Befellegzett az olajbogyónak és a narancsnak?

Dübörög a globális felmelegedés, Dél-Európa kiterjedt részei sivataggá válhatnak, figyelmeztetnek tudósok. Csak akkor lehetne megállítani a folyamatot, ha a felmelegedést sikerülne 1,5 Celsius fok alatt tartani, ez viszont szinte lehetetlen.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Európa mediterrán régiójában az átlaghőmérséklet már 1,3 Celsius fokkal nőtt az ipari forradalom kezdete óta, ami jócskán meghaladja a felmelegedés 0,85 Celsius fokos világátlagát, derült ki az Aix-Marseille University kutatásából. Nagyobb nyomást helyez az ökoszisztémákra a globális felmelegedés a Földközi-tenger menti országokban, mint bármilyen korábbi, aszályokban és kánikulákban gazdag történelmi korszak, állapították meg tudósok. Klimatológusok a Science tudományos folyóiratban megjelent tanulmányukban kijelentették, ma már nagyon valószínűnek tartják, hogy a klímaváltozás úgy fogja átalakítani Dél-Európa természeti környezetét, ahogy arra az elmúlt 10 000 évben nem volt példa.

Kép: Pixabay

Mire számíthatunk?

  • A sivatagos területek kiterjedése növekedni fog Spanyolországban, Portugáliában, Marokkó északi részein, Algériában, Tunéziában, továbbá Szicília egyes területein, Törökország déli részén és Szíria bizonyos részein. (Ez színtisztán a felmelegedés hatása, hiszen a tudósok azt még nem is kalkulálták bele kivetítéseikbe, hogy a mezőgazdasági tevékenység is elősegítheti a talaj erózióját. Ezt hozzávetve alighanem nagyobb területekre jósolnának sivatagosodást.)
  • Forró nyarak? Most jön a java!
    A nagy nyári hőségek eddig 20 évente következtek be, de ha nem sikerül megfékezni a klímaváltozást,  hogy minden évben nem kívánatos vendég lesz a kánikula.
    A klíma és termőföld állapotának változása miatt egyes őshonos növényfajok populációjának mérete csökkenhet (ernyőlombú fenyőfák, olajfák, magyaltölgyek).
  • Északabbra tolódnak az Atlanti-óceánból eredő viharok, vagyis a déli régióban több lesz a napsütés, kevesebb a felhős nap és az éves csapadékmennyiség is csökkenni fog. Csak akkor maradna változatlan a mediterrán ökoszisztéma, ha a globális felmelegedés megállna 1,5 Celsius foknál, ám biztosan tudjuk, hogy  ennél nagyobb lesz a a klímaváltozás mértéke.
Tudósok a tavak üledékrétegeiből vett pollenmintákkal rekonstruálták az elmúlt évezredek klímáját. A tölgyfák maradványaiból úgy látták, amikor bővében volt a természet e faj pollenjének, akkor páradúsabb, de kevésbé meleg klímában volt része őseinknek, amikor a lucfenyő és az erdei fenyő voltak többségben, akkor lehűlt az éghajlat.
Megvalósuló klímarémálom

Kettő, de inkább másfél: ez a párizsi klímacsúcson elfogadott megállapodás igazi célja, azaz hogy ezeknél a határértékeknél állítsa meg az emberiség a globális felmelegedést. (Az ipari forradalom előtti időszakhoz viszonyított globális átlaghőmérsékletről van szó.) Az ezt meghaladó hőmérséklet-emelkedés esetén ugyanis a következmények beláthatatlanok lesznek az ipari civilizáció számára.

Ez a cél azonban nehezen lesz elérhető, legalábbis az Egyesült Államok Nemzeti Óceán- és Légkörkutató Hivatala (National Oceanic and Atmospheric Administration, NOAA) által közzétett mérési eredmények alapján. Eszerint ugyanis az északi féltekén februárban már elérte a globális átlaghőmérséklet emelkedése a 2 Celsius-fokot

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo