Testünkkel védhetjük az adatainkat

Biztonságos jelszó? Ugyan már! A szakértők szerint a jövőben egészen más módszerekkel védhetjük majd az adatainkat. Például a testünkkel.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Jelszó védi a bankszámlánkat, a közösségi oldalas profilunkat, a vállalati számítógépünket és a mobiltelefonunkat. Jelszó kell ahhoz, hogy vásároljunk az interneten, hogy ügyeinket intézhessük a szolgáltatóknál, és még sorolhatnánk. Ha valaki hozzáférne összeshez, tulajdonképpen megváltoztathatná az életünket. Ennek ellenére a többség nem túl nagy körültekintéssel választja ki az őt védő betű- és számsorokat.

A tapasztalatok szerint az emberek jelentős része választ olyan banális jelszavakat, amelyeket akár egy idegen is könnyen kitalálhat – ráadásul ma a például a közösségi oldalakon rólunk elérhető számos információ miatt az idegenek is sokkal de sokkal többet tudhatnak bárkiről, mint korábban.  Vagyis hiába gondoljuk, hogy a kiskutyánk nevét, vagy azt ,hogy hol voltunk nászúton, csak a közeli barátaink tudják, tévedés.

Hogy hogyan válasszon olyan jelszót, amit tényleg véd is, ahhoz itt talál hasznos tanácsokat.

A jó jelszavakkal viszont az a gond, hogy meglehetősen bonyolult bánni velük. Ha tényleg úgy teszünk, ahogy a szakértők tanácsolják és minden esetben különböző, kis- és nagybetűk, számok és speciális karakterek halmazából álló kombinációt adunk meg, egy idő után teljesen lehetetlen, hogy valamennyit fejben tartsuk. Ekkor kerülnek elő a titkosítást kínáló alkalmazások, ahol a jelszavainkat tárolhatjuk. Bonyolult, lássuk be.

Éppen ezért a biztonságtechnikai ipar új megoldások után kutat, ez azonban nem könnyű. Csak olyasmi léphetne a jelszavak helyébe, ami azoknál nagyobb biztonságot jelent az adatok számára, és nagyobb kontrollt a felhasználóknak, ugyanakkor nagyon egyszerűen használhatónak kell lennie.

Hogy ez olyan, mintha a bölcsek kövét keresnék? Azért van már pár ötlet, hogy mi azonosíthat a jelszavak helyett.

Kép:Pixabay

  1. Az érrendszerünk
A kezünkben futó erek például versenyben vannak. A Fujitsu terméke a Palm Secure, vagyis a tenyér alapú azonosítás. Ez egy fajta biometrikus azonosítási módszer, amely infravörös fényt használ az erek által kirajzolt minta olvasásához. A technika tesztek szerint pontosabb az ujjlenyomat szkennelésnél, és éppen annyira kényelmes.

Kép: Pixabay

  1. Jelszó tabletták
A második versenyzőn még egy sci-fiben is meglepődnénk, pedig a valóságban is létezhet. Korábban a Defense Advanced Research Projects Agency-ben (DARPA), ma a Motorolánál dolgozó kutatók fejlesztették ki a „jelszó tablettát”. Ha bekapjuk, emésztés közben egy 18 bites jelet bocsát ki, ami hitelesítési tokenné alakítja a testünket.

Kép:PP archív

  1. Geográfiai azonosítás
A földrajzi jelszavak a betűk és számok kombinációi helyett egy konkrét hely megjelölésével azonosítanak be minket. A Net Security érvelése szerint sokkal könnyebb megjegyezni egy adott kis sarkot egy városban – mondjuk ahol a kedvenc kávézónk van, vagy először csókolóztunk a párunkkal – mint a hagyományos jelszavakat. Ráadásul helyekből sokkal több az egyedi is.

Kép:Pixabay

  1. Biztonsági tetoválás
Egy másik egyedi megoldás, ha a biztonságos belépéshez szükséges azonosítót a testünkön viseljük. Ez egy speciálist tetoválást jelentene, ami a karra vagy kézre kerül. A Motorola fejlesztése szerint szenzorok és egy antenna kerül bele, aminek segítségével megvalósulhat az azonosítás.

Kép:Wikipedia

  1. Tinta pacák
Ahelyett, hogy teljesen a kukába dobnánk a jelszavas azonosítást a Carnegie Mellon Egyetem tudósai egy extrával turbóznák fel. A „GOTCHA” különböző kifejezések alapján egy-egy tintapacát hoz létre. Ha valaki megkísérel belépni, a tintapacát látja meg, ehhez kell a megfelelő mondatot társítanunk, hogy beengedjen a rendszer.

A technika előnye a szakértők szerint az, hogy a tintapaca feladvány megfejtéséhez mindenképpen szükség van emberi beavatkozásra és értelmezésre, vagyis lehetetlen programozott robotokkal feltörni.

  1. Agyhullámok
Végül eljöhet az idő, amikor egy puszta gondolat is elég lehet a személyazonosságunk igazolásához. Az agyi aktivitás mérésével – amihez elég lehet olyan egyszerű dolgokat megtenni, mint például egy fülhallgatót tenni a fülünkbe – a felhasználók személyre szabott feladatok megoldásával és személyes titkokra való emlékezéssel férhetnének hozzá az adataikhoz.

Forrás: Practically Unhackable

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo