Veszélyes anyagnak minősülnek a repülős menük

A repülőgépen felszolgált ételek nagy része szemétként végzi. Ennek az az oka, hogy az EU-n kívülről érkező ételt potenciálisan veszélyes anyagként kezelni, így az érintetlenül hagyott ételek újrafelhasználása is tiltott. A körforgásos gazdaságnak kedvező törvényekre van szükség.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

2016-ban 5,2 millió tonna hulladékot termeltek a világ légitársaságai, ennek túlnyomó többsége élelmiszer - szól a Nemzetközi Légiközlekedési Szövetség (IATA) becslése. Csak, hogy érzékeljük a hulladékmennyiség nagyságát: ez épp annyi, mint 2,6 millió gépjármű súlya, állítja a The Guardian brit napilap. (A repülőgépek vécéinek tartalmát is belevették a kalkulációba. Akárcsak a használatlan minifogkeféket vagy az eldobott kis műanyag borospalackokat.)

A pocséklás 500 millió dollárjukba került a cégeknek. Mivel a nem használt dolgokat is kidobják, amikor a repülőgép landol, nagy szükség lenne az újrafelhasználás és újrafeldolgozás arányának növelésére. A már most is döbbenetes hulladékmennyiség viszont egyáltalán nem csökken. Sőt, a következő 15 évben várhatóan duplájára emelkedik az uniós szabályozások miatt.

Az EU-ba érkező élelmiszerekre potenciális veszélyes anyagként kell tekinteni a honos szabályozások szerint - az erre vonatkozó jogszabályok a száj- és körömfájásos járványra adott reakciója volt a törvényhozóknak.

Rakodják be az utasok ebédjét
(fotó: flickr/Mark Scheieferdecker)

 

A törvények értelmében minden repülőgépen felszolgált élelmiszert, amit nem fogyasztanak el vagy el kell égetni vagy el kell temetni a szeméttelepeken. Az, hogy mondjuk menhelyek lakóinak adományozzák, tiltva van.

Már a csomagolás is veszélyes anyagnak számít, ha például egy amerikai légitársaság gépén ittak belőle, mert EU-n kívüli tej érintette a műanyagpoharat. Ez a besorolás megakadályozza az újrafeldolgozást.

Az IATA hamarosan közzétesz egy jelentést, amelyben amellett száll síkra a szervezet, hogy a szigorú céges higiéniai előírásoknak már eleget tett ételeket ne kelljen veszélyes anyagként eldobni. A szervezet azt is igyekszik bizonyítani a tanulmányban, hogy az EU-n kívülről érkező repülőgépek élelmiszer-kínálatában a méz és a tejtermékek minimális veszélyt az állatállományra az unión belül.

fotó: flickr/Houston Ruck

 

A hulladékcsökkentés leginkább azon múlik majd, hogy a személyzetet képes lesz-e elvégezni a szelektív gyűjtést. A légi kísérőket már most is nagy terhelik, magas értékesítési kvótákat kell teljesíteniük (a fedélzeten árult termékskáláról van szó) és az utastömeg igényeit is ki kell elégíteniük. Ezt fejelné meg a leszállás utáni hulladékválogatás, mint pluszfeladat.

De a jelenlegi szabályozás mellett is van azért lehetőség a hulladék csökkentésére vagy felhasználására.

A londoni Gatwick repülőtéren 2016-ban biomassza erőművet adtak át, mely hulladékot éget el és az északi terminált fogja fűteni. A Heathrowhoz hasonlóan a Gatwick Airport is 70%-os hulladék-újrahasznosítási arányt szeretne elérni 2020-ra. Az East Midlands Airporton a Gatwickhez hasonlóan úgy válogatják szét az EU-s és EU-n kívüli hulladékot, hogy a szemeteszsákokon feltüntetik a származási helyet. Így a saját szemetünk mehet újrahasznosításra.

A United Airlines légitársaságnál a műanyag poharakat biológiailag lebomló papírpoharakkal váltották fel 2016-ban. A használatlan egészségügyi csomagokat (fogkefe, szappan stb.) pedig hajléktalan-menhelyeknek adományozzák. 2017 végére elvileg ezek révén már 27 tonna hulladékképződésnek vennék elejét. Richard Branson légitársasága, a Virgin a fülhallgatókat hasznosítja újra teljes egészében. Az így nyert anyagot lovardák padlóburkolataiba dolgozzák be.

Az újrafelhasználási arány jelentős növelését célozza meg a madridi Barajas repülőtér új projektje: 2020-ra 80%-kal szeretnék csökkenteni az utasterekből származó szemétmennyiséget, s ennek érdekében mintegy 2500 fedélzeti légikísérőt képeznek majd ki szelektív hulladékelosztásból. A Big Datát is segítségül hívják: a törzsutasok utazásairól szóló adatok elemzésével próbálják megjósolni, hogy a business classon ki milyen ételt preferál, s így hogy kevesebb adag elkészítésével tudják kielégíteni az igényeket. Anyagtakarékos csomagolás és újrahasználható evőeszközök bevezetésén is dolgoznak. A projekt vezetője az Iberia Airlines.

Forrás: The Guardian

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo