Újra jönnek az uniós pénzek

Újraindult a környezet és energia, a közlekedési és a társadalmi infrastruktúra operatív program uniós finanszírozása Magyarországnak - közölte Shirin Wheeler, Johannes Hahn regionális politikáért felelős uniós biztos szóvivője.

Újra megnyitották az uniós forrásokat - Kép: Pixabay

Az Európai Bizottság korábban 11 operatív program finanszírozását állította le, miután szabálytalanságokat talált a pályázatok kezelésénél és ellenőrzésénél. Shirin Wheeler azt is tudatta: a bizottság szakemberei meggyőződtek arról, hogy a magyar hatóságok korrigálták ezeket a hiányosságokat.

Johannes Hahn és Lázár János, az uniós pénzek szétosztását irányító Nemzeti Fejlesztési Ügynökséget vezető kormánybiztos múlt hétfőn jutott végső megállapodásra arról, hogy 10 operatív program finanszírozása újraindul, cserébe 5 százalékos úgynevezett korrekciót hajtanak végre azoknál a pályázatoknál, ahol a bizottság ellenőrei szabálytalanságokat találtak. Lázár János akkor 230-250 millió euróra, 69-75 milliárd forintra becsülte a kiigazítás mértékét, de nem mulasztotta el hangsúlyozni, hogy a Brüsszellel kötött megállapodás értelmében a pénz nem vész el, Magyarországnak lehetősége van újra felhasználni. Az év végéig ezt az összeget újra meg kell pályáztatni, és a kedvezményezettekkel is szerződést kell kötni.

Shirin Wheeler arra is kitért, hogy a múlt heti megállapodás után mind a tíz, vagyis a mostani három után további hét olyan operatív program uniós finanszírozása indulhat újra, amelyeket a kohéziós alapból vagy az Európai Regionális Fejlesztési Alapból finanszíroz az Európai Bizottság.

A fennmaradó, tizenegyedik operatív programról Wheeler azért nem tett említést, mert az nem része a múlt heti megállapodásnak. Az utolsó, az Európai Szociális Alapból finanszírozott operatív program ugyanis nem a regionális biztoshoz, hanem a szociális ügyekért felelős biztoshoz, Andor Lászlóhoz és a hozzá tartozó bizottsági főigazgatósághoz tartozik. Annak a programnak az uniós finanszírozása továbbra is szünetel. A kérdéskör azért különösen fontos, mert jelenleg 10 magyar beruházásból 9 uniós támogatással készül. (A beruházásokat elsősorban az útépítések és egyéb uniós fejlesztések húzzák.)

Így osztja majd a kormány az uniós pénzeket
A kabinet döntött arról, hogy a Nemzeti Fejlesztési Ügynökségben a 2007–2013-as irányító hatósági funkciókat ellátó egyes szervezeti egységek keretein belül hozzák létre a Tervezési Támogatási Munkaszervezetet. Egyúttal a kormány arra hívta fel a Miniszterelnökséget vezető államtitkárt, hogy az érintett miniszterek bevonásával tegye meg a szükséges intézkedéseket, ideértve az “egyes közjogi szervezetszabályozó eszközök módosítását”, és biztosítsa a Tervezési Támogatási Divízió humánkapacitását – az erről szóló kormányhatározat a csütörtöki Magyar Közlönyben jelent meg. (Az NFÜ megszüntetéséről már az év elején szó volt.)
Átláthatóság nélkül nincs uniós pénz!

Brüsszel egyik feltétele volt az uniós források újraindításánál az átláthatóság növelése a pénzek elosztásánál. Ennek megfelelően azonnal eláll visszamenőlegesen a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) azoknak a folyamatban lévő uniós projekteknek a kifizetésétől, amelyek kedvezményezettjei nem nyújtanak be határidőre átláthatósági nyilatkozatot, vagy nem felelnek meg az alkotmányban rögzített átláthatósági követelményeknek.

Az ügynökség a nyertes cégektől átláthatósági nyilatkozatot kér be az augusztus elsejétől bevezetett szabályok értelmében. Ha a cég nem válaszol, vagy nem felel meg a feltételeknek, az ügynökség azonnal eláll a kifizetéstől. Az elmúlt hét évben Magyarországon 60 ezren nyertek el uniós támogatást, jelenleg 44 ezer cég felülvizsgálata zajlik.

Véleményvezér

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo