A tökéletes meetinghelyszín kialakítása

A meeting (értekezlet) nem feltétlenül kell, hogy szükséges rossz legyen. Lehet hasznos, konstruktív munka is, ha néhány dologra tudatosan odafigyelünk. Szakértőnk segít!

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Kép: PP-archív

A hasznosság vagy haszontalanság a meeting célja szempontjából minősíthető. A meeting célja, amiről érdemes beszélni, a döntéshozatal. Az információcserét szolgáló meeting általában a belső (formális és informális) információáramlás hiányosságait pótolja. Ebben az esetben az lehet a cél, hogy minél gyorsabb és hatékonyabb legyen – magyarázza szakértőnk, Beck György tréner.

3. A jó meeting = megfelelő helyszín

Leírom az ideális helyszínt, mely a helyi adottságoktól függően változhat. Érdemes törekedni arra, hogy minél inkább érvényesülni tudjanak az indoklásokban leírt alapelvek, melyek ismét csak a kölcsönös tisztelet és bizalom fenntartásáról szólnak. Erről itt olvashat bővebben, sorozatunk korábbi részében.

Van néhány alapvető dolog, amire mindenképpen szükség lesz.

  • Kör alakú asztal és egyforma székek, ami az egyenrangúságot hangsúlyozza.
  • A falon óra – az időkeretek közös nyomon követésére.
  • Közös jegyzetelési lehetőség az együtt haladáshoz – ez lehet white board (én nem szeretem a törölhető táblákat, mert nem maradnak meg a közösen készített jegyzetek), interaktív tábla, notebook projektorral, flipchart vagy csomagolópapír.
  • Malacpersely a büntetéspénzek beszedésére (ha ez a döntés születik). Sorozatunk büntetésekről és szankciókról szóló részét itt találja.
  • Jegyzeteléshez papír, toll, illetve saját laptopok, tabletek stb.,
Ha olyanok is bekapcsolódhatnak, akiket csak az Internet/telefon segítségével lehet bevonni, akkor az ehhez szükséges technológia.

A jó meetinghez elengedhetetlen a tisztelet és bizalom légkörének kialakulása. A táblázatban, ahol értelmezhető, <   > zárójelben utalunk arra, hogy a tisztelet vagy a bizalom fenntartását célozza az adott szabály.

Szabály

Miért is?

Következmény a szabályok megszegésekor

5. Körben ülnek a résztvevők. A kör az egyenrangúság jele. A hosszúkás asztalok az alá-, fölérendeltséget hangsúlyozzák, főként, ha a főnök ül az asztalfőre. Más hatása van annak, ha a főnök által elvárt válaszok/információk kerülnek elő, mint ha mindenki szabadon hozzáteheti gondolatait a témához.
6. Aki megszólal, addig beszél megszakítás nélkül, amíg akar. Biztosítani kell a résztvevőket, hogy meghallgatják őket. Másként fogalmazva ez a szabály a félbeszakítás tilalmát jelenti. Azért, mert valaki elunja, hogy más beszél, nem jogosítja fel arra, hogy félbeszakítsa. A félbeszakító nem figyel a beszélőre, csak a saját gondolataival van elfoglalva. Ez a nem figyelés is a kölcsönös megbecsülés kárára megy. A félbeszakított beszélő azt érzi, hogy nem hagyták elmondani, ami fontos volt számára.
E szabály egy alváltozata, hogy aki megszólal, az X ideig beszélhet (háborítatlanul). Ez az idő 30 másodperctől kezdődik egyes iskolák szerint, mondván, amit nem lehet elmondani 30 másodperc alatt, azt nem is érdemes. A kétkedők megnyugtatására: egy idő után a bőbeszédűek is rátanulnak arra, hogy rövidebben fogalmazzanak. A moderátor fenntarthatja magának a jogot, hogy félbeszakítsa pl. azt, aki harmadszor ismétli el ugyanazt.
7. A jobbról legközelebbi jelentkezőnek, nevén szólítva, továbbadjuk a szót. És ha átadtuk, akkor már nem vehetjük vissza, azaz ránk is vonatkozik a félbeszakítás tilalma. Ennek lényege, hogy ne a leggyorsabban jelentkezők beszéljenek mindig, hanem mindenkire sor kerülhessen. A moderátor (elnök) feladata, hogy gondoskodjon arról, hogy mindenki biztos lehessen abban, hogy meg fogják hallgatni. A gyorsabban gondolkodók számára ez nem könnyű, de gyakorlat teszi a mestert. A lassabban gondolkodóknak pedig esélyt ad, hogy hozzájáruljanak a témához. A „mindenki egyszerre beszél” káoszán csak akkor lehet úrrá lenni, ha mindenki figyel a másikra, és mindenki korlátozza vágyait, hogy abban a pillanatban beleszóljon, amikor egy gondolat eszébe jut. Ha mindig a leggyorsabban jelentkező beszél, akkor a megfontoltabban gondolkodók, „lassabbak” nem jutnak szóhoz, ami frusztrációhoz, vitához és végül féloldalas döntésekhez vezet.
  Ez a szabály úgy is használható, hogy a moderátor adja meg a szót a jobbról következő első jelentkezőnek. Erre addig lehet szükség, amíg a csapat begyakorolja a főszabályt.
8. A megértés felelőssége a hallgatóé. A hallgatóságnak kell erőfeszítést tenni, hogy megértse, amit a beszélő mond. Ha nem érti, kérdezzen vissza, próbálja visszamondani, hogyan értette, minden eszköz megengedett a megértéshez, kivéve azt, hogy „nem értem, amit mondasz”. A beszélő számára egyértelmű, mit akar mondani. Ha elismétli, attól érthetőbb lesz? E szabály segít abban, hogy mindenki felelősséget vállaljon azért, hogy együtt haladnak a megértés útján, és ezzel is nő a kölcsönös megbecsülés.
Beck György www.emberekkel-suttogo.hu

Véleményvezér

Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.
Budapesten van a legtöbb orosz kém

Budapesten van a legtöbb orosz kém 

Több mint félszáz orosz kém dolgozik Magyarországon.
Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.
Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo