Visszatért a régi mumus: felpöröghet az infláció

Márciusban 2 százalékos volt az éves infláció. Az év hátralévő részében több felfelé mutató kockázat befolyásolhatja az árindexet, amely a mostani kilátások szerint decemberre elérheti a 3 százalékos szintet - figyelmeztetett Németh Dávid, a K&H vezető elemzője.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A 12 hónapra visszatekintő infláció márciusban 2 százalékos volt, a januári 2,1, illetve a februári 1,9 százalék után. Márciusban havi szinten 0,1 százalékkal nőttek az árak. „A 2 százalékos érték nem meglepetés, a piac erre számított” – mondta Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője.

Ruhák és a többiek

Márciusban az élelmiszerek átlag feletti, 4,1 százalékos drágulást mutattak éves szinten. Szintén jelentősen, közel 7 százalékkal nőtt a szeszes italok és a dohánytermékek ára. A szolgáltatásoknál ugyanakkor visszafogottabb, 1,1 százalékos volt az éves szintű áremelkedés. A kiskereskedelmi forgalom növekedésében főszerepet játszó tartós fogyasztási cikkek ára márciusban éves szinten is mérséklődött.

Magyar gazdaság: túl a csúcson?
Februári, történelmi csúcsa után márciusban kissé mérséklődött a GKI konjunktúraindexe. Márciusban az üzleti szférán belül kissé minden ágazat várakozása rosszabb lett.
A részletes adatokból kiderül, hogy februárhoz képest az élelmiszerek, a szeszes italok és dohánytermékek, valamint a ruházati cikkek húzták felfelé az inflációt. Utóbbiakról a K&H szakembere elmondta, hogy a ruhák 2017-ben a havi szinten 1 százalékkal drágultak, most pedig 1,6 százalékos volt az emelkedés. „A ruháknál természetes a drágulás, mert a tavaszi hónapokban jönnek be az új kollekciók. Ugyanakkor ezeknél a termékeknél két hónap adatait, azaz a márciusi és április számokat együtt kell nézni, hogy pontosan látható legyen az árak alakulása. Tehát a teljes képhez meg kell várni az április adatokat ” - tette hozzá a szakember.

Felemás pálya, kockázatokkal

Németh Dávid közölte, hogy a jelenlegi kilátások szerint felemás pályát írhat le idén az infláció. Az év első hónapjait visszafogott, 2 százalék körüli drágulás jellemezte. A második negyedévtől némi gyorsulás várható és a nyári hónapokban érheti el a 2,5 százalékos szintet az árindex. Majd ősszel kicsit nagyobb lehet a tempó és decemberre pedig elérheti a 3 százalékot.

A sertéspestis és Ukrajna fenyegeti a magyar gazdákat
Komoly kihívás elé állíthatja a magyar agráriumot a 2020 után kezdődő költségvetési ciklus bizonytalanságai mellett a hazánkat körülvevő sertéspestis, valamint a dinamikusan növekvő ukrán mezőgazdasági termelés.
Az infláció gyorsulásában egyrészt a bázishatás játszik majd szerepet, 2017-ben ugyanis áprilistól júniusig csökkent az infláció, majd ingadozó eredményeket produkált. A bázishatás mellett a lakossági fogyasztás felfutása is a gyorsulás irányába mutat. Az infláció alakulása szempontjából nagy kérdés a nemzetközi inflációs környezet alakulása. Az elmúlt hónapokban az látszódott, hogy a fogyasztási cikkek ára a kereslet ellenére visszafogottan nőtt. Ez pedig részben azzal magyarázható, hogy az importált infláció alacsony szinten van, ha azonban ez növekedni kezd, akkor az is gyorsíthatja a magyar inflációt. Ugyancsak felfelé mutató kockázatot jelent, hogy az idei évkezdés utáni adatok szerint tempós marad a bérkiáramlás.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo