Reménykeltő esőzések Szíriában

Javult valamelyest az élelmezési helyzet Szíria egyes részein a közelmúlt eseményei és a humanitárius segítség miatt, az ország egészét tekintve ez azonban még mindig messze nem éri el a háború előtti szintet, figyelmeztet az ENSZ.

Az ország teljes búzatermelése a legutóbbi termény és élelmezésbiztonsági felmérés alapján, melyet az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) és a Világélelmezési Program (WFP) közösen végzett, 1,8 millió tonna – ami 12 %-os javulás a tavalyi mélyponthoz képest, de több mint 50 százalékkal alatta van a háború kitörését megelőző évtized átlagának.

A jelentést készítők közel 7 millióra becsülik azok számát, akik élelmiszerellátása bizonytalan, és további 5,6 millióra azokét, akik a rendszeres élelmiszersegély megszűnésével könnyen ugyanilyen helyzetbe kerülhetnek. „Néhány szíriai családnak felcsillant egy kis fény az alagút végén,” mondta a FAO szíriai meghatalmazott képviselője, Adam Yao. „A hatalmas nyomás ellenére a mezőgazdaság még mindig képes élelmiszerrel ellátni az országot. A biztonsági helyzet alakulásával egyre több gazda juthat újra földhöz. Most kell fokozni a támogatást, mert a mezőgazdaság fontosabb mint valaha.”

Kép: FAO

„Már ez a kis változás is reménykeltő sokaknak, de a szükség továbbra is nagy. Több erőfeszítésre van szükség, hogy a konfliktus sújtotta családokat élelemhez juttassuk,” mondta Jakob Kern, a Világélelmezési Program szíriai képviselője. A humanitárius szervezetek hozzáférése az ostromlott területekhez szintén javult. Deir Ezzor tartomány továbbra is zárt maradt, az életmentő adományokat repülőről juttatják célba. Rakka tartományban egyenesen kritikus a helyzet a folyamatos harcok miatt: az üzletek tönkrementek és az alapvető élelmiszerek ára 42 százalékkal ugrott meg május óta.

Példátlan menekültválságot okozhat a klímaváltozás
Obama a Milánóban rendezett Globális Élelmiszerinnovációs Csúcson figyelmeztetett: ha nem kezeljük tudományos eszközökkel a klímaváltozást, mérhetetlenül nagy menekültválság lesz belőle, több száz millió hontalannal.
A növényeknek jól jött az eső

A csapadékosabb időjárástól felduzzadt az Eufrátesz folyó vize. A kedvezőbb időjárás miatt idén nőtt a búza- és árpatermelés. A magas termelési költségek, a termelési eszközökhöz (vetőmag, tápszer) való hozzájutás nehézségei, illetve a tönkrement öntözési és tárolási infrastruktúra azonban komoly terhet jelentenek a gazdáknak.

A legeltető állattartás körülményei javultak az esőzések miatt, ami különösen jól jön a magas takarmányárak mellett. Stabilizálódni látszik az állatállomány mérete is, még ha egy viszonylag alacsony szinten is. Az állategészségügyi szolgáltatásokhoz és a legelőkhöz való hozzáférés akadályoztatása nem szűntek meg problémának lenni.

Napról napra jobb a biztonsági helyzet és a beszerzési lehetőségek is, hozzájárulva a kereskedelem óvatos élénküléséhez. Így újra megnyíltak városi piacok az ország számtalan pontján. Aleppó keleti részén a teljes infrastruktúra elpusztult, ott a helyreállítás ezért lassabban megy. Az élelmiszerárak az ország szinte egész területén rekord magasságba emelkedtek.

Sokba van nekünk a klímaváltozás
Évről évre nő a viharkárokkal kapcsolatos kárbejelentések száma, ha máshol még nem is, ezek miatt mindenki a saját bőrén érezheti, milyen fontos szót ejteni a Föld jövőjét egyre inkább veszélyeztető tendenciákról. A klímaváltozás nagyban érinti a biztosítási szektort: a természeti katasztrófák az elmúlt közel 10 évben, 2000 és 2012 között világszerte összesen 1,7 billió dollár kárt okoztak, 2,9 milliárd embert érintettek, és 1,2 millió áldozatot követeltek. Azonban nem minden katasztrófának a globális felmelegedés az oka.

Véleményvezér

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo