Szenyezettek az olasz tengerpartok

Huszonnégy millió olasz fürdik szennyezett tengerben: a Legambiente környezetvédő szervezet fekete zászlóval büntette Olaszország legszennyezettebb tengerszakaszait; a strandjaira oly büszke Luguria tartomány tiltakozott a rossz osztályzat ellen.

A június és augusztus között egész Olaszországban végzett bakteriológiai vizsgálatok alapján az ellenőrzött kétszáz tengerszakaszból százhúsz volt szennyezett, vagyis huszonnégy millió olasz fürdik szennyezett tengerben. A piszkos tengerszakaszok baktériumszintje a kétszerese a megengedettnek.

A víz minőségét a Legambiente szakértői az esetek többségében a folyók torkolatánál ellenőrzik. A megvizsgált pontok felét lakossági jelzés alapján választják ki. Az idei felmérés szerint a legszennyezettebb tenger a déli Calabriában és Campaniában van. A Legambiente azonban nemcsak a szennyezett, hanem a legtisztább itáliai tengerszakaszok névsorát is közli minden nyáron. Idén a szardíniai és toszkánai tengerparton találták legtisztábbnak a vizet.


Akár veszélyes is lehet az olasz partoknál fürdeni

A tengerpartjára büszke Liguria tartományban tizenöt tengerszakasz kapta meg a piszkos vizet jelképező fekete zászlót. Renata Briano - liguriai környezetvédelmi tanácsos - a sajtóban utasította vissza a leminősítést, hangoztatva, hogy a zöldek vizsgálata nem tükrözi a valóságot. "Saját méréseink szerint Liguria 373 strandjából csak kilenc vizében mutathatók ki káros baktériumok" - hangoztatta.

A Balaton vize tiszta

A 90-es évek elején tapasztalt súlyos vízminőségromlást okozó algásodás ma már szerencsére a múlté. Arra azonban most is oda kell figyelni, hogy a Balaton vízminőségét rendszeresen ellenőrizzék. A korábbi évek módszerei helyett magyar kutatók új vizsgálati technológiát fejlesztenek: a speciális, Digitális Holografikus Mikroszkóprendszer segítségével nemcsak az algásodás mértékét, de az összetételét is vizsgálják. Mert azt talán kevesen tudják, hogy a Balaton folyamatosan mintegy százezer ember számára biztosít ivóvizet.

„Augusztus közepén-végén a tó legalgásabb területein, a Keszthelyi- és a Siófoki-medencében a lebegő mikroszkopikus algák összes tömege 2011-ben nem érte el a megengedhető mennyiség felét sem." - mondta korábban a Piac&Profitnak Dr. Vörös Lajos, a Balatoni Limnológiai Kutatóintézet kutatója. „Ki merem jelenteni, hogy a Balaton nyíltvizéből inni semmilyen egészségügyi kockázatot nem jelent. Persze ez nem feltétlenül lehet igaz a strandokon, ahol többek között napolajjal szennyeződik a víz!"- teszi hozzá. Arra azonban felhívják a figyelmet a szakértők, hogy rendszeresen ellenőrizni kell a tó vízében lebegő algák mennyiségét és minőségét.

Véleményvezér

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo