Így nyer végül az állam

Jó darabig úgy tűnt, nem döntöttek rosszul, akik anno az állami nyomás ellenére magánnyugdíjpénztár-tagok maradtak, hiszen a kasszák szép hozamot termeltek. Mostanra viszont kiderült, bármit is gyűjtöttek, végül a közösbe kell dobniuk.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

2010 októberében fogadta el a parlament a magán-nyugdíjpénztári megtakarítások államosítását, amivel az Orbán-kormány az addig hárompilléres nyugdíjrendszert kétpilléresre faragta. A tagok többsége a következő hónapokban visszalépett az állami rendszerbe. Őket azzal hitegették akkor, hogy a megtakarításaikat egyéni számlán vezetik, és majd örökölhető lesz. Egy hónappal később a kormány azt is bejelentette: a munkáltatói járulékot a jövőben nyugdíjadóvá nevezik át. Hogy ez mit jelent valójában? Azt, hogy az adóért semmiféle ellenszolgáltatást nem kell vállalni, szemben a járulékkal. Vagyis a jövőben kapott nyugdíj összege egyre inkább függetlenné válhat az aktív évek során befizetett összegtől.

2010 év végén a teljes magán-nyugdíjpénztári vagyon meghaladta a háromezer-milliárd forintot, aminek a nagy része bekerült az állami rendszerbe, az egyéni számlák ígérete pedig gyakorlatilag ígéret maradt. Ma legfeljebb azt nézheti meg bárki az Ügyfélkapun át, hogy mennyi tb-t fizettek utána, az egyéni megtakarításoknak már nyomuk sincs. Az a közel hárommillió ember, aki visszalépett az állami nyugdíjrendszerbe, ma azzal kell szembenézzen: a korábban nyugdíjcélra félretett forintjai eltűntek, és nagy valószínűséggel semmilyen nyugdíja nem lesz, ha azt csak az államtól várja majd. (Ma már az MNB is azt mondja, legfeljebb 2030-ig biztosak a nyugdíjak.)

Nyugdíjat, de miből?
A magyarok legnagyobb arányban a nyugdíjas években várható jövedelmük mértékétől, valamint a súlyos betegségektől tartanak felmérések tanúsága szerint. Nem is alaptalanok az aggályok: az MNB tanulmánya is rámutatott: csak 2030-ig biztosak a nyugdíjak. Ennek tükrében még riasztóbb adat, hogy a 18 és 65 év közötti lakosság mindössze tíz százalékának van megtakarítása. Pedig a magánmegtakarítások becsatornázása nélkül tehát kétséges, hogy milyen színvonalú öregségi ellátásra számíthatunk másfél évtized múlva.
2011. január 31-ig kellett azoknak nyilatkozniuk, akik nem hagyták magukat az állam által zsarolni. Mindössze hatvanezren bíztak inkább a magán-megtakarításukban, és maradtak magán-nyugdíjpénztári tagok. Lehet, hogy a pénztára mellett kitartók jártak jól? Első ránézésre igen, hiszen a kasszák 2014-ben és 2015-ben is remek hozamokat produkáltak. 2015-ben a legjobban, 8,94 százalékos hozammal, a Budapest Magánnyugdíjpénztár Növekedési portfóliója teljesített, de még a leggyengébb Szövetség Nyugdíjpénztár Klasszikus portfólió is 1,54 százalékot hozott. A hatvanezer ember megtakarítása tehát kétségtelenül megvan, és azóta is gyarapszik a hozamokkal. A hatályos jogszabályok szerint a magánnyugdíjpénztár-tagok a nyugdíjba menetelkor megállapított havi járandóságuk 75 százalékát kapják az államtól, 25 százalékot pedig a nyugdíjpénztár fizet számukra. Elvileg.

Gyakorlatilag azonban a mai napig nincs kidolgozva a járadékfizetési törvény – ezt a kormány csak az önkéntes kasszákra vonatkozóan készítette el –, amely lehetővé tenné, hogy a pénztárak a nyugdíjkort elért tagoknak kifizetéseket teljesítsenek. Az a magánnyugdíj-pénztártag tehát, aki nyugdíjba megy, kénytelen visszalépni az állami rendszerbe, és bedobni a közösbe az akár többmilliós megtakarítását, ha szeretné megkapni a teljes nyugdíját. Kérdés, megéri-e. Vagy jobban jár, ha továbbra is kitart, hátha egyszer megszületik a szóban forgó jogszabály. Addig azonban a megállapított nyugdíja 75 százalékából kell megélnie. Ha pedig időközben meghal, az örökös adó- és járulékmentesen hozzájut a megtakarításhoz.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo