A főnöknek is lehet jó, ha nem járnak be az alkalmazottak

A távmunka egyaránt jó a munkáltatónak és munkavállalónak. Az utóbbi években Európa szerte egyre népszerűbb a távmunkás foglalkoztatás, aminek terjedését az Európai Unió is támogatja. 

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Magyarországon az EU-s program keretében a távmunka általános népszerűsítése mellett, konkrét projektek is segítik a távmunkás foglalkoztatás terjedését, amitől a vidéki települések foglalkoztatási viszonyainak átalakulását és a hátrányos helyzetű régiók felzárkóztatását várják.


Kép: flickr/BenMcLeod

A távmunka megítélése rengeteget változott az utóbbi években; az új technológiák megjelenésének köszönhetően a korábbi negatív érveket - mint a megbízhatatlanság vagy a nehézkes kontroll - a pozitív tapasztalat felülírja, és ez munkaadói és munkavállalói oldalon is okoz elmozdulást - mondja Papp László Dávid, hazánk legnagyobb távmunka-alapú szolgáltató központjának, a Comforce Zrt-nek vezérigazgatója.

A munkavállalóknak fontos
* A felmérés szerint öt munkavállalóból három (azaz a megkérdezettek 60 százaléka) úgy gondolja, az eredményes munkavégzéshez nem kell feltétlenül bemenni az irodába. Ez a tendencia különösen erősnek mutatkozott Ázsiában és Latin-Amerikában. Indiában tíz válaszadóból több mint kilenc (93 százalék) vélekedik így, míg Kínában (81 százalék) és Brazíliában (76 százalék) is rendkívül sokan osztják ezt a nézetet.
* A válaszadók kétharmada (66 százaléka) azt várja az informatikai részlegtől, hogy tetszőleges - saját vagy a cég által biztosított - eszközzel lehetővé tegye a vállalati hálózatok, alkalmazások és információk helytől és időtől független elérését. Várakozásaik szerint ráadásul bővülni fog az erre használható eszközök köre is.
* A vállalati hálózatokat, alkalmazásokat és információkat az irodán kívülről is elérő munkavállalók mintegy fele (45 százaléka) számolt be arról, hogy napi 2-3 órával többet dolgozik, mint régebben, míg negyedüknél ez a szám a négy órát is meghaladja. A túlórák azonban nem jelentik azt, hogy folyamatosan rendelkezésre álló, bármikor befogható munkavállalókká váltak volna. Mindössze saját maguknak szeretnék beosztani, hogy a napjuk mely részét töltik munkavégzéssel és melyet pihenéssel, ügyintézéssel, vagy egyéb tevékenységgel.
* Emellett sokak esetében a nem helyhez között munkavégzés lehetősége döntően befolyásolja a munkahelyi lojalitást (13%), a munkakörválasztást (12%), valamint a munkafegyelmet (9%) is. Így például háromból két megkérdezett (66%) azt állította, hogy szívesebben dolgozna olyan munkahelyen, ahol ugyan kevesebb a fizetés, de a dolgozók nagyobb szabadságot kapnak a különböző eszközök használata, a közösségi hálózatok elérése és a mobil munkavégzés területén, mint egy olyan cégnél, ahol jobb a bérezés, ám mindezek a lehetőségek nem adottak. Ez az arány bizonyos országokban - az elmúlt években tapasztalható gazdasági nehézségek ellenére - még ennél is magasabb volt (Spanyolországban például 78%).
Forrás: Cisco, Connected World Report

A távmunka elterjedése számos európai országban megfigyelhető, aminek oka, hogy a munkáltatók egyre jobban felismerik azokat az egyértelmű - főként gazdasági - előnyöket, amelyeket a távmunka alkalmazásával nyerhetnek.  A távmunka régiós szinten különösen Csehországban népszerű, ahol a dolgozók mintegy 9 százaléka teljes egészében távmunkából tartja el magát és a részben távmunkában dolgozók aránya is 15,2 százalék.

Bár Magyarországon ez az arány sokkal alacsonyabb (0,5 százalék, illetve 2,8 százalék) a magyar cégek körében is egyértelműen nő az igény a rugalmas formában foglalkoztatott munkavállalók iránt. A nemzetközi összehasonlításban Magyarországon rendkívül alacsony atipikus fogalkoztatási formák elterjedése az alacsony  foglalkoztatottság növelésének egyik eszköze lehet

 „Távmunkával különösen a munkahellyel és munkaerővel kapcsolatos kiadások csökkenthetőek, miközben a dolgozók motiváltsága javul, produktivitásuk nő, így a működés hatékonysága, a cég versenyképessége nagyságrendekkel javítható" - Dr. Forgács Tamás, a Magyar Távmunka Szövetség elnöke. Ráadásul az adott vállalat által generált gazdasági előnyök mellett a távmunkás foglalkoztatás komplexebb hatásokkal is jár a környezet és az egyén szintjén egyaránt: új munkakultúrát eredményez, mérsékelheti a munkanélküliséget, javítja az esélyegyenlőséget, és a végeredmény a boldogabb, elkötelezettebb, önmotivált munkatárs.  (Bár van olyan felmérés, amely szerint a távmunkát végzők nagy része sokkal kevésbé hatékonyan dolgozik, például a háztartási munkák vagy éppen a tévé terelik el a figyelmüket. Egyharmaduk pedig egyszerűen fel sem öltözik reggelente.) A hátrányos körzetekben, településeken javulhat a foglalkoztatottság és a hátrányos helyzetűek több foglalkoztatási lehetőséghez juthatnak, amit elkötelezettségükkel, lelkesedésükkel meg is hálálnak.

Véleményvezér

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo