Hatékonyan is lehet költöztetni az céges IT-t

Ha két vállalat összeolvad, az egyik felvásárolja a másikat, esetleg amortizáció miatt le kell cserélni bizonyos hardvereket az infrastruktúrában, vagy egyszerűen csak új helyre költözik a cég, szükség lehet az adatközpontok és az informatikai szolgáltatások migrálására.

Kép: Pixabay

Az átállás minden esetben komoly feladat, amely rengeteg időt és jelentős költségeket igényelhet, ugyanakkor minimalizálható a megfelelő eszközök és gondos tervezés segítségével. Ebben segít néhány tanáccsal a NetIQ Novell SUSE Magyarországi Képviselet.

1. Mérjük fel, mit kell költöztetnünk!

Az első lépés a legtöbb vállalatnál a migrációs terv készítése. A tervezéshez azonban tudnunk kell, hogy pontosan mi minden vár áthelyezésre. Egy adatközpont ugyanis rendkívül összetett környezet, rengeteg különféle hardverrel és szoftverrel.

Áthelyezéskor azon van a hangsúly, hogy az üzleti alkalmazások működésében minél kevesebb legyen a kiesés. De mielőtt bármilyen tervezésbe belekezdünk, minden egyes alkalmazás esetében végig kell gondolnunk, hogy kik dolgoznak az adott alkalmazással, milyen frissítések várhatóak a közeljövőben, mi a maximálisan megengedhető állásidő, illetve milyen erőforrásokra, illetve szerverre, hálózatra, tárhelyre vagy operációs rendszerre van szükség a program futtatásához. Csak az üzleti igények és lehetőségek felmérése után tudunk olyan adatközpont-migrációs stratégiát kialakítani, amely kiterjed a költöztetés teljes folyamatára, időtartamára és költségeire.

Ezek az adatok nem csupán az adatközpont migrációja során biztosítanak jó alapot a tervezéshez, de akár szerverkonszolidáció, katasztrófa utáni helyreállítás, kapacitástervezés vagy az adatközpont energiahatékonyságának optimalizálása esetén is megfelelő kiindulópontként szolgálhatnak.

Tízből három szerver csak viszi a pénzt
Bár az adatközpontok rendkívül drágák és a világ legfejlettebb technikai megoldásaival igyekeznek hatékonyan üzemeltetni őket, a felmérések azt mutatják, bőven van hová fejlődni, mert még mindig sok a pazarlás, tízből három szerver feleslegesen fut.
2. Hangoljuk össze a migrációs tervet az SLA-ban foglaltakkal!

Az áthelyezés során nem csak arról kell gondoskodnunk, hogy minden megfelelően átkerüljön a kijelölt helyére, hanem arról is, hogy a migráció során ne merülhessen fel semmilyen probléma az alkalmazás működésével kapcsolatban. Azaz ne lehessen olyan szintű teljesítményromlás vagy kiesés, amely már nem felel meg a szolgáltatási szintekre vonatkozó megállapodásban (SLA) foglaltaknak.

Ehhez érdemes külön készenléti tervet készíteni az alkalmazások migrációjához, amihez fel kell térképezni az egyes alkalmazások architektúráján belüli összefüggéseket, és tesztelni kell az átköltöztetett alkalmazást, mielőtt újra élesben működésbe helyeznénk. Emellett fontos tisztában lenni azzal, mikor érkezik frissítés vagy új kiadás az adott alkalmazáshoz, illetve érdemes felmérni a konkrét SLA kötelezettségeket, valamint az esetleges kiesés üzleti hatását.

3. Teszteljünk, és készítsünk jelentéseket a hibákról és a sikeres projektekről!

A tesztelés és a jelentések készítése kritikus fontosságú a migráció során, mégis sok esetben kevés figyelmet és költséget fordítanak rá – egészen addig, amíg valami el nem romlik menet közben. Érdemes igénybe venni egy olyan megoldást amely teljes körű tesztelést tesz lehetővé a tényleges migráció előtt, ezzel segítve az esetleges hibák és váratlan leállások kiküszöbölését. Egy migráció sikeressége azzal mérhető, hogy sikerült-e a kijelölt időpontra és a tervezett költségvetésből megvalósítani az átállást a lehető legkevesebb állásidővel. Ez komoly kihívás, de a fenti tanácsok és a megfelelő eszközök nagymértékben segítik a kitűzött célok megvalósítását.

Kevesebbet költenek a „vasra” a cégek
Az IT fejlesztések ma már alapberuházásnak számítanak, gyakran a „vállalati közmű” részének, azaz nem feltétlenül megtérüléshez kötik annak mértékét. Azonban a keretek mind hazai, mind nemzetközi szinten csökkennek, így a vállalatok új finanszírozási forma után néznek.

Véleményvezér

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos 

Különös pénzosztások az idegenforgalmi beruházások körül.
A korrupció rontja a boldogságindexet

A korrupció rontja a boldogságindexet 

Ötvenhatodik helyen a magyarok.
Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért

Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért 

Lombkoronasétány helyett ezúttal nádkoronasétány épült.
Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval

Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval 

A jogállamiság helyreállítása sok pénzt hozna.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo