Ami jól megy, abból kell márkát építeni!

A nagyvállalatok márkaépítése külön tudomány. Kutatók és szakemberek dolgoznak rajta akár évekig, hatalmas befektetéssel. Az, hogy ezt a kicsik nem tudják megtenni, nem jelenti azt, hogy ne tudnának márkát építeni. Csak éppen mások az eszközök.

Egy kisvállalatnál nem a logó és a márkanév a döntő, hanem a szolgáltatás vagy a termék – Kép: SXC

Sok szó esett például annak idején a "Sólyom" légitársaság nevéről és arculatáról, amelyet kritizáltak amiatt, hogy kiejthetetlen a külföldiek számára. De nem okozott ez gondot például Arnold Schwarzeneggernek sem, csak megtanulta a nevét a világ. A nagyvállalatoknál egy új márka bevezetését óriási előkészítő munka és ezzel arányos befektetés előzi meg: piackutatások, termékfejlesztés, tesztek, bevezető kampány és végül imázsreklámok sulykolják a márka nevét. Mire a termék a piacra a kerül, már lefektették a márka alapjait, melyről a piac dönti el, hogy sikeres lesz-e vagy sem.

A kicsi az más

„A kisvállalkozások nem úgy építenek márkát, hogy a logóját és a cégnevét teszik fel a hirdetéseik tetejére. Egy kisvállalkozás akkor fog márkát építeni, ha az ajánlatai, a csomagjai említésre méltók lesznek. Említésre méltó a szó legnemesebb értelmében: ha annyira jó az ajánlat, a csomag és természetesen a kínált termék vagy szolgáltatás, hogy a piac önként beszél, mesél, lelkendezik róla. Ez az igazi kisvállalati márkaépítés!” – mondta Wolf Gábor kisvállalati marketingszakértő, a Marketing Commando vezető tanácsadója. (A mikro- és kisvállalatoknak szóló gyakorlati tippjeinket a márkaépítéshez itt olvashatja!)

A szakember szerint a kisvállalati marketinget pontosan fordítva kell csinálni, mint a nagy cégekét: amit visszaigazolnak a vevők, ami jól megy, abból kell márkát építeni!  Elnevezhetjük, „márkáztatjuk” minden termékünket, de a márka alapját képezheti egy kiemelkedően jó ajánlat, egy kimagasló szolgáltatási színvonal vagy akár a cég által nyújtott és különlegesen megfogalmazott garancia is. Nem kell, hogy mindegyik tökéletes legyen, elég, ha az egyik az, a többinél pedig törekedni kell a folyamatos fejlődésre.

Az arculat olyan, mint a kígyó bőre

A vevőszerző marketing 10 pontja
Minden vállalkozás legfontosabb feladata a túlélés érdekében a vevőszerzés. Ennyiben minden egyes cég közös akkor is, ha a mi cégünknél a vevőt éppen ügyfélnek, betegnek, partnernek vagy bármi másnak hívjuk. Ahhoz, hogy esélyünk legyen mindig elegendő számú vevőt bevonzani, nem bízhatjuk magunkat a véletlenre. Wolf Gábor, a Marketing Commando alapítója összeszedte, hogy mik a legfontosabb marketinges alapvetések ennek érdekében.
A márka építésénél nagyon fontos a cég arculata, azaz külső megjelenése is – de csak miután a termékünket márkáztuk. Ebbe beletartozik minden, amivel a vevő találkozhat: névjegyek, levélpapírok, levelek, borítékok, céges autó, hirdetések, a munkatársak ruhája, honlap, e-mailek formátuma.(Érdemes azzal is tisztában lenni, hogy mi a különbség az imázs és az arculat között.)

A legfontosabb szabály, hogy a cég imázsa összhangban kell legyen a vevők igényeivel és ízlésével, azaz nekik tetsszen, ne pedig a családtagjainknak. Itt sem kell tökéletesre törekedni, mert a cég arculata olyan, mint a kígyó bőre: ahogyan változik a cég, vele együtt változik a cég arculata is. Példa erre a Marketing Commando logója, mely már többször változott, és még bizonyosan változni is fog.

Véleményvezér

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos 

Különös pénzosztások az idegenforgalmi beruházások körül.
A korrupció rontja a boldogságindexet

A korrupció rontja a boldogságindexet 

Ötvenhatodik helyen a magyarok.
Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért

Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért 

Lombkoronasétány helyett ezúttal nádkoronasétány épült.
Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval

Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval 

A jogállamiság helyreállítása sok pénzt hozna.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo