Miért veszélyes, hogy Donald Trump telefonján régi Android fut?

Az okostelefonok szoftverfrissítéseit a legtöbben nyűgnek tartják. De ha nem telepítjük ezeket a csomagokat, az komoly kockázatot jelent. Viszont mi van akkor, ha az USA elnökének telefonja sem naprakész? Többek között ennek kockázatáról írnak a Hunguard kiberbiztonsági szakértői.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Abban a legtöbb kiberbiztonsági szakértő egyetért, hogy minden előnye mellett, egy átlagos, Android operációs rendszerű okostelefon komoly sebezhetőségeket rejthet. Ennek több oka is van. Bár az operációs rendszer folyamatos fejlesztés alatt áll, ezzel párhuzamosan a komplexitása is növekszik, és mivel emberek írják, a forráskódba kerülhetnek olyan hibák, amik a gondos tesztelés ellenére is rejtve maradhatnak. A következő problémát a töredezettség jelenti. Számos gyártó ugyanis módosította a gyári rendszert, saját fejlesztésű felhasználói felülettel egészítette ki – ez pedig azt is jelenti, hogy a frissítések átvezetése időt és erőforrást vesz el az adott gyártótól. Noha a Google havonta ad ki javítócsomagokat, ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy az minden eszközön meg is jelenik. Még úgy sem, hogy javításokat a korábbi verziókhoz is készítenek – írják közleményükben a Hunguard kiberbiztonsági szakértői.

Fotó: flickr/japanexperterna.se

Nem frissítjük telefonjainkat

A legfrissebb adatok szerint a jelenleg 7.1 verziószámnál járó Nougat az összesen aktivált Android rendszerű eszközök mindössze 0,4 százalékán fut csak. A Google saját statisztikái szerint az eszközök 31 százalékán a 6.x verziószámú Marshmallow, 32 százalékán pedig az 5.x verziószámú Lollipop fut. Megdöbbentő, de még mindig közel 21 százalék a 2013 októberében megjelent 4.4-es rendszerek aránya!

Mi a helyzet Trump telefonjával?

Hogyan támadhatnak ránk a neten?
A tavalyi év bebizonyította cégeknek és magánszemélyeknek egyaránt, hogy senki sem lehet biztonságban, előbb-utóbb mindenki a kiberbűnözők célpontjává válik. A Hunguard szakembereinek segítségével összegyűjtöttük, milyen formában érkezhet a támadás, és hogyan védekezhetünk ezek ellen.
Első hallásra hihetetlen, ám igaz: Donald Trump a mai napig egy 4 generációval ezelőtti okostelefont használ, amely Android 4.3-at futtat – egy olyan készüléket, aminek a támogatását a gyártó már 2013-ban leállította. Ez azt jelenti, hogy a világ egyik legnagyobb hatalmú embere olyan eszközön kommunikál, ami számtalan ismert, de nem foltozott biztonsági rést hordoz magában. Nem kell hozzá nagy képzelőerő, hogy egy ilyen információ birtokában milyen károkat lehet okozni. Egy nagyon egyszerű – és Trump esetében közkedvelt – példával élve, a biztonsági rést kihasználó támadó az elnök nevében posztot helyezhetnek el Twitteren. Trump nem egy korábbi bejegyzése borzolta már a kedélyeket és mozgatta lejtőre a tőzsdei árfolyamokat – képzeljük el, hogy egy nagyobb horderejű kijelentés milyen lavinát indíthat el.

„A személyes preferenciának soha nem szabad felülírnia a biztonsági elveket – figyelmeztetett Lengyel Csaba, a Hunguard kiberbiztonsági vállalat műszaki igazgatója. – Sokan, főleg a magas pozícióban lévő felhasználók hajlamosak abba a hibába esni, hogy a megszokott készülékeket nem frissítik, és amikor kellene, akkor sem cserélik le újra. Pedig ez alapvető biztonsági elvárás lenne az adatok védelmében.”

Mire figyeljünk?

A vállalat szakértői azt tanácsolják: rendszeresen figyeljük okostelefonunk értesítéseit, és ne hagyjuk figyelmen kívül a frissítési üzeneteket. A gyártók oldalai naprakész információkat tartalmaznak a kiadott frissítésekről, ne legyünk restek az ügyfélszolgálati csatornákon arról érdeklődni, hogy készülékünkhöz hogyan és milyen módon juthatunk szoftveres javításhoz. A nagyobb készülékgyártók már felismerték azt, hogy nem elég csak a készüléket eladni, ahhoz a kiadás után is támogatást kell nyújtani – legyünk tehát tudatos fogyasztók, és természetesen ne feledkezzünk meg digitális biztonságunk naprakészen tartásáról sem!

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo