Titkos tengere van Kínának

A földfelszín alatt helyezkedik el a feltételezett tenger, méghozzá a Takla-Makán sivatag alatt. Nem az a fajta hely, ahol vizet remélne az ember.

Tudósok arra a feltevésre jutottak, hogy az észak-kínai Takla-Makán sivatag alatt vélhetően egy tenger húzódik. A szakemberek a széndioxid sivatagi levegőben való viselkedését tanulmányozták, amikor arra lettek figyelmesek, hogy a Tarim-medencénél eltűnnek az üvegházgázok. Mint ismeretes, a tengerek -és a bennük lévő meszesvázú élőlények, korallok- magukba szívják a mérges gázokat, hogy azt beépítsék vázukba. Márpedig ha nagy mennyiségű széndioxid szívódik fel az említett régióban, ott vélhetően nagyobb a sós vízmennyiség, mint az kívülről látszik.

Merthogy felülről nem látszik szinte semmi: a helyi gazdák szétlocsolják növényeikre a fellelhető kevés vizet, a maradék pedig vagy a levegőben elpárolog vagy a homokos talajba süllyed.

A földalatti óceán kiterjedése becslésük szerint tízszerese az észak-amerikai Nagy-tavak méretének, írta a South China Morning Post. Közel 200 helyszínen vizsgálták meg a mélyben megbúvó vízkészleteket, s megmérték e vizminták CO2-tartalmát. A szokatlanul magas széndioxid-mennyiség (kb. 240 milliárd kilogramm) miatt feltételezik azt, hogy tengerről van szó. Ez egyenlő a Föld tengereiben tárolt széndioxid 0,0005 %-ával.

Vajon mit rejtenek a Tekla-Makán dűnéi?
(kép: Wikipedia)

Ez alapján a sivatag karbon-elnyelő zónának (carbon sink zone) minősül. A legtöbb ilyen régió azonban növényekkel dúsan benőtt terület, melyek oxigént termelnek a levegőből kivont széndioxidból. A sivatagban persze növények nem találhatók.

A tudósok szerint a helyi őslakosok 2000 éve kezdték meg itt az öntözéses gazdálkodást. Mivel a talaj sós, akárcsak az óceán, az magába szívja a levegőből a CO2-t - erősebben és nagyobb mennyiségben mint az édesvíz tenné.

A kutatásuk eredményét a Geophysical Research szakfolyóiratban közzétevő tudósok arra is rájöttek, hogy az eddig becsültnél jóval idősebb lehet a sivatag maga, melynek korát most 25 millió évre becsülik.

Sokat írtak és írnak arról, hogy az ásványkincseivel, s a hi tech gépekbe szükséges ritka földfémekkel Kína a természeti erőforrások mezőnyében is megkerülhetetlen nagyhatalom. De a földalatti tenger révén nem fog új erőforrással gyarapodni a kínai ökoarzenál: a szakemberek szerint túlságosan széndioxiddús és sós a víz a mélyben, így a helyi lakosoknak nem érdemes megkapirgálni a felszínt, hogy hozzáférjenek.

Véleményvezér

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo