A cégmérettel nő az optimizmus

Az öt évvel ezelőtt kezdődött gazdasági válság a hazai kis- és középvállalkozások többsége szerint már elérte mélypontját. A cégvezetők legnagyobb arányban a gazdaság hosszú távú stagnálására számítanak, de jelentős részük feltételez már javulást. A válságból való kilábalást illetően az agrárcégek és a középvállalkozások látják legderűsebben a jövőt – derül ki K&H kkv bizalmi index kutatás legfrissebb adataiból.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A 2008-ban kezdődött válság kétség kívül szinte minden hazai kkv működését negatívan érintette, ami a megrendelések visszaesésében, vevői nemfizetésekben és likviditásproblémákban mutatkozott meg leginkább. (A Reconcept partnerei, ügyfelei körében végzett felmérésének eredményei szerint minden vállalkozásnak volt olyan üzleti partnere, amely fizetésképtelenné vált 2012 és 2013 között. Szakemberek szerint a gazdasági és a jogi szabályozói környezet nem kedvez a nemfizetések, illetve a késedelmes teljesítésének csökkenésének.)  A K&H kkv bizalmi index legutóbbi felmérése során 500 hazai mikro-, kis- és középvállalkozást kérdeztek meg arról, miként vélekednek az öt évvel ezelőtt kirobbant gazdasági válság hatásairól. „A kutatás mostani eredménye szerint a vállalkozások bizalommal tekintenek a jövőre, és lassan maguk mögött tudhatják a válságot, hiszen 56%-uk szerint a gazdasági visszaesés már elérte mélypontját. Ez az érték közel duplája a 2009-ben mért adatnak, amikor is ez az arány mindössze 30% volt. Az előrejelzések szerint van okuk a derűlátásra a vállalkozásoknak, hiszen Európa gazdasága lassan kilábal a recesszióból, és az idei évben már a magyar GDP is növekedésnek indult” – tájékoztatott az eredményekről Németh László, a K&H Kkv marketing főosztály vezetője.

A különböző szektorokat tekintve visszafogottabban ítéli meg a gazdaság jelenlegi helyzetét a szolgáltató (55%) és a kereskedelmi (51%) ágazat, miközben a mezőgazdasági (65%) és az ipari, építőipari (62%) vállalkozások közül jóval nagyobb arányban nyilatkoztak úgy, hogy a válság már elérte a mélypontját, és nem várható további romlás. A különböző árbevételű cégeknél a cégmérettel együtt az optimizmus is növekszik: míg a mikrovállalkozások csupán közel fele (52%) véli úgy, hogy a recesszió már nem folytatódik tovább, addig a kis- és középvállalkozások közel azonos arányban - 60% és 61% -, jóval derűlátóbbak a jövő tekintetében.

A gazdaság jelenlegi helyzetét illetően megoszlanak a vélemények a cégvezetők között. Legtöbbjük (58%) úgy véli, több visszaesés már nem lesz, de egyelőre javulásra sem számítanak. Ezzel szemben közel minden negyedik vállalkozás (27%) ennél jóval bizakodóbb, szerintük mostantól lassú növekedés veszi kezdetét. Ez az érték közel duplája az egy évvel ezelőtti értéknek, akkor a kkv-k 15%-a volt óvatosan optimista. További 1% a gazdaság gyors javulását feltételezi, miközben a cégvezetők 11%-a még legalább egy nagy gazdasági visszaesést valószínűsít. Egy évvel ezelőtt tripla ennyi vállalkozás vélekedett ilyen negatívan a gazdasági kilátásokról.

Több cég remél pályázati pénzt
"A halvány optimizmus feltehetően azzal magyarázható, hogy újra megnyíltak az Európai Bizottság által befagyasztott uniós források. Jövő évtől pedig megkezdődik a következő hét éves költségvetési periódus, amiben ezúttal nagyobb hangsúlyt kap a gazdaságfejlesztés, és a Gazdaságfejlesztési Operatív Program 6 legfontosabb prioritása között első helyen szerepel a vállalkozások versenyképességének javítása” – mondta Németh László, a K&H Kkv marketing főosztály vezetője az előző havi eredmények alapján.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo