Eltalálta az irányt a magyar gazdaságpolitika

A magyar kormányszóvivő szerint az elmúlt három hónapban Magyarország kapcsán világossá vált, hogy bár sok a probléma, a magyar gazdaságpolitika „az irányt eltalálta", az Ecofin döntése, hogy a Magyarországot megillető kohéziós források egy részét felfüggesztik, technikai kérdés. Giró-Szász András így kizártnak tartja hogy, június végén az uniós pénzügyminiszterek tanácsa ezt ne helyezze hatályon kívül. A szóvivő szerint nincs „B" forgatókönyv az IMF-tárgyalások kapcsán, a magyar kormány szeretne megállapodni a Nemzetközi Valutalappal.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!


Giró-Szász András
Fotó: MTI

„Egyszerűen megoldandó feladatnak" nevezte Giró-Szász András kormányszóvivő az InfoRádió Aréna című műsorában hétfőn este az uniós pénzügyminiszterek által elvárt kiigazító lépéseket, amelyek megtétele a feltétele annak, hogy a pénzügyminiszteri tanács (Ecofin) hatályon kívül helyezze a Magyarországot 2013-ban megillető koháziós pénzek egy része folyósításának felfüggesztését.

A szóvivő kifejtette: a 13-14 ezer milliárdos magyar költségvetésben 140 milliárd forintos vagy még annál is kisebb, 70-100 milliárdos - vagyis mintegy félszázalékos - korrekcióról van szó attól függően, hogy strukturális vagy egyszeri intézkedésekről beszélnek. Szerinte ezeknél jóval jelentősebb mértékű intézkedésekről rendelkezik a Széll Kálmán Terv. Mindezek alapján Giró-Szász András kizártnak tartja, hogy június 22-én, a dán soros elnökség utolsó ülésén ne helyezzék hatályon kívül a kohéziós források részleges felfüggesztéséről szóló döntést. (Megérdemli Magyarország a büntetést? Érvek pro és kontra.)

Kötelezettségszegési eljárások
és a Velencei Bizottság álláspontja
Giró-Szász András beszélt arról a két témáról is, amelyek kapcsán az unió által indított kötelezettségszegési eljárás még nem zárult le, hanem a második fázisba lépett. A kormányszóvivó azt mondta: az adatvédelmi biztos hivatalával, illetve a bíró nyugdíjazás kérdésében is tett már a kormány intézkedéseket, jelenleg a Bizottság értékelésére várnak. Az utóbbi kérdéskört taglalja a Velencei Bizottság – a demokrácia, a jogállamiság és az emberi jogok tiszteletben tartásán őrködő összeurópai szervezet, az Európa Tanács égisze alatt működő, tekintélyes és független alkotmányjogászok szakértői testülete – hétfőn közzétett álláspontja a magyar igazságszolgáltatási rendszert átalakító törvényekről. A testület szerint a magyar bírósági reform lényeges elemei, amennyiben változatlanul maradnak, nem csupán az igazságszolgáltatás szervezetére vonatkozó európai normáknak mondanak ellent, hanem a tisztességes eljáráshoz való jog érvényesülése szempontjából is problematikusak. A Velencei Bizottság szakvéleményének már korábban ismeretté vált elmarasztaló eleme nyomán a magyar kormányzat már a múlt pénteken javasolta az országgyűlésnek a bíróságokról, valamint a bírákról szóló törvény módosítását. A véglegesít szakvélemény 122. pontja utal erre, és üdvözli ezt a fejleményt, de megjegyzi, hogy ezeket a javaslatokat a testületnek még nem állt módjában tanulmányozni. A Velencei Bizottság szakvéleményének 119. pontjában 16 olyan fontosabb pontot emelt ki, amelyek vonatkozásában indokoltnak tartja a jogszabály-módosítást.

Giró-Szász András kiemelte: amellett hogy jóváhagyták a kohéziós pénzek felfüggesztéséről szóló előterjesztést, a pénzügyminiszterek két „határozott állásfoglalást" is tettek. Egyrészt ez az egész „technikai kérdés", és ha június végéig a magyar kormány megteszi a szükséges lépéseket, a szankciót eltörik, és ha a magyar fél bármilyen erre vonatkozó előterjesztést tesz, az Európai Bizottságnak kötelessége azt haladéktalanul megtárgyalni. Másrészt az is világossá vált, hogy a jelenlegi magyar gazdaságpolitikát milyennek ítélik meg. A kormányszóvivó hangsúlyozta, hogy Magyarország ellen már az uniós taggá válás, vagyis 2004 óta zajlik a túlzottdeficit-eljárás, amelynek kapcsán a Bizottság újabb és újabb határidőket adott. A mostani intézkedést Olli Rehn, az Európai Bizottság pénzügyi biztosa is azzal indokolta, hogy Magyarország az egyetlen olyan tagállam, ahol már hét-nyolc éve tart ez az eljárás. Ez Giró-Szász szerint arra utal, hogy a Bizottság véleménye szerint a jelenlegi túlzottdeficit-eljárás a 2004-2010 közötti költségvetési politika eredménye. Kiemelte: az elmúlt három hónapban Magyarország kapcsán világossá vált, hogy bár sok probléma felmerül, a magyar gazdaságpolitika „az irányt eltalálta" - fogalmazott. Minden ellenkező híreszteléssel szemben, az árfolyam elszállásának ellenére is, 2011-ben csökkent az államadósság, ezen felül emelkedett foglalkoztatás és nőttek a reálbérek - tette hozzá.

Giró-Szász András azt mondta: a magyar kormány december óta kész tárgyalóasztalhoz ülni az IMF-fel. A tárgyalások megkezdésének egyetlen feltétele az Európai Bizottság hozzájárulása. A kormány reméli, hogy az IMF-fel való tárgyalás minél hamarabb megkezdődhet, és le is zárul majd - tette hozzá a szóvivő.

Londonban így látják
Június előtt nem valószínű a megállapodás az új magyar IMF/EU-finanszírozási programról londoni felzárkózó piaci elemzők hétfői prognózisa szerint.
A Morgan Stanley bankcsoport elemzőstábja márciusi piaci stratégiai helyzetértékelésében nem zárta ki annak lehetőségét sem, hogy az IMF/EU-programról szóló hivatalos tárgyalások csak az EU kötelezettségszegési felvetéseivel kapcsolatos magyar válaszok után kezdődhetnek meg, és annak a kockázata is fennáll, hogy a megállapodás átcsúszik a második félévre. A ház – amely korábban még a legderűlátóbbak között volt az IMF/EU-megállapodás időpontjával kapcsolatban, és múlt hónapban még 75 százalék körüli esélyt adott a megállapodás márciusi vagy áprilisi létrejöttének – úgy vélekedik: mindez azt is jelentheti, hogy a magyar jegybank is később kezdhet hozzá a monetáris enyhítéshez.
A Barclays Capital felzárkózó piaci közgazdászai nemrégiben összeállított áttekintésükben azt jósolták, hogy az IMF/EU-programról szóló hivatalos tárgyalások „nehezek és időigényesek” lesznek, és több tárgyalási fordulóra lesz szükség a megállapodásig. Ennek alapján jelenleg azzal számolnak, hogy „a legjobb esetben” a harmadik negyedévben kezdődhet meg az IMF/EU-program végrehajtása.
A Bank of America–Merrill Lynch bankcsoport nemrégiben Budapesten járt közgazdászai úgy ítélik meg, hogy a második negyedév végére még mindig elérhető a megállapodás, de megvan a kockázata a késésnek. A Fitch Ratings derűlátóbb, múlt hét végi elemzése szerint Magyarország hiteles deficitcsökkentő programot fog kidolgozni annak érdekében, hogy tavasszal elérhető legyen a finanszírozási megállapodás az EU-val és a Nemzetközi Valutaalappal, így valószínűsíthető az is, hogy az EU visszavonja döntését a 495 millió euró felfüggesztéséről a Magyarországnak jövőre rendelkezésre álló kohéziós pályázati keretből. Ugyanakkor a ház elemzői úgy vélik, hogy hogy az államháztartási deficittel kapcsolatos EU-elvárásokat is teljesíteni kell, mielőtt az IMF/EU-finanszírozás Magyarország számára elérhetővé válik.
A Moody's Investors Service londoni szakelemzői is hasonló véleményt fogalmaztak meg elemzésükben. Szerintük a Magyarország és az EU közötti „folytatódó nézeteltérések” az IMF és az EU pénzügyi támogatási csomagjáról szóló tárgyalások késedelmét okozzák. A ház ezt a késedelmet Magyarország adósmegítélési szempontjából „negatívnak” értékelte.

Véleményvezér

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.
Jó hír, mégsem pusztul el a világ

Jó hír, mégsem pusztul el a világ 

Sokan úgy gondolják, hogy addig létezik a világ, amíg vannak méhek.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo