Fel kell készülni a harcra a munkaerőpiacon

Egyre élesedik a verseny a munkaerőpiacon. Hogy gyilkosból ösztönzővé váljon a küzdelem, ahhoz ki kell alakítani az együttműködő versengés szabályait.

A munkaerőpiacon továbbra is meghatározó lesz az egyre inkább élesedő verseny, így rendkívül fontossá válik, hogy a menedzsment, illetve a munkavállaló hogyan viszonyul a versengéshez – mondta Fülöp Márta, az MTA Kognitív Idegtudományi és Pszichológiai Intézet tudományos tanácsadója és az ELTE Pszichológiai Intézetének professzora a Hammel & Hochreiter menedzserszolgáltató a munkahelyek jövőjét vizsgáló rendezvényén.

Az állandó versenyhelyzet sikeres kezeléséhez az úgynevezett együttműködő versengés kialakítására van szükség. Az együttműködő versengéshez pedig olyan versenyzők kellenek, akik tiszteletben tartják versenytársaikat, azaz eleve kizárják a folyamatból a manipulációt vagy az agressziót. Az előre meghatározott versenyzési szabályok biztonságos környezet teremthetnek arra, hogy a versenyző felek kihozzák magukból a bennünk rejlő maximumot.

A versengés egyéni szinten akkor vezethet sikerre, ha a munkavállaló a versenyszituációt nem negatív, hanem pozitív folyamatnak értékeli, azaz a tudatában nem külső nyomásként, egyfajta stresszként éli meg, hanem önfejlesztő kihívásként, ahol saját teljesítményét emelheti új szintre. Több kutatás során is bizonyították, hogy szorított helyzetben a teljesítménykényszer az egyén képességeitől függetlenül gyakrabban hoz kimutathatóan kisebb eredményt. Az így megélt szituációkkal szemben állnak azok a helyzetek, melyekbe tét nélkül saját elhatározásból vág bele az egyén, és amelyek a negatív nyomás híján kiugró eredményekkel zárulnak. Valójában ezt nevezhetjük egészséges versenyhelyzetnek.

Kép: Fotolia

Csak tanulással van esélyünk munkára
A robotokkal teli jövőt kutatva tulajdonképpen minden forgatókönyvet felvázoltak már a különböző szakértők: több munka lesz, kevesebb munka lesz, egyáltalán nem lesz munka. Ahhoz, hogy valakinek legyen munka, az embereknek új készségeket kell elsajátítani. Ez az alapja, hogy egyáltalán foglalkoztathatóak legyenek azokban a szakmákban majd, amelyekről ma még nem is hallottunk.
A jövő munkahelyét vizsgálva óhatatlanul felmerül a jelen oktatásának témája, hiszen a most szakmát tanuló fiatalokból válnak a jövő munkavállalói. A jövő oktatásának arról kell szólnia, hogy lehetőséget biztosítson a diákoknak az elmélyülésre azokban a témákban, amelyek valóban érdeklik őket – mondta Zeitler Ádám, a Milestone Institute társalapítója, akit saját, külföldön megszerzett tapasztalatai indítottak el arra, hogy iskoláján keresztül átértelmezze a hagyományos szakképzés kereteit. A társaival létrehozott Milestone egy olyan oktatási program, melyben fiatalokat készítenek fel neves angolszász egyetemekre való kijutásra.

A szakember szerint nemcsak a neves egyetemek oktatásában való részvétel, hanem az interkulturális különbségek megismerése is olyan érték, mely a jövő munkavállalóinak szemléletét, versenyképességét fejlesztheti.

A témában előadó szakemberek végül ugyanarra a következtetésre jutottak: azok a szereplők lesznek sikeresek, akik tisztában vannak képességeikkel, és ismerik annyira önmagukat, hogy tudják, milyen ügyeket képviselhetnek munkájukban is szívvel-lélekkel.

Véleményvezér

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos 

Különös pénzosztások az idegenforgalmi beruházások körül.
A korrupció rontja a boldogságindexet

A korrupció rontja a boldogságindexet 

Ötvenhatodik helyen a magyarok.
Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért

Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért 

Lombkoronasétány helyett ezúttal nádkoronasétány épült.
Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval

Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval 

A jogállamiság helyreállítása sok pénzt hozna.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo