Március is jól telt a pannon pumának

Összességében kedvezőbb gazdasági folyamatokról számoltak be az üzleti élet szereplői márciusban. Immáron nyolcadik hónapja egyhuzamban bővülést jelez a Beszerzési Menedzser Index.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

MLBKT Beszerzési Menedzser Index (50 = nincs változás)

A Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT) Beszerzési Menedzser Indexének (BMI) szezonálisan kiigazított márciusi értéke: 53,7. Ez alapján az üzleti válaszadók nagyobb hányada februárhoz képest összességében kedvezőbb folyamatokról számolt be. 2013 áprilisától kezdve augusztusig az index értéke folyamatosan ingadozott 50 pont körül, nem mutatva semmilyen határozott trendet, most azonban nyolc hónapja tart már a bővülés.

Több éves csúcson a fogyasztói és az üzleti optimizmus.

Az elmúlt egy évben kétszer nem volt 50,0 pont felett az index, ami arányaiban hasonló a 2012. április – 2013 márciusa között eltelt évhez képest. A 2014. március havi index 0,6 százalékponttal alacsonyabb a februári értéknél (54,3). Március összességében átlag alatti hónap volt a korábbi években (az 1995 óta mért hosszú távú átlag értéke 51,9; a márciusoké 51,7). Az elmúlt három évben a márciusi átlag azonban 54,0 pont volt, sőt 2010 óta a márciusi érték mindig legalább 52,6 pont volt. (Idén januárban is emelkedett az ipari termelés.)

A termelési mennyiség indexe csökkent februári értékéhez képest, de egy havi szűkülés után a termelt mennyiség emelkedését jelzi már ötödik hónapja. A mostani érték átlag alattinak számít, az elmúlt 18 évben hatszor volt kisebb az index értéke márciusban.

Az új rendelések indexe némileg csökkent, de a mostani így is a hetedik legmagasabb márciusi érték 1995 óta. Az új rendelések állománya ezáltal magasabb lett, és jóval meghaladja az 1995 óta mért hosszú távú átlagot, de némileg elmarad az elmúlt három évvel összevetve.

A márciusi szállítási átfutási idő ideje hosszabb lett februárhoz képest, és az ütem némileg gyorsult. A korábbi márciusi értékeket nézve az idei a negyedik legalacsonyabb érték 2011, 2012 és 2013 után. Az index értéke ötvenöt hónapból ötvenháromszor volt 50,0 pont alatt, amire korábban nem volt példa.

Ön optimistább mint tavaly?
Minden ötödik magyar gondolja úgy, hogy a következő egy évben jobb lesz az ország gazdasági helyzete, és minden harmadik megkérdezett optimistábban látja a saját háztartása anyagi helyzetét is – bár még mindig jócskán a negatív tartományban vagyunk.
A vásárolt készletek tovább növekedtek, egy hónapos csökkenés után immár harmadszor, és az ütem továbbra is erős. Az idei márciusi érték az elmúlt tizennyolc év értékei alapján magasan átlag feletti, és a második legnagyobb márciusi. 2012-ben nyolc alkalommal jelzett növekedést az index, ez 2013-ban kilencre emelkedett, idén pedig három hónapnál tart.

2012-ben a foglalkoztatottsági index csak négy hónapban mutatott csökkenést. Ez 2013-ban megismétlődött: május-július között folyamatosan csökkenést mértünk, majd decemberben is 50,0 pont alá csökkent az index értéke. 2014 januárjában azonban ismét bővülést mértünk, és az e havi márciusi érték 2011-2013 után a negyedik legmagasabb.

A beszerzési mennyiség indexe csökkent februári értékéhez képest, de egyúttal a mennyiség további emelkedését jelzi. A mostani érték némileg alulmúlja az elmúlt három év átlagát, és a nyolcadik legmagasabb márciusi adat. A beszerzett mennyiség harmadszor növekedett az idei év folyamán.

A beszerzési árak esetében az árak enyhe csökkenése abbamaradt, és újból növekedésbe fordult válaszadóink jelzése szerint.  Ezzel a beszerzési árak az elmúlt negyvenkilenc hónapban csak egy alkalommal csökkentek. A mostani ütem 1995 óta vizsgálva a második legalacsonyabb márciusi.

A késztermékkészletek szintje márciusban magasabb lett. A korábbi márciusi értékeket nézve az idei átlag felettinek mondható, és a kilencedik legmagasabb 1995 óta. A mutató 2010 júniusa óta 50,0 pont alatt tartózkodott, a 2011 márciusi-áprilisi növekedés ezt a 9 hónapos trendet szakította meg, hogy ingázzon 50,0 pont körül. A tavalyi évben csak háromszor nőtt az index értéke, először februárban, míg idén eddig mindhárom hónapban a késztermékkészletek emelkedését regisztráltuk, bár az ütem márciusban volt a legenyhébb, nem sokkal a változatlanságot jelző 50,0 pont felett.

Hiába az optimizmus, csak látszólagos a fellendülés?
A GKI Gazdaságkutató Zrt. előrejelzése szerint, noha a magyar gazdaság szereplői körében egy évtizede nem látott optimizmus uralkodott el, a gazdasági folyamatok javulása jellemzően viszonylagos, átmeneti és látszólagos. A választási gazdaságpolitika rövidtávon élénkítő hatású, a tőkevonzó képesség helyreállítása híján azonban nem teremti meg a növekedés tartós alapjait.
A külpiaci mutatók közül az importindex értéke növekedett februárhoz képest, és a 2012 június-augusztusi három hónap szűkülés után egymás után hetedszer jelzi az import mennyiségének újbóli növekedését. A másik külpiaci mutató, az exportindex esetében hasonló folyamatról beszélhetünk. Az index értéke nőtt az előző hónaphoz képest, és továbbra is 50,0 pont felett maradt. Korábban, 2012 decemberében 42 hónap után 50,0 pont alá került az index, de azt követően 2013 május kivételével folyamatosan bővülést jelzett, most már zsinórban tizedik hónapja.

Ebben a hónapban segédanyagok, liszt, sajt, polimerdiszperziós alapanyag, pálmazsír, élőállat, sertés és cement kapcsán jeleztek válaszadóink jelentősebb áremelkedést. Hiányt héliumgáz, polimerdiszperziós alapanyag, Kínából jövő fémtartozékok és fűrészpor esetében jeleztek. Jelentősebb árcsökkenésről számoltak be a válaszadóink kovácsolt karimák, hegesztőanyagok, szabott bőridomok és réz esetében.

Véleményvezér

Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.
Budapesten van a legtöbb orosz kém

Budapesten van a legtöbb orosz kém 

Több mint félszáz orosz kém dolgozik Magyarországon.
Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.
Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo