os arányt ért el szélkerekekkel.
Skóciában éppen most épül egy gigantikus szélkerék-farm, mely 20 000 otthont lesz képes ellátni árammal.
A rekord azért biztató, mert Portugáliában a megújuló aránya a teljes áramfogyasztásban 2013-ban még csak 23% volt, 2015-ben pedig 48%. 2013 és 2016 között Portugália 550 MW új, megújuló energiás kapacitást csatlakoztatott az energiahálózathoz. (Az országnak egyébként nincs atomerőműve.)

A négynapos 100% természetesen csak időleges, ha az egész éves fogyasztást összesítik majd 2016 végén, vélhetően újfent valahol a 50% körül lesz az arány, hacsak az ország nem fogja a fenti teljesítményt többször is megismételni az év folyamán.

Nem tudják gyorsan lekapcsolni a fosszilis erőműveket

De térjünk vissza a német példára. Németországban május 8-án vasárnap délután 1 óra körül a megújuló energiás infrastruktúrák az 63 GW-os összfogyasztásból 55 GW-t termeltek, vagyis 87%-ot. Úgy tűnik, ez az eddigi legmagasabb arány, amit a 80 milliós lakosú és fejlett -vagyis nagybani energiafogyasztónak számító- nehéziparral rendelkező országnak sikerült megvalósítania.

Az energiaárak néhány órára negatívba fordultak, vagyis a fogyasztóknak fizettek azért, hogy használják az áramot, írta a qz.com.

2015-ben a megújulók a német energiamix 33%-át adták, jelentette az Agora Energiewende. A német kormány azt tervezi, hogy a német gazdaság 2050-re 100%-ban átáll a megújulókra.

A Quartz azonban rámutatott, hogy a vasárnap délutáni megújuló energia-túltengés nem volt egyértelműen pozitív fordulat: kiderült, hogy a német energiaszektor nem elég flexibilis és gyors. A földgázmeghajtású erőműveket sikerült lekapcsolni a hálózatról, hogy enyhítsék a fosszilisok arányát a megújulók növekedése miatt, de a széntüzeléses erőműveket és az atomreaktorokat órákon át nem tudták kikapcsolni. Ezért túl nagy lett a kínálat, s az ipari fogyasztóknak (pl. olajfinomítóknak, öntödéknek, stb.) néhány óráig fizettek a szolgáltatók, hogy vegyék meg tőlük az energiát.

Szakemberek szerint egyre gyakoribb lesz, hogy ilyen rekorddöntő megújuló-arányokról számolhatunk be az EU tagállamaiban.

Kis országok a világ szolárnagyhatalmai között
Növekedik az emberiség áraméhsége, de nem mindenütt nő kellő mértékben a megújuló energia aránya az energiamixben. Ebből az összesítésből kiderül, mely országokban legnagyobb a kiépített napenergia-kapacitások. Nem kell sem mediterrán országnak, sem nagy országnak lenni ahhoz, hogy nagyok lehessünk a napenergiában.

Véleményvezér

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo