A siker kulcsa: a figyelem iránya

Ahelyett, hogy a hiányosságokon keseregnénk, az erősségekre koncentrálva élvezetesen és hatékonyan növelhető egy csoport teljesítménye. Ebben segít a Solution Circle módszer.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Kép:FreeDigitalPhotos.net/89studio

Hogyan lehet egy elakadt, nehezen előrehaladó projektbe életet lehelni? Hogyan lehet felgyorsítani a megvalósulását? Időről-időre meg kell erősíteni, mi is pontosan a szervezet stratégiai célja. Hogyan sorakoznak egymás után az aktuális célok? Sürgősen tisztázni kell egy nehezen átlátható helyzetet vagy a korábbiaknál hatékonyabban kellene motiválni a munkatársakat.

A vezetők gyorsabb növekedést szeretnének, látványosan javítani szeretnék a cég teljesítményét. Rövidebbé és hatékonyabbá kívánják tenni a munkamegbeszéléseket, javítani akarnak a külső vagy a belső kommunikáción. Az is lehet, hogy egyszerre szeretnék mindezt.

Emellett ahol emberek vannak, ott szükségszerűen vannak konfliktusok és súrlódások is, konfliktuskezelésre lesz tehát szükség. Optimalizálni kellene végre a szervezeti folyamatokat vagy a munkatársak közötti együttműködést, hogy ne ütközzünk századszor is ugyanazokba az akadályokba, ne lépjünk bele századszorra is ugyanabba a folyóba. Ilyen és ezekhez hasonló munkahelyi kihívásokra ad gyors és hatékony válaszokat a megoldásközpontú módszer.

Megváltozik a figyelem iránya

A megoldásközpontú beavatkozás gyökerei az 1980-as évekig nyúlnak vissza. Ekkor kezdtek amerikai pszichológusok olyan problémamegoldó módszerekkel kísérletezni, amelyek nem magát a megoldásra váró nehézséget és annak minél behatóbb megismerését helyezik vizsgálódásuk középpontjába, hanem sokkal inkább az előrelépést, az előrehaladás lehetőségének hogyanját.

A figyelem fókuszát a probléma szintjéről a megoldás szintjére helyezik át. Nem a bennünket szorongató aktuális nehézséget akarjuk tehát minél jobban feltérképezni és kielemezni, hanem azokat a kivételes alkalmakat, amikor – akár csak ideiglenesen is – sikereket értünk el. Figyeljünk csak, hogyan működött az? Hogyan csináltuk? Mi volt másképp, mint ahogy szokásos?

A figyelem azokra a már meglévő képességekre, erőforrásokra irányul, melyek által ezek a sikerek elérhetővé váltak és feltehetően aktuálisan is rendelkezünk vele. Az erőforrások tudatosulnak és hatékony motivátorként működni kezdenek.

A 180 fokos fordulat lényege, tehát röviden ez: a rendelkezésünkre álló erőforrásainkra irányítjuk figyelmünk és pszichikai energiánk fókuszát és még valamire - az elérni kívánt célra. Mert egy számunkra fontos és vágyott célban jó fajta, erős energiák vannak, amivel sok mindent lehet kezdeni. Érdemes tehát ezekből kiindulni és szemünket végig a kitűzött célon tartani.

Lássunk is munkához! Ön szerint mi az igaz?

a)  Egy munkahelyi team, a csapattagok egymáshoz való viszonyai, a közöttük lévő személyes ügyek és a megoldásra váró feladatok, mind ez együtt, maga a probléma!

b)  A csapatunk: kibontakozásra váró lehetőség!

Nyilvánvalóan mindkettőben van igazság. A kérdés nem is az igazán, hogy melyik válasz igaz. A kérdés sokkal inkább az, hogy melyik válasz visz bennünket közelebb a célunkhoz. Ebben az esetben viszont, minden bizonnyal a B megközelítés a hasznosabb!

Teljesítmény + Tanulás + Öröm = Sikeres szervezet
Tim Gallwey mára klasszikussá váló könyvében, The inner game of work, arra a felismerésre jut, hogy a munka élvezete és a munka során végbemenő tanulás alapvető módon befolyásolja a teljesítményt. A tartós üzleti siker eléréséhez koránt sem elegendő a jó munka. Hiszen nem vagyunk robotok, érző emberek vagyunk, pozitív visszacsatolásokra, elismerésre, dicséretre, sikerélményre – egy szóval örömre van szükségünk ahhoz, hogy hosszabb távon keresztül fenntartsuk a jó teljesítményünket. A gyorsan és folyamatosan változó új körülményekhez pedig csak tanulással tudunk alkalmazkodni. Ha elkaptuk ezt a fonalat és a sokak számára koránt sem evidens két siker tényezőnek – az örömnek és a tanulásnak – megfelelő, stabil helyet találunk a szervezetben, a hőn áhított üzleti siker sem marad el. Az üzleti siker fölött érzett jogos öröm mozgásban tartja a jó teljesítmény fürge kerekeit!
Guruljunk a célba!

Minden jó fejlesztési folyamat és csapatépítés nélkülözhetetlen alapja a tréner és a résztvevők, a tréner és a cégvezető, a megrendelő alapos felkészülése a folyamatra. A fejlesztő ismerje meg minél pontosabban a vezető elvárásait, a szervezet igényeit és a fejlesztési célokat. Alakulhasson ki az eredményes munkához szükséges bizalom, optimális esetben szimpátia. Egy – két ilyen egyeztető, ismerkedő találkozás nagyságrendekkel meg tudja emelni a tréning folyamat eredményeinek mennyiségét és minőségét is.

Ezt követi maga a csoportmunka, maximum két nap, amiket akár fél napos bontásban is abszolválni lehet. Ennek fő szakaszai a következők:

  • Keretek tisztázása (mi kell a hatékony munkához)
  • Célok meghatározása
  • Gyújtópontok (a legégetőbb kérdések, ahol szükség van fejlődésre)
  • Erőforrások meghatározása, összegyűjtése
  • Kivételes alkalmak (azon esetek konkrét összegyűjtése, ahol a fenti problémák nem voltak jelen - a működő előjelek. Ennek a szakasznak a célja azt feltárni, hogy ezeket a kivételes pillanatokat milyen már meglévő képességekkel tudta a team előidézni.)
  • Megcélzott jövő felvázolása, amelyben a korábban beazonosított problémák már megoldódtak.
  • Skálázás (skálázó kérdések segítségével feltárni, ami a múltban már működött: „Hol áll ön ma az X témában, ha 10 az igazi ideális állapot, és 1 ennek az ellenkezője? Hogyan érte el azt, hogy ma erre a pontra érkezett? Mi a különbség az 1 és e pont között?")
  • Tennivalók, egyéni feladatok meghatározása
A résztvevők hol közösen, hol 2-3 fős kiscsoportban dolgoznak. Van téma feldolgozás és sok párbeszéd, demonstráció és prezentáció, működik a csoportdinamika, felszítjuk a teamben lévő kreativitást, megtörténik az érzelmi bevonódás. Az i –re a pontot az utánkövetés teszi fel, egy-két–három alkalommal, hiszen a tüzet – az elért eredményeket – fenn is kell tartani. Időt kell adni a számukra, hogy beépüljenek a cég mindennapi életébe. Szükség van két-három coaching ülésre magával a vezetővel is, ugyan ebből a célból. A módszerből fakadó első eredmények viszont már a tréningfoglalkozások alatt megszületnek.

A megoldásra, az elérendő üzleti célra és a rendelkezésre álló erőforrásokra fókuszáló, lefegyverzően egyszerű és pragmatikus módszer legfőbb előnye a befektetett energia, idő-, és költség ráfordítás magas és gyors megtérülési aránya.

Egy megoldásközpontú tréningen vagy workshopon, a megrendelő cég konkrét, valós problémáin dolgozva - cselekvő módon gondolkozva, gondolkodón cselekedve - nagy lépésekkel haladnak a résztvevők az általuk, közösen meghatározott célok felé. Tanulás, teljesítmény, jó hangulat és siker kéz a kézben járnak. Ha figyelünk rájuk és ápoljuk őket még attitűddé és a cégkultúra részeivé is válhatnak. És akkor már a jó Isten sem ment meg bennünket a sikertől!

Miért is tenné? Ami jár, az jár!

Héjja Csaba Tréner, coach, [email protected]

Felhasznált és ajánlott irodalom: Daniel Meier: Teamcoaching – Csapatok megoldásközpontú támogatása a gyakorlatban, SolutionSurfers Magyarország, 2013

Véleményvezér

Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.
Budapesten van a legtöbb orosz kém

Budapesten van a legtöbb orosz kém 

Több mint félszáz orosz kém dolgozik Magyarországon.
Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.
Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo