„Az ideális állás szerintem”

A Közgáz Karrier Iroda 1998 óta végez kutatást „Az ideális állás szerintem” címmel. Évente kétszer, az állásbörzék alkalmával kérdezik meg a végzős hallgatókat és a friss diplomásokat: milyen állást keresnek maguknak, melyik munkáltatónál dolgoznának a legszívesebben, és milyen fizetést, egyéb juttatást szeretnének havonta, évente hazavinni a munkahelyükről. Ez a vizsgálat mára komoly preferenciakutatássá nőtte ki magát.

Legközelebb 2002. október 16-17- én kérdezik meg a Közgáz KarrierExpon az Őszi Állásbörze mintegy 6-8000 érdeklődő résztvevőjét. Az előző kutatásról Andrási Mónika, a BKÁE Karrier Iroda igazgatója készített összefoglalót:

Melyek a legnépszerűbb szakterületek a felmérésünk alapján?

A Pénzügy és a Marketing orrhosszal vezet a még dobogós HR előtt, őket követi az Idegenforgalom, a Tanácsadás, az Értékesítés/Kereskedelem, a Könyvvizsgálat és a Logisztika. A válaszadók mindössze 8%-a kíván az oktatás-kutatásban, a non-profit szférában, vagy a kormányzati szektorban elhelyezkedni.

A munkáltatókról

Jóllehet a válaszadóknak mintegy 42%-a vallotta magát budapestinek, 80%-uk a fővárosban szeretne dolgozni. A megkérdezettek 47%-a nem tudja, hogy milyen típusú vállalatnál kíván elhelyezkedni: 6% szeretne saját céget, 26% az állami, míg 67% a magánszektor felé irányul. 82% nyilatkozta, hogy biztosan nemzetközi cégnél kíván elhelyezkedni. A válaszadók egyötöde akar nagyvállalatnál, 34%-a középméretűnél dolgozni, és 40%-uk nyilatkozta azt, hogy a vállalat méretének nincs hatása döntésére.

Milyen tényezőket mérlegelnek a pályázók egy állás elfogadásánál?

A kérdőíven 40 faktort jelöltünk meg, melyek véleményünk szerint befolyásolják a döntést, ezek közül toronymagasan vezet a kezdő fizetés nagysága, amelyet követ maga a felkínált szakterület-pozíció és a felelősségteljes munkakör. A hatos döntőbe bejutott még az állandó kihívások, a posztgraduális képzések támogatása, valamint (na végre!) maga a cég tevékenységi területe, referenciái is. A rangsor további helyein a gyors előrejutás, a nemzetközi karrierlehetőség, a barátságos légkör és a változatosság szerepel.

Mekkora nettó kezdő fizetést szeretnének az álláskeresők?

Az előző prioritási sort boncolgatva azt tapasztaltuk, hogy 10% nem nyilatkozik a kérdésről, 16% megelégedne 40-100000 Ft-os nettó fizetéssel, a többség (azaz 65%) úgy véli, hogy nettó 100-150000 Ft kellene, legyen a kezdő fizetése, és 18% akar nettó 160000 Ft-ot, vagy annál többet keresni. (A sokaságnak egyébként 3 %-a gondolja úgy, hogy nettó 200-400000 Ft illetné őt meg.)

Milyen egyéb juttatásokat szeretnének a munkavállalók?

A felsorolás hosszú, a lista vegyes: legtöbben a 13. havi fizetést, cégautót vagy közlekedési támogatást, nyugdíjpénztári tagságot és lakásvásárlási hitelt szeretnének.

Melyek a legnépszerűbb cégek az álláskeresők körében?

A Top10: Unilever, L’Oréal, Andersen, Westel, Procter&Gamble, Nokia, PriceWaterhouseCoopers, Citibank, Audi, Johnson&Johnson.
A fenti eredményekhez van néhány lényeges észrevételünk: a válaszadók 23%-a nem nevezte meg a szerinte legnépszerűbb cégeket, illetve az összes megnevezett vállalat számbavételekor azt láthatjuk, hogy az ún. „rutinos állásbörzéző”-knél akarnak a legtöbben elhelyezkedni. Ha figyelembe vesszük a felmérés erősségeit és gyengeségeit, elmondhatjuk: széles véleménybázisra épülő, ám mégiscsak jobbára gazdasági szakterületek iránt érdeklődő, egy állásbörzén résztvevő kör véleményét tudtuk itt és most összefoglalni.

Véleményvezér

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos 

Különös pénzosztások az idegenforgalmi beruházások körül.
A korrupció rontja a boldogságindexet

A korrupció rontja a boldogságindexet 

Ötvenhatodik helyen a magyarok.
Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért

Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért 

Lombkoronasétány helyett ezúttal nádkoronasétány épült.
Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval

Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval 

A jogállamiság helyreállítása sok pénzt hozna.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo