Nagy nyalóka nap Nagy-Britanniában

Hatvanöt évvel ezelőtt minden brit legszebb álma teljesült: Winston Churchill kormányfő aláírásával kikerültek az édességek a jegyre kapható élelmiszerek közül. Egy évtizedig vártak erre a napra az angol fogyasztók.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Elsőként a nagy piros nyalókák, majd a nugátrudacskák fogytak ki a boltokból: alig hallották meg a britek, hogy Winston Churchill kormánya feloldotta az édességek árusításának korlátozását, máris megrohanták a boltokat. Nyolc évvel a háború vége után, 1953 február ötödikén kerültek le az édesipari termékek a csak jegyre árusítható termékek listájáról.  A dél-kelet londoni Clapham kerületben egy nyalókagyár úgy ünnepelte a nagy napot, hogy 69 kilónyi nyalókát osztott ki az iskoláskorú gyerekek között.

A háború utáni Anglia első igazi vásárlói rohamában nem csak a gyerekek álltak a sorokban: aki csak tehette, vásárolt az édes nyalánkságokból, nem véletlenül jellemezte a Guardian másnapi kiadása a briteket „19. század óta csokifüggőnek”, míg a BBC cukorsokkban eszméletüket vesztő felnőttekről tudósított.

Kép: Pixabay

A britek nem véletlenül voltak kiéhezettek: a jegyrendszer szinte a háború elejétől, 1940. január nyolcadikától életbe lépett a legtöbb importált élelmiszerre, 1942 júliusa után vonatkozott a csokoládéra és minden „édesség” jelzővel illetett magas cukortartalmú élelmiszerre is.

A kormányzat először a zöldségek élvezetére kísérelte meg átszoktatni a lakosságot: már a negyvenes évektől kezdve megjelent a boltokban Répa doktor, azaz Doctor Carrot. A szemüvegben, cilinderben és A-vitamin feliratú orvosi táskával ábrázolt gyökérzöldség az egészségtudatosság mellett a hazafias érzelmekre is apellált: az egyik központi jelszava „a répafogyasztással nyerhetjük meg a háborút”. A kormányzat a Brit Királyi Légierőre hivatkozott, szerintük az angol pilóták sok répát fogyasztottak ezért jobbak voltak a reflexeik és élesebb a szemük, mint a német támadóké.

A háború után még rosszabb lett

Habár Nagy-Britannia győztesen került ki a háborúból, gazdaságilag mégis a vesztes oldalon: az ország nyakig úszott az adósságban. A kormányzat példátlan szigorúságú takarékossági programot vezetett be, így 1946-tól még a kenyeret is csak jegyre adták a szigetországban. Így fordulhatott elő az is, hogy a britek még 1953-ban is a jegyrendszerrel küzdöttek, míg a háborút elveszítő Németországban 1950-ben, Magyarországon 1951-ben számolták fel végleg a jegyrendszert. Ezzel szemben a britek még a nemzeti italnak számító teát is csak jegyre kaphatták 1952-ig.

Az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy a lakosság nyomására 1949. áprilisában egyszer máj feloldották az édességkorlátozást, de a lakossági igény olyan nagy volt, hogy a brit édesipar nem tudta kielégíteni az igényeket, ezért néhány hét múlva újra korlátozták a csokoládé-hozzáférést.

Hatvan éve csapott le Londonra a “Nagy szmog”
Hatvan évvel ezelőtt, 1952. december ötödikén vastag, korom és pára nyelte el Londont. A „Great Smog” öt teljes napig tartotta fogságában a várost, a sokmilliós metropolisz iparosítás utáni történetének legsúlyosabb környezeti katasztrófáját okozva. A tömegközlekedés összeomlott, a mérgező ködben emberek ezrei vesztették életüket.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo