Bekeményít a Parlament az adócsalókkal szemben

Az európai parlamenti képviselők jobban korlátoznák a kamatlevonásokat és szigorúbban adóztatnák a külföldi jövedelmeket. Nagyobb átláthatóságot akarnak a vagyonkezelői alapok, alapítványok kapcsán, közös szabályokat a szellemi tulajdonból származó jövedelmek utáni adócsökkentésekre, feketelistát az adóparadicsomokra és szankciókat a nem együttműködőkkel szemben.

Kép: PP

Az Európai Parlamentben elfogadott javaslat arra az alapelvre épít, hogy adót ott kell fizetni, ahol a nyereség képződik és jogilag kötelező érvényű intézkedéseket fogalmaz meg a vállalatok leggyakoribb adóelkerülési gyakorlatai ellen. Egyúttal közös definíciókat javasol olyan fogalmak, mint az "állandó telephely", "adóparadicsom" "transzferdíjak" "jogdíjak" "postafiók-vállalatok" és egyéb, sokféleképpen értelmezett jelenség kapcsán.

Csak a töredékét látjuk az elsíbolt vagyonnak
A Panama-iratok nyilvánosságra kerülésével bepillanthattunk az adóelkerülés mechanizmusába, de a napvilágot látott vagyonok csak az illegálisan elsíbolt pénzek töredékét jelentik – vélekedik a Mazars. Jó hír azonban, hogy a figyelem középpontjába került adóparadicsomoknak lassan, de biztosan befellegzik.
A postafiók cégek alkonya

A képviselők a Bizottságnál ambiciózusabbak az Unión kívül "leadózott" és utána az EU egyik tagállamába utalt jövedelmekkel kapcsolatos átállási szabályok kapcsán. A kettős adóztatás elkerülése érdekében ez a külföldön szerzett bevétel gyakran adómentes, az EP képviselők azonban szívesebben látnának egy 15%-os adókulcsot - ebben az esetben különbözetet kellene befizetni, ha a külföldön szerzett bevétel után fizetett adó ennél a kulcsnál kisebb.

Ne legyenek illúzióink, nálunk is van jócskán offshore cég.

A hitelfelvétel költségeinek a kamatbevételeket meghaladó része csak az adózó kamatfizetés, adózás, értékcsökkenés és amortizáció előtti eredményének 20 százalékáig vagy 2 millió EUR összegig vonható le, attól függően, hogy a kettő közül melyik a magasabb érték

Kimerítő feketelista létrehozása az adóparadicsomokról és államokról, köztük az uniósokról is, kiegészítve a nem együttműködő joghatóságokra és az adóparadicsomokban működő pénzügyi intézményekre vonatkozó szankciók listájával. Ezenkívül betiltanák a postafiók-vállalatokat, közös konszolidált társaságiadó-alapot hoznának létre, növelnék a vagyonkezelői alapok és alapítványok átláthatóságát is.

Közös módszer bevezetésére is sor kerülhet  a társasági adó tagállami kiszámítására, hogy az adatok összehasonlíthatóak legyenek, jövő januártól új mechanizmus kialakítására kerülhet sor a határokon átnyúló adóügyi jogviták megoldására, világosabb szabályokkal és szigorúbb határidőkkel és közös európai adóazonosító számot (TIN) is létrehoznának, ami alapja lehet a tagállami adóhatóságok közötti eredményes automatikus információcserének.

Offshore pénzek: szorul a hurok
Az offshore számlákon tartott pénzek több szempontból is hiányoznak a fejlett világ országainak költségvetéséből. Az elmúlt pár évben ezért komoly, összehangolt támadás indult világszerte arra, hogy a rejtett vagyonok napvilágra kerüljenek.

Véleményvezér

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos 

Különös pénzosztások az idegenforgalmi beruházások körül.
A korrupció rontja a boldogságindexet

A korrupció rontja a boldogságindexet 

Ötvenhatodik helyen a magyarok.
Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért

Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért 

Lombkoronasétány helyett ezúttal nádkoronasétány épült.
Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval

Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval 

A jogállamiság helyreállítása sok pénzt hozna.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo