Minden harmadik magyar lakást venne

A magyarok 33 százaléka fontolgatja a lakásvásárlást a következő három évben, ami jelentős növekedés az egy évvel korábbi 26 százalékos arányhoz képest - derül ki a K&H biztos jövő indexéből. A lakásvásárlást tervezők közel fele pedig hitelfelvételt is tervez. A K&H az év első 5 hónapjában 36 milliárd forint értékben folyósított új lakáshitelt, ami 37 százalékos növekedést jelent éves összevetésben.

Jelentősen nőtt a lakásvásárlást fontolgatók aránya. 2017 első negyedévben a 30-59 éves korosztály tagjainak 33 százaléka szeretne három éven belül lakást vásárolni, ami jelentős növekedést jelent az egy évvel korábbi 26 százalékos arányhoz képest. A K&H biztos jövő indexéből az is kiderül, hogy a megkérdezettek 17 százaléka számít komoly érdeklődőnek, azaz, akik biztosan vagy nagy valószínűséggel lakásvásárlásra adják a fejüket a következő három évben.

Kép: Pixabay

A komolyabb érdeklődők között többségben vannak a 30-asok (22%), a budapestiek (28%), és a magas jövedelműek körében (20%). A kutatás szerint 54 százalékos azoknak az aránya, akik biztosan nem vennének lakást a következő három évben, ezt a többségük azzal indokolta, hogy elégedett a meglévő ingatlannal. 24 százalék jelenleg is fizet lakáshitelt, utóbbit főleg a községekben és megyeszékhelyen élők említették (30% szemben a budapestiek 10 százalékával). Az önerő hiánya 23 százalékot tart vissza a vásárlástól.

Kell a hitel

A lakásvételt tervezők közül mindössze 24 százalék vásárolna kizárólag önerőből vagy családi forrásból, 27 százalék pedig kisebb részben hitelt is igénybe venne. A többség, 49 százalék azonban fele-fele arányban hitelből és saját erőből oldaná meg a vásárlást, ez az arány egy évvel ezelőtt még csak 42 százalék volt. Elsősorban a 30 éves korosztály tagjai számolnak hitelfelvétellel.

A 30-asok több mint felének egyébként nem volt még soha lakáshitele, míg a 40-es korosztályban 28, az ötvenesben pedig 31 százalék mondta csak, hogy soha nem vett fel lakáshitelt. A lakáshitelt soha nem igénylők aránya a fővárosban volt a legnagyobb, 59 százalékos.

Emelkedőn a hitelezés

A magyarországi lakáshitelezési piac egyébként emelkedőben van, az idén májusban például a teljes magyarországi piacon 59,2 milliárd forint értékben folyósítottak lakáshiteleket a bankok, ami 2016 májusához képest 39 százalékos növekedést jelent. Rajna Gábor, a K&H lakossági értékesítési igazgatója elmondta, hogy ezzel összhangban vannak a K&H adatai, a bank ugyanis az év első 5 hónapjában 36 milliárd forint értékben folyósított új lakáshitelt, ami 37 százalékos növekedést jelent éves összevetésben. A szakember hozzátette, hogy 2016-ban megtörtént a hitelezési fordulat, azóta emelkedőn van a hitelpiac.

Az ingatlanbefektetési piac félúton a válság utáni rekord megdöntésében
2017. második negyedében az európai kereskedelmi ingatlanpiacra 74 milliárd euró érkezett, ami negyedével több a tavalyi forgalomnál – derül ki a világ legnagyobb ingatlan-tanácsadója, a CBRE legfrissebb kutatási adataiból. Közép-Európa a tavalyi évhez képest is jobban vonzza a befektetőket, a régió befektetési forgalmából a magyar piac 15 százalékkal részesedik.

Véleményvezér

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos 

Különös pénzosztások az idegenforgalmi beruházások körül.
A korrupció rontja a boldogságindexet

A korrupció rontja a boldogságindexet 

Ötvenhatodik helyen a magyarok.
Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért

Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért 

Lombkoronasétány helyett ezúttal nádkoronasétány épült.
Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval

Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval 

A jogállamiság helyreállítása sok pénzt hozna.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo