Zöldre vált a LEGO

A mindenki által ismert kis, színe műanyag kockák nemsokára talán már nem is műanyagok lesznek. A LEGO ugyanis 1 milliárd dán koronát - körülbelül 42 milliárd forintot - költ mostantól arra, hogy fenntartható alapanyagokra álljon át.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A LEGO Csoport jelentős, egymilliárd dán koronás beruházást jelentett be, amely a LEGO építőelemek gyártására szolgáló új, fenntartható nyersanyagok, illetve csomagolóanyagok kutatására, fejlesztésére és bevezetésére irányul.

Jørgen Vig Knudstorp, a LEGO Csoport elnök-vezérigazgatója szerint:„Ez egy nagyon fontos lépés a LEGO Csoport számára a fenntartható anyagokkal kapcsolatban vállalt, 2030-ig megvalósítandó célunk elérése felé. Már eddig is fontos lépéseket tettünk, hogy csökkentsük ökológiai lábnyomunkat és pozitív hatást gyakoroljunk a bolygóra a csomagolások méretének csökkentésével, az FSC által tanúsított csomagolás bevezetésével, valamint egy tengeri szélfarmba eszközölt beruházással. Mostantól pedig még nagyobb figyelmet fordítunk az alapanyagokra.”

A beruházás eredményeképpen létrejön a LEGO Sustainable Materials Centre. A központ a LEGO Csoport dániai, Billundban található központjában kap helyet, és ide fog tartozni minden olyan jelenlegi funkció és alkalmazott, amely, illetve aki alternatív anyagok felkutatásán dolgozik.Továbbá a LEGO Csoport a tervek szerint további 100 szakembert vesz fel az anyagokkal kapcsolatos területen az elkövetkező évek során, hogy e komoly kihívást jelentő cél elérésén dolgozzon.

A LEGO Sustainable Materials Centre szervezetét 2015 és 2016 során alakítják ki, és a tervek szerint magában foglalja majd világszerte a releváns helyszíneken található csatolt funkciókat. A központ továbbá együttműködik majd a releváns külső érintettekkel és szakértőkkel, illetve partneri megállapodásokat alakít ki velük.

Mi számít fenntartható anyagnak?
A fenntartható anyagoknak nincs általánosan elfogadott fogalommeghatározása. Egy anyag fenntarthatóságát számos tényező befolyásolja. Nagy mértékben meghatározza azt az adott anyag forrása, kémiai összetétele, felhasználása (termékben), valamint kezelése (az életciklus végén), továbbá az általa környezetvédelmi és társadalmi területen esetlegesen kifejtett hatás. A LEGO Csoport úgy véli, hogy az új, fenntartható anyagoknak még kisebb ökológiai lábnyommal kell rendelkezniük a kulcsfontosságú környezetvédelmi és társadalmi hatásterületeken – például a fosszilis erőforrások felhasználása, az emberi jogok és az éghajlatváltozás – , mint azoknak az anyagoknak, amelyeket felváltanak.
A LEGO Csoport tulajdonosa, Kjeld Kirk Kristiansen így kommentálta a bejelentést: „Küldetésünk, hogy ösztönözzük és fejlesszük a jövő építőit. Úgy véljük, hogy ehhez leginkább a gyermekek számára nyújtott kreatív játékélmény révén tudunk hozzájárulni. A bejelentett beruházás azon törekvésünk melletti tanúságtétel, hogy pozitív hatással legyünk a bolygóra, amelyet a jövő nemzedékeire hagyunk majd örökül. Ez egyértelműen összhangban van a LEGO Csoport küldetésével, valamint a nagyapám, a LEGO Csoport alapítója, Ole Kirk Kristiansen mottójával: Csak a legjobb lehet elég jó”.

„A fenntartható anyagoknak nincs általánosan elfogadott fogalom meghatározása. Számos tényező befolyásolja egy anyag környezeti fenntarthatóságát – az anyag összetétele, a beszerzési forrása, valamint az, hogy mi történik a termék életciklusának végét követően. Amikor új anyagokat keresünk, az összes tényezőt figyelembe kell vennünk” – mondta el Jørgen Vig Knudstorp.

Kép:Pixabay

Jelentős erőforrásokra van szükség

A fenntartható alapanyagok keresésének jelentős felgyorsítására vonatkozó határozatot a LEGO Csoport nemrég, 2015 májusában megtartott közgyűlése hozta meg.

A változás elhagyta a kísérleti labort
Az értékrend változás már nem lehetőség, hanem kényszer, a mindennapjaink része. Ennek szele el fogja érni a magyar kkv-kat is. Fel kell készülni arra a világra, akár hisszük, akár nem. A változás nem kis lépésekben zajlik, hanem olyan ugrásokban, amelyek meglepő változásokat tudnak hozni egyes piacokra. Óriási a cégek felelőssége abban, hogy hogyan fejlődik a világ.
A LEGO Csoport 2012-ben nyilatkozott először abbéli törekvéséről, hogy 2030-ra a LEGO® termékek gyártására használt jelenlegi nyersanyagok helyett fenntartható alternatívákat keres és vezet be. Ez a törekvés része a LEGO Csoport azon munkájának, hogy csökkentse ökológiai lábnyomát és pozitív hatást gyakoroljon a bolygóra, amelyet örökül hagyunk a gyermekeinknek.  2014-ben például több mint 60 milliárd LEGO építőelemet gyártottak le – ha sikerül alternatívát találni az építőelemek gyártásához felhasznált anyagokra, jelentősen csökkenthető lenne a LEGO Csoport bolygóra gyakorolt hatása.

Együttműködés az alternatívák keresése érdekében

A LEGO Csoport egyedül nem lesz képes megoldani az új alapanyagok felkutatásának és bevezetésének feladatát. Az elmúlt évek során a Csoport vállalatokkal és szakértőkkel működött együtt ezen a téren, és ezek a partneri kapcsolatok továbbra is fennállnak a terület szakértőinek számító régi és új partnerekkel.                                                                               

Példa erre a 2013-ban a LEGO Csoport és a WWF által aláírt Climate Savers partneri megállapodás, amelyben célkitűzéseket fogalmaztak meg egy fenntartható anyagstratégia kialakítására vonatkozóan. 2015 tavaszán újabb együttműködésről született megállapodás a WWF szervezettel, amely a LEGO építőelemek és csomagolások új, biológiai alapú anyagainak általános fenntarthatóságának és környezeti hatásának hatékonyabb értékelésére összpontosít.

 

 

Véleményvezér

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo