Nem szenteste ég le a lakás

A lakástüzek jellemzően a karácsonyi időszak során válnak a hírműsorok visszatérő rémképeivé, nem volt ez másként tavaly sem. A lángok szinte mindig gondatlanság miatt csaptak fel, s olyan ártatlannak tűnő ünnepi kiegészítők okozták őket, mint az őrizetlenül hagyott gyertyák, koszorúk, helytelenül gyújtott csillagszórók vagy zárlatos karácsonyi égősorok. De vajon tényleg akkora kockázatot jelent a karácsony, mint ahogy azt a hírekből gondoljuk?

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint 2016-ban 7449 regisztrált lakástűz volt Magyarországon. Ez, ha csak kismértékben is, de javulás a korábbi 7730-as értékhez képest. Reméljük, ez a pozitív tendencia tükröződni fog a 2017-es, rövidesen megjelenő adatokban is. A Katasztrófavédelem elmondása alapján tudjuk, minden évben bőven 100 alatt van azon esetek száma, amikor egy karácsonyfához vagy adventi koszorúhoz köthetően keletkezik tűz az otthonokban.

Fotó: Pixabay

Bár éves szinten a tűzesetek legjellemzőbb okozói az elektromos zárlatok, a Groupama Biztosító tapasztalatai szerint év végén a második leggyakoribb okká válnak – bár számukban, léptékeiben nem foghatók az előzőkhöz – a karácsonyfatüzek, illetve a karácsonyi díszek, asztali díszek, csillagszórók okozta tüzek.

„Karácsonykor még otthon van a család, a figyelem a feldíszített fára összpontosul, így ha valami lángra kap, jó eséllyel gyorsan eloltják – mondta el Szabó Imre, a Groupama Biztosító Szolgáltatási Centrumának főosztályvezetője. Ezekről az esetekről nem is érkeznek kárbejelentések, a napok múlásával azonban sajnos lankad a figyelem, mindeközben a fák napról napra szárazabbá válnak, így egyre fokozódik a gyúlékonyságuk is. Az esetleírásokból kiderül, hogy a szülők ekkor már engedik a gyerekeknek egyedül meggyújtani a gyertyákat és csillagszórókat, ami könnyen vezet katasztrófához.”

A szakember megkockáztatja: az ünnepek elmúltát követő időszak az igazán veszélyes, különösen azoknál, akik a karácsonyfájukat vízkereszt után is még akár hetekig meghagyják. A 2017-ben bejelentett tűzkárokat megvizsgálva egyértelműen látszik, hogy a legtöbb bejelentés januárban érkezett a biztosítóhoz. „Az elmúlt napokban csupán pár darab karácsonyi lakástűzzel kapcsolatos kárbejelentés érkezett, ezek asztalon lévő gyertya vagy csillagszóró miatt meggyulladt tv-ről, függönyről, kanapéhuzatról, szőnyegről számoltak be. A legnagyobb káresemény várható kártérítési összege 280 ezer forint. Bízunk abban, hogy súlyosabb, akár az egész lakás kiégését okozó tűzeset ebben az évben nem fordul elő” – tette hozzá Szabó Imre.

Víz és tűz okozza a legtöbb kárt
A leggyakrabban előforduló lakásbiztosítási kárkifizetéseket a vezetékes vízkár okozta károk pótlására – átlagosan 49 000 forint –, a legnagyobb összegű a tűz és robbanáskor keletkezett károkra – átlagosan 569 000 forint –, valamint villámcsapás kapcsán tett bejelentésekre – átlagosan 214 000 forint – teljesítette a Genertel. A biztosító statisztikájából kiderült az is, hogy családi házak esetében a kárkifizetések összege közel négyszerese a lakásoknál kifizetett összegeknek.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo