Senki sem akarja bepiszkolni a kezét

A Limában jelenleg is zajló ENSZ Klímacsúcs résztvevőivel tegnap osztották meg a tárgyalásra bocsájtandó részletes vitairat vázlatát, amely a résztvevő WWF delegáció szerint súlyos hiányosságokat tartalmaz. Pedig a probléma egyre sürgetőbb.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: SXC

„Sajnos úgy tűnik, hogy nem nagyon szeretnék bemocskolni a kezüket. Úgy tűnik elfelejtették, hogy a globális vészhelyzet megoldásáért gyűltek össze. Konkrétan azok az erőfeszítések, amelyek a károsanyag kibocsátás 2020-ig történő, határozott csökkentéséért szállnak síkra – egyszerűen kikerültek a politikai látószögből. Az egyeztető felek épp a tűzriasztót szerelgetik, miközben lángokban áll a ház” – írta közleményében Tasneem Essop, a World Wildlife Found vezetője.

A tegnapi egyeztető fórum során ugyanis az Európai Unió, Kanada, Új-Zéland és Ausztrália kitörölte a záródokumentum vázlatából azokat a részletes hivatkozásokat, amelyek a jelenlegi vállalásaik módosítására, vagy legalább átgondolására késztetnének a 2020 előtti időszakban. Ezt azzal indokolták, hogy mindezeket a kérdéseket már tárgyalta a varsói egyezmény.

„Amire ennek a kormányközi egyeztető tanácsnak szüksége van az az, hogy állandóan és a konkrétumok szintjén is figyelmeztessék a 2020 előtt végrehajtandó szükséges lépésekre. Az olyan egyezmény, amely nem tartalmazza a károsanyag kibocsátás emelkedő tendenciájának megállítását még 2020 előtt, az nem éri el a célját és tökéletesen tehetetlen lesz az éghajlatváltozás pusztító hatásai ellen. Nem áldozhatunk fel a jövőre megkötendő párizsi megállapodás tudományos megalapozottságát és társadalmi méltányosságát holmi gyenge és rövidtávú politikai végkifejletek érdekében” – olvasható a környezetvédelmi szervezet közleményében.

Mindenki gondja: tehát senkié

„A klímaváltozás az ún. közlegelők problémakörébe tartozik, mindenkit érint, de igazán senkié.”  – hangsúlyozta Ürge-Vorsatz Diána a CEU éghajlati csoportjának vezetője a Piac&Profit által rendezett V. Fenntarthatósági Csúcson. „Pedig nem fogjuk tudni úgy megoldani ezt a problémát, ha mindenki úgy viselkedik, hogy a saját érdekeit helyezi előtérbe. Ez jól látszik a jelenlegi és a várható jövőbeni emisszió összehasonlításából. A kibocsátás az elmúlt évtizedekben – a megfékezésére tett jelentős lépések ellenére – ugyanis nemhogy fékeződött volna, hanem növekedett, méghozzá egye gyorsabban a kilencvenes évekhez képest” – hangsúlyozta a CEU éghajlati csoportjának vezetője. Az emberiség által az ipari forradalom kezdete óta kibocsátott üvegházhatású gázoknak ugyanis több mint fele az elmúlt negyven évben került a légkörbe.

Az emisszió visszafogása azért is lenne jelentős, hogy a globális felmelegedést 2 Celsius fok alatt tartsuk, efelett ugyanis a következmények beláthatatlanok. Az, hogy a két Celsius fokos határ alatt tartsuk a globális felmelegedést, nem lehetetlen, de igen jelentős gazdasági és intézményi kihívásokat támaszt a globális társadalom elé. „Néhány éven belül stabilizálnunk kell a kibocsátásunkat, az évszázad végére pedig a nullára kell csökkentenünk, sőt szén-dioxidot kell kivonnunk a légkörből” – hangsúlyozta Ürge-Vorsatz Diána.

Úgy néz ki ez az év lesz a legmelegebb
Általában már november végén napvilágot látnak az elmúlt év globális hőmérsékletével kapcsolatos elemzések és találgatások. Vajon a legutóbbi év erősíti-e a melegedő tendenciát? Globálisan a legmelegebbnek ígérkezik az idei év, és a hazai adatsorokból is hasonló következtetésre lehet jutni.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo