Mi vár a világgazdaságra jövőre?

A globális fellendülés motorja az Egyesült Államok gazdasága lesz, miközben az eurózóna növekedése mérsékelt marad. A megszorítások vége és az EKB fellendítheti az uniós gazdaságokat.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Kép: Pixabay

2015-ben az Egyesült Államok lesz a világgazdaság fellendülésének motorja, és mivel az európai kormányok a megszorítások és a növekedés között keresik az egyensúlyt, az euróövezet növekedése sokkal visszafogottabb lesz. Eközben a Távol-Keleten Japán az elmúlt 20 év árszínvonalesése után tovább keresi a deflációból való kikerülés leghatékonyabb útját, a feltörekvő piaci országok közül pedig a belföldi fogyasztást ösztönző reformok sorozatának köszönhetően Kína fenn tudja tartani az idén látott növekedési ütemét. Indiában az új kormány által bevezetett reformok és az olajár csökkenésének pozitív hatásai lesznek érezhetőek, miközben a nagyon erősen exportorientált országok, mint Korea és Tajvan, az Egyesült Államok javuló teljesítményéből profitálnak majd – áll az Unicredit szakértői által készített előrejelzésben.

Az Egyesült Államok mint globális katalizátor

Az Egyesült Államok GDP-je várhatóan 3 százalékkal nő 2015-ben, és ez a gazdasági teljesítmény szilárd alapokon nyugszik. A fogyasztói kereslet és a befektetések értékének növekedése, a munkaerőpiac fejlődése, az olajárak csökkenése és az ingatlanszektor fellendülése olyan bátorító jelek, amelyek pozitív visszacsatolást indíthatnak el. Ha a gazdasági előrejelzésekben nem lesz érdemi változás, a Fed többéves expanzív monetáris politika után júniusban elindíthatja kamatemelési ciklusát.

Mérsékelt növekedés Európában

Csak a kormány ront a kilátásainkon
A befektetők körében Magyarországot illetően az óvatos optimizmus uralkodik, amit azonban leront a bizonytalan szabályozói környezet és az állam-kapitalista törekvések jelenléte. Európának van esélye a kilábalásra, tőlünk keletre mindent az orosz fenyegetés árnyékol be.
Az euróövezetben a GDP várható jövő évi növekedését 1 százalékra becsülik, ami azt mutatja, hogy Európában nem várható gyors fellendülés. A megszorítási politika enyhítése 2015-ben nagyobb teret enged a növekedésnek, és az EKB is sokkal expanzívabb monetáris politikát követhet. A nagyobb likviditás és a gyengébb euró lökést adhat a fogyasztói kiadásoknak és az export növekedésének. Az előrejelzés szerint Németország továbbra is erős és egészséges marad, Franciaország enyhén növekedni fog, Olaszország pedig kiemelkedhet a recesszióból, miután 2014-ben itt negatív lesz a növekedési adat.

Japán deflációval küzd, a feltörekvő piacokkal szemben mérsékelt az optimizmus

Japánban 2015-ben kiterjesztik a deflációból való tartós kikerülést célzó expanzív monetáris politikát, miközben az ázsiai feltörekvő országok kilátásai mérsékelten pozitívak. Kína növekedési üteme 7 százalék lehet várhatóan, ami valamennyivel elmarad a 2014-estől, azonban kevéssé az exportra, inkább a belföldi fogyasztás emelkedésére épül. India profitálni fog az olajárak csökkenése nyomán előálló alacsonyabb inflációból. Az Oroszország körüli geopolitikai feszültségek folyamatosan napirenden vannak, miközben Brazília is a figyelem középpontjában van Dilma Rouseff újraválasztását követően.

Véleményvezér

Meddig élnek a magyarok?

Meddig élnek a magyarok?  

A várható élettartamot tekintve Szlovénia lekörözte Ausztriát.
Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo