Lesz rezsicsökkentés a távközlésben?

Bár a kormány rezsicsökkentési törekvéseit sokan nem nézik jó szemmel, többek között Brüsszelben sem egyöntetű az öröm – bár leginkább az intézkedések hogyanja, nem pedig miértje okán –, ennek ellenére valószínű, hogy nem állnak meg az energiacégeknél.

Mi a Magyar Péter-jelenség titka?
Mennyiben más Magyar Péter, mint Orbán Viktor?
Mennyi voksot szerezhet a Tisza Párt, kitől vehet el szavazatokat?
Online Klasszis Klubtalálkozó élőben Somogyi Zoltánnal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a Political Capital szociológus társalapítójától!

2024. május 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nálunk tényleg drága a mobilinternet - Kép: SXC

Rogán Antal nemrég felvetette, hogy pénzügyi rezsicsökkentést is foganatosítani kellene, többek között például az ingyenes készpénzfelvét megvalósításával. Nyitrai Zsolt fideszes országgyűlési képviselő szerint pedig, a kormány további intézkedésekre készül, s ezeknek célterületét képezhetik a távközlési, telekommunikációs cégek is.

Ez pedig egy olyan terület lehet, ahol akár Brüsszel is támogathatja az árak csökkentését, hiszen az Európai Bizottság is éppen arra törekszik, hogy egységesítsék az európai távközlési piacot, így azokban az országokban, ahol a távközlési szolgáltatások aránytalanul drágák, mérsékeljék a tarifákat. Magyarország pedig hagyományosan a lista végén kullog ilyen tekintetben - mondta az internetet.hu távközlési összehasonlító portál szakértője Solt Ádám.

Nálunk általában jóval drágábbak az ilyen szolgáltatások, mint akár a fejlettebb nyugati országokban, akár közvetlen szomszédainknál. Tehát a brüsszeli tisztségviselők, vagy egy részük legalábbis, üdvözölhet is egy ilyen esetleges intézkedést. (Egyébként Magyarországon kevesen használják a mobinternetet, elsősorban azért, mert drágának találják a tarifákat.)

Nincs rá recept

Hogy pontosan mi módon lehetne elképzelni egy úgymond távközlési rezsicsökkentést, az egyelőre tisztázatlan kérdés. Nyilván nem lehet egyszerűen megadóztatni a telekommunikációs cégeket, hiszen semmilyen értelemben nem lenne rezsicsökkentésnek tekinthető – az államháztartásnak jól jönne a plusz bevétel, ezt azonban végül minden bizonnyal áthárítanák az ügyfelekre. Az állam célja tehát az kell, hogy legyen ebben az esetben, hogy felső határt szabjon a távközlési szolgáltatások árának, lásd az unión belüli roaming díjak eltörlését.

Egyhamar nem lesz gyors mobilinternetünk
Az egész unió területén hátráltatja a vezeték nélküli szélessávú szolgáltatások bevezetését és működtetését a 800 MHz-es frekvenciasáv felszabadítása, amely a digitális átállás részét képezi. Sajnos ez a tagállamok mintegy felének esetében továbbra sem történt meg.
Ezt megtehetik egyszerűen, mindenféle további intézkedés nélkül is persze, hiszen a múltban sem riadt vissza attól a kabinet, hogy a piacon működő cégek helyzetére való különösebb tekintet nélkül hozzanak olyan intézkedéseket, amelyek azok bevételeinek csökkenéséhez vezettek. Választhatnak persze más utat is, például nyújthatnak támogatást közvetlenül az ügyfeleknek bizonyos szolgáltatások esetén, vagy megegyezhetnek úgy a cégekkel, hogy bizonyos támogatási összegekért cserébe lakossági tarifáikat lejjebb szállítják. Nem jellemző persze, hogy az állam vagyonát ilyen bőkezűen osztogatnák, azonban ez is egy opció.

Kibírják-e?

Kérdés persze, mit szólnának mindehhez a szolgáltatók. A már most is tetemes különadóval terhelt távközlési vállalatoknak minden bizonnyal nagy tehertétel volna, ha hirtelen áraik leszállítására kényszerülnének mindenféle kompenzáció nélkül. Különösen a frekvenciajogok meghosszabbítása után, abban az időszakban, amikor végre megindulhatnának a beruházások.

A távközlési rezsicsökkentés számos befektetés, infrastruktúrafejlesztési projekt meghiúsulását hozhatná el, nem is beszélve arról, hogy sokan munka nélkül maradhatnának a költségcsökkentés miatt, bár nagyobb kivonulástól azért jó eséllyel nem kellene tartani. Más kérdés, hogy előbb vagy utóbb valószínűleg amúgy is tarifáik csökkentésére kényszerülnek majd ezek a cégek, ha más miatt nem, hát az Európai Bizottság által szorgalmazott piacegységesítés okán.

Csökkentek a roamingdíjak
A 2012. június 13-án kihirdetett európai parlamenti és tanácsi rendelet alapján az unión belüli barangolás esetén a kezdeményezett hívások díja 2013. július 1-jétől az MTI összefoglalója alapján majdnem 15 százalékkal, a fogadott hívásoké megközelítőleg 10, az SMS-küldéseké 8,2 százalékkal csökkent. A mobilinternetezésért harmadával kevesebbet kell fizetni mostantól az Európai Unión belül, beleértve a most csatlakozott Horvátországot is.

Véleményvezér

Vizsgálni kezdte az Integritás Hatóság a kazári 677 millióba kerülő luxusbölcsőde ügyét

Vizsgálni kezdte az Integritás Hatóság a kazári 677 millióba kerülő luxusbölcsőde ügyét 

Aranyat rejtettek a betonba, vagy mi került ennyibe?
Nagyot javult a közbiztonság Európában

Nagyot javult a közbiztonság Európában 

Csak a nézettség számít.
Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo