Készülhetünk, jön az 5G korszak

Néhány éven belül beköszönt az 5G-korszak, és gyorsabb sebességre kapcsolhatunk az információs szupersztrádán. De vajon mennyivel tudnak többet a tesztelés alatt lévő hálózatok, mint azok, amelyeket ma használunk? Változtat-e az új technológia üzletvitelünkön és magánéletünkön?

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az első 3G-s iPhone 2008-ban jelent meg, majd 2010-ben piacra dobták a 4G-s okostelefonokat, amelyeken már mozgóképes tartalmakat nézegethetünk. A fejlődés nem állt meg. Itt az 5G, igaz, még jó pár technológiai nehézség akadályozza, hogy a mindennapjaink része lehessen. Az Ericsson ennek ellenére 150 millió 5G-előfizetést jósol 2021 végére.

Most és akkor

2016

A termék-előállítók 35%-a már használ okos szenzorokat a gyáraiban, 10% egy éven belül tervezi az érzékelők beszerelését, 8% a következő 3 évben.

A hotelek 31%-a használ következő generációs okos-zárakat a szobák ajtóin, 16% kínál a vendégeknek internethez kapcsolódó tévékészüléket.

2020

A drónokra fordított összegek elérik a 8,7 milliárd dollárt. (Maholnap a csomagkézbesítés bejáratott eszközei lesznek.)

A kiberbiztonsági ipar 145 milliárd dollárnyi éves forgalmat generál. A legtöbb bevételt a PC-k védelme termeli, őket követik az okos IoT-eszközök, valamint a mobilhálózatok.

Mire jó az 5G?

Még a szabvány sincs kész, és az 5G-s mobileszközök és hálózati berendezések kifejlesztése is most zajlik. Elvileg az ENSZ égisze alatt működő International Telecommunications Union 2018-ra áll elő az 5G pontos paramétereivel és technikai követelményeivel, a Next Generation Mobile Networks Alliance szerint pedig 2020-ra várható az ötödik generációs mobilkommunikáció piaci debütálása. Az indulást persze az éles piaci verseny előrébb hozhatja: az amerikai Verizon telekomóriás például 2017-re ígéri saját 5G-s szolgáltatását. Mindenesetre az már biztos, hogy 2018-ban a dél-koreai téli olimpiai játékokon felhasználók tesztelik a rendszert. A T-Mobile US és az Ericsson megkezdte az előszabvány-tesztrendszer kifejlesztését – egyelőre laboratóriumi körülmények között –, 2016 második felében pedig következnek a helyszíni kísérletek.

Eddig több mint 20 megállapodást kötöttek – az Intel például az LG-vel, az Ericssonnal, a Nokiával és a Verizonnal szövetkezett – az 5G tesztelésére, amely optimális körülmények között kevésbé energiaigényes és negyvenszer gyorsabb lesz, mint a ma használt 4G. A jeltovábbításban a fáziskésés minimálisra rövidül, a parancs–végrehajtás–feedback mechanizmus szinte azonnal történik. Csúcsidőben, amikor a leginkább leterhelt a hálózat, a sebesség valószínűleg 100 megabit/másodperc körül alakul, ami a 4G maximális sebességének a négyszerese a Nokia állítása szerint.

Kép:PP

És hogy mit jelent ez nekünk, felhasználóknak? Például azt, hogy akár 8K-videókat is letölthetünk, vagy egy játékfilmet 6 másodperc alatt, szemben a mai 6 perccel. 5G-s adatátviteli sebesség kell a dolgok internete (IoT) elterjedéséhez is. Az appokkal telerakott, internetre kapcsolt gépjárművekhez, az önvezérelt autókhoz és a drónokhoz, a fűtést, világítást és hűtőszekrényt távolról, akár szóbeli instrukcióval szabályzó okos rendszerekhez. Szintén ez a technológia teszi lehetővé, hogy videón keresztül lépjünk kapcsolatba az ATM-mel vagy a banki ügyintézővel, megtudjuk helyazonosító szenzoroknak köszönhetően, hogy hol jár a csomagunk, és így az elveszett szállítmányok, poggyászok okozta anyagi kár is csökkenjen, okos tükrökkel online próbáljunk ruhákat, vagy kihasználjuk a hordható fitneszmérőkben rejlő lehetőségeket.

A vállalatok is nyernek: a GPS-vezérelt mezőgazdasági eszközök javítják a gazdálkodás hatékonyságát, az okos szenzorok pedig érzékelik, mi történik a futószalagokon, és akár a működés módosítására is képesek. (A precíziós gazdálkodásról itt olvashat részletesebben.)

Kérdés, hogy ezt a hipergyorsan száguldó, exponenciálisan bővülő adathalmazt hol és hogyan fogjuk tárolni. A Google által megvásárolt Alpental éppen ennek megoldásán dolgozik, de a Gartner elemzője, Akshay Sharma szerint még távol vannak a megoldástól. Emiatt lehet, hogy az 5G nem felváltja, hanem inkább kiegészíti a 4G-t, legalábbis eleinte.

És még valami: az 5G-s adattovábbítás sebessége lekörözi a 4G-st, de a jelek rövidebb távolságra képesek eljutni, és nem hatolnak át a falakon. Ezért szinte minden épületre, sőt a beltérbe is jelszórókat kell tenni. Sőt, a hálózatba kötöttség egyúttal a hekkelés veszélyét is állandóvá teszi.

PP grafika

Hálózatba kapcsolt társadalom

A Def Conon – a hekkerek éves Las Vegas-i találkozóján – közhelyszámba menő trükk, hogy a résztvevők egy laptop segítségével rutinosan felnyitják az autók zárját. Rendszerint a műszerfal és azon belül a netes böngésző a gyenge láncszem. Kevin Mahaffey, a Lookout vezetője és Marc Rogers, a Cloudfare munkatársa is így hekkelte meg a Tesla Model S-t 2015-ben. Kiberbiztonsági szakértők szerint nem kell sok idő hozzá, hogy a repülőgép-eltérítések helyett a balesetet okozó autóhekkelések váljanak a terrorizmus célpontjává.

A Tesla feje, Elon Musk versenyt hirdetett hekkereknek, hogy segítsenek azonosítani autói sérülékeny pontjait, a Fiat Chrysler 2015 júliusában pedig 1,4 millió autót hívott vissza, miután hekkerkísérlettel bizonyították, hogy a terepjárói IT-komponense feltörhető: a hivatásos kiberbűnözők gyorsulásokat indukáltak, és megbolondították a légkondit is. A gyár pendrive-on postázta ki az autótulajdonosoknak a szoftverfrissítést.

Sőt, egy behálózott otthonban a magánéletünk szentsége is veszélybe kerülhet. Az elmúlt évtized már tele volt a feltört webcamek és a meglesett intim pillanatok botrányaival.

Az összekötöttség ugyanakkor nemcsak sebezhetőséget jelent, hanem lehetőségeket is, és az üzleti előnyök sem elhanyagolhatók. A dolgok internetére kapcsolódó eszközök és a mainál okosabb rendszerek csökkenthetik a működési költségeket, növelhetik a termelékenységet, új piacok elérését és demokratikusabb, fogyasztócentrikusabb termékfejlesztést tesznek lehetővé.

Adatok forrása: BI Intelligence, Frost & Sullivan

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo