A bombabiztos védelem: tudás, token, testrész

A jelszavas azonosítást mára egyre kevésbé tartják biztonságosnak a szakemberek. A legjobb az lenne, ha kellene valami, amit birtoklunk, valami, amit tudunk és egy dolog, ami csak a miénk. Bonyolultnak hangzik? A NetIQ szakértői elmondják, miért nem feltétlenül az.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A jelszavas azonosítást napjainkban egyre kevésbé tartják biztonságosnak. Az ilyen jellegű bejelentkezésnél a teljes autentikációs folyamat egy olyan dolgon alapul, amit csak a felhasználó ismer. Ezt a dolgot azonban el lehet lopni, tehát megszerezhetik mások. Éppen ezért célszerű egyéb azonosítási formákat is megvizsgálni, és kombinálni azokat, amelyek a legegyszerűbben és leghatékonyabban használhatók együtt. Ezzel sajnos bonyolultabbá válik a felhasználók és a vállalatok dolga az azonosításnál, a NetIQ szakértői szerint azonban megfelelő szemlélettel egyszerűsíthető a többfaktoros autentikáció.

A többfaktoros autentikáció, ahogyan a név is mutatja, több személyazonosság-forrást kombinál a hozzáférés eszközeként. Ideális esetben ezek a források különböző típusúak. Ilyen forrás lehet valami, amit csak mi tudunk, például egy PIN kód; valami, amit birtoklunk, például egy kulcskártya vagy egy token; illetve valami, ami a mi saját egyedi azonosítónk, például az ujjlenyomatunk, retinánk vagy a hangunk. Ha két vagy három ilyen forrást használ egy vállalat, azzal jelentősen csökkenti az illetéktelen behatolás kockázatát.

"Kezeld úgy a jelszavadat, mint a fogkefédet. Ne hagyd, hogy bárki más használja, és cseréld le félévente." Clifford Stoll, csillagász, író, tanár
Ismerős megközelítés

Rengeteg ember használ többfaktoros autentikációt napi szinten. Például a bankkártyás készpénzfelvételnél szükség van a kártyára, amit birtoklunk, illetve a PIN kódra, amit csak mi tudunk. Sőt, az is többfaktoros autentikációnak tekinthető, amikor egy hitelkártyás tranzakcióhoz fényképes igazolványt kell felmutatnunk (amin a saját egyedi azonosítónk, azaz a fényképünk látható). A koncepció tehát nem új, csak az alkalmazási területét kell kiterjeszteni a vállalatokra, hogy azok biztonságosabbá tehessék azonosítási folyamataikat. Egy olyan rendszer ugyanis, amely két különböző típusú azonosítást igényel, természeténél fogva nagyobb biztonságot jelent, mivel a feltöréséhez mindenképpen helyi jelenlét szükséges. Ha például a világ másik pontján ül a kiberbűnöző, akkor hiába tudja ellopni a felhasználó azonosítóját és jelszavát, ha nem tudja megszerezni mellé az illető saját tokenjét vagy ujjlenyomatát.

Kép:Pixabay

Terjedőben…

Napjainkban egyre több vállalat ismeri fel az egyfaktoros azonosítás kockázatait az online tranzakcióknál. Ez a komoly bevételkieséseket okozó jelenség azonban megszüntethető többfaktoros autentikációval, amelyen keresztül az elektronikus fizetések ugyanolyan gyorsan és biztonságosan bonyolíthatók, mint a készpénzes kifizetések. A többfaktoros azonosítás terjedését emellett a kormányzati előírások is segítik, így például az USA-ban érvényes HIPAA, illetve a Magyarországon két és fél éve életbe lépett 2013. évi L. törvény az információbiztonságról, amelyek számos szervezet esetében komoly biztonsági előírásokat követelnek meg. A módszer terjedéséhez továbbá az is hozzájárul, hogy egyre szélesebb körben és egyre több eszközben jelennek meg a beépített biometrikus azonosítók. Mivel számos számítógépben és okostelefonban megtalálható az ujjlenyomat-leolvasó, a vállalatok már egy ideje bevezethették volna a többfaktoros azonosítást, mindössze eddig nem tartották fontosnak.

Kicsiknek is kell a védekezés
A magyar kisvállalatok többsége nincs felkészülve az online világ veszélyeire, pedig csaknem felüket már érte valamilyen fenyegetés, vagy támadás az interneten. Ennek ellenére túlnyomó többségük úgy gondolja, hogy túl kicsi a hatékony védelemhez. Nekik mutatunk az Invitel szakértőinek segítségével három tanácsot, amelyet bárki megtehet a cége védelmében itt.
…de még nem eléggé

Mint a legtöbb új technológia vagy megközelítés megjelenésénél, itt is megfigyelhető ellenállás, amely mögött különféle okok húzódhatnak. Egyrészt a vállalatok nagy része nincs tisztában azzal, hogy a rendelkezésükre állnak a többfaktoros azonosításhoz szükséges elemek (mint például az ujjlenyomat-szkennerek). Egyesek pedig amiatt aggódnak, hogy olyan módszert vezessenek be, amely bonyolultabbá teszi a felhasználók feladatait. Sok helyen az egyszerű használatot egyenlőnek tekintik a hatékonysággal, és erről a vállalatok nem szívesen mondanak le, még a biztonság kedvéért sem. Harmadrészt, és valószínűleg ez a legfontosabb: a teljes többfaktoros azonosítás kihasználásához telepíteni és optimalizálni kell egy hozzáférési rendszert a back end oldalon, hogy megfelelően képesek legyünk kezelni és értelmezni a beérkező információt.

Egyszerűsítsünk!

Ha külön kell kezelni az egyes azonosítási rendszereket, az komoly terhet ró az informatikai szakemberekre, ezért érdemes olyan megoldást keresni, amelyen keresztül egyszerre felügyelhető minden felület – javasolják a NetIQ szakértői.

Véleményvezér

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.
Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo