Most a stabilitásra koncentrálnak a cégek

A tavalyinál kevésbé, de még mindig mérsékelten optimisták a hazai kkv-k a CIB Stafétabot kutatásának eredményei szerint. Minden második vezető másképp tennie valamit, ha visszamehetne az időben, most viszont a hatalmas lépések – például az export beindítása – helyett inkább a stabilitásra koncentrálnak.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Minden második megkérdezett vezető másként tenne valamit, ha visszamehetne az időben, tízből nyolc finanszírozás, beruházás, vagy technológiai fejlesztés terén cselekedne aktívabban - derül ki a CIB Bank és a GfK közös, reprezentatív kutatásából. Ez valójában azt jelenti, véli Szabados Richárd, a CIB Bank KKV és Lízing üzletágának vezetője, hogy a korábbi években lehetett olyan fogyasztói igény, amely kapcsán a cégek nem vállaltak elegendő kockázatot a beruházás – és finanszírozás terén, így az igények kapcsán nem használták ki maximálisan a kínálkozó lehetőségeket.

NHP nélkül is élünk?
Az NHP léte nem jelentős előny a kkv-k számára a mai kamatszinten – véli Szabó István Attila, a CIB Bank vezérigazgató helyettese. Ha egy beruházás melletti döntésről vagy annak elvetéséről az dönt, hogy 2,5, vagy 5%-os kamattal lehet hozzá finanszírozást találni, akkor nagy baj van – mondja a szakember.
Éppen ezért véleménye szerint nem lesz drámai hatása a program kivezetésének sem. Hosszú távú, fix kamatozású forinthitelekkel készülni fognak a bankok az NHP utáni időszakra, de most is van elérhető hasonló lehetőség az EXIM banknál, vagy épp MFB forrásokból.
Az NHP egyébként sem hozott tömegesen új beruházásokat – mondta Szabó – az összes vállalati hitelmennyiség még mindig csökken, a beruházások a 2003-2004-es szinten vannak. Amiben sokkal fontosabb hatása van, az a kkv-k pszichés hozzáállásában bekövetkezett változás. A cégek már nem zárkóznak el a finanszírozástól, hanem kifejezetten keresik azt.
(Idén 500 milliárd forintnyi plusz keret áll rendelkezésre a bankoknak növekedési hitel kihelyezésre és jövő évben is elérhető lesz egy vélhetően csökkentett összegű keret. Itt segítünk az értelmezésben és adunk néhány gyakorlati tanácsot a hitelfelvételt fontolgatók számára.)
Csak semmi izgalom

Újra bíztató a kép a kis és közepes vállalkozások vezetői szerint: többségük, 58 százalékuk gondolja úgy, hogy vállalkozása öt év múlva a mainál eredményesebb lesz. (Igaz, 10% úgy számol, hogy a cég nem is létezik majd addigra.) A cégvezetők többsége inkább a belső piac fejlődésében hisz: a nagyobb export árbevételre csupán 31 százalékuk számít, (további egyharmaduk szerint jelenlegi szint marad fent), míg a belföldi értékesítés növekedésében közel 60 százalék bízik (és még 20 százalék gondolja, hogy szinten maradnak a bevételek) .

A társaságok növekedési stratégiájukat inkább a már elért piaci pozícióikra építik. A döntő többség nem tervez változtatni a fellépésén (37 százalék), illetve a jelenleg elérhető piacain tervez növekedést (30 százalék). A stabil növekedési alapokat kereső vállalkozások aránya egy év alatt több mint 10 százalékponttal nőtt, és ezzel párhuzamosan mérséklődött a kísérletező kedvű vállalkozások száma.

Érthető, hogy a jelenlegi helyzetben a cégek inkább a stabilitásra koncentrálnak – véli Szabados Richárd, a CIB Bank KKV és Lízing üzletágának vezetője, aki ugyanakkor meglepőnek találja, hogy kevesen terveznek az export növelésére koncentrálni a cégek közül, amikor egyértelműen látható a hatalmas különbség az exportáló és a kizárólag hazai piacra termelő cégek stabilitásában és bedőlési adataiban.

Tudatosabban

Az elmúlt három évben emelkedett azon vállalkozások száma, amelyek tudatosan készítenek stratégiát a jövőre nézve. Ezt 2013-ban a legalább százmillió forintos árbevétel elérő (ám 10 milliárd alatt maradó) kkv-cégek 80 százaléka tette meg, tavaly viszont az arány növekedett, az idén pedig elérte a 86 százalékot. A vállalatok adott éven, illetve egy-két éven belül látnak és terveznek jobban előre: a stratégiát készítő vállalkozások 51 százaléka adott évre, 39 százaléka 1-2 esztendőre készít stratégiát. Ami a három évnél hosszabb időszakot illeti, ezen 12 százalékuk gondolkodik. A CIB szakértői szerint ez nem tér el a hazai nagyvállalatok gyakorlatától sem: a multinacionális cégeknél sem jellemző a három évnél hosszabb távú tervezés.

 

A szakértők szerint örvendetes, hogy a felmérés eredményei szerint egyre több kkv tervez tudatosan. A legtöbben az adott évre, de jelentős számban a következő 1-2 évre terveznek és a lefektetett stratégia módosítására is hajlandóak. Ez az egy-két éves tervezési időszak a jelen helyzetben kifejezetten egészséges – emeli ki Szabados Richárd, a CIB Bank KKV és Lízing üzletágának vezetője, aki szerint az ideális az, ha a cégek nagyjából három évre tudnak előre látni, viszont képesek év közben is alakítani a stratégián. Véleménye szerint a finomhangolás képessége valójában sokkal fontosabb, mint a sok éves előre tervezés.

Rugalmasság a túlélésért

Az éven beüli rugalmas reagálás képességére a felmérés adatai szerint leginkább a változó szabályozói környezet valamint a kormány intézkedései (55 százalék ezt nevezte meg az újratervezések indokaként) van szükség, a többi környezeti tényező hatása ezzel párhuzamosan enyhült: a versenytársak viselkedése, a vevők, a szállítók vagy a gazdasági körülmények, a makrogazdasági folyamatok miatt kevesebben kényszerültek elképzeléseik megváltoztatására, mint az előző években.

Bár a szabályozók változásához való alkalmazkodásra természetesen képesek a vállalkozások, a gyakori és kiszámíthatatlan átalakítás túlságosan drága a cégeknek, ezért negatívan hat rájuk – hangsúlyozta Szabó István Attila, a CIB Bank vezérigazgató helyettese. (A Magyar Európai Üzleti Tanács (HEBC) tagvállalatai szerint is túl sok az állam a magyar gazdaságban.)

Az ember is számít
Még mindig viszonylag kevesen (a vezetők mindössze 21%-a) gondolkodott el azon, hogy ki veszi át a cég vezetését az ő esetleges visszavonulása után. A kutatás eredményei szerint azonban aki tervezi az átadást, az családon belülről látná legszívesebben az új vezetőt, így várhatóan a cégek irányítási szerkezete hosszabb távon sem változik majd jelentősen.Ugyanakkor a tudatos szervezetfejlesztés és a menedzsment átadására való felkészülés még finanszírozási szempontból is fontos lehet. Szabados Richárd hangsúlyozta, a banki minősítéseknél a pénzügyi adatok mellett fontos szerepe van a menedzsment összetételének és a kontroll szintjének is. A hosszú távú partnerséghez pedig még az is hasznos lehet, ha a tárgyalásokon nem csak a mostani vezető, hanem további kulcs emberek is részt vesznek, éppen a folyamatosság fenntarthatósága érdekében.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo