Amikor a drágább megéri

Bizonyos vissza nem térítendő európai uniós támogatások lehívásának feltétele, hogy a kis- és középvállalat adjon valamilyen pályázati biztosítékot. Bár az előírás valószínűleg lazul a 2014–2020-as pályázati ciklusban – szűkülhet a garanciát igénylő pályázatok köre, és nőhet a pályázati érték, amely felett kötelező –, teljes mértékben nem szűnik meg a kötelezettség. Összegyűjtöttük, hogy milyen garanciákból választhatnak a cégek. Nem feltétlenül a legolcsóbb a legkifizetődőbb!

Zoltán Csaba Kép:PP/FényesGábor

A ma hatályos szabályozás értelmében négy lehetőség áll a kkv-k előtt: bankgarancia, az ingatlanra bejegyzett jelzálogjog, a Start készfizető kezességvállalása és a legújabb, a cég tulajdonosainak és ügyvezetőjének a készfizető kezességvállalása a támogatás összegének erejéig. Zoltán Csabát, a Start Garancia Zrt. vezérigazgatóját kérdeztük arról, hogy az egyes megoldásoknak mi az előnye és mi a hátránya.

Nyáron indulhat a pályázati dömping, mondta korábban Cséfalvay Zoltán, az NGM gazdaságstratégiáért felelős államtitkára.

– A cégmenedzsment készfizető kezességvállalásához közjegyzői okiratba foglalt vagyonnyilatkozatra van szükség, amelyben a támogatás értékét meghaladó összegben szerepelnek ingatlanok, pénzeszközök, üzletrész, részvény, értékpapírok és értéktárgyak. Ezek a kezesség futamideje alatt – a megvalósítási és a fenntartási időszakban – nem adhatók el, és nem terhelhetőek meg. Ez tűnik a pályázó szempontjából a legolcsóbb megoldásnak, ám néhány dolgot érdemes megfontolni. A lekötött vagyonelemek más célra nem vonhatók be fedezetként, ráadásul a tulajdonos vagy cégvezető a magánvagyonával kénytelen felelni a cég kötelezettségéért. Ez különösen több tulajdonos esetén lehet problematikus, vagy akkor, ha az ügyvezető és a tulajdonos személye nem egyezik meg. Miért vállaljon valaki egy másik személy kötelezettségéért garanciát ilyen turbulens gazdasági környezetben? Pénzügyi szempontból az ingatlanra bejegyzett jelzálogjog is nagyon kedvező megoldásnak látszik – ha van a cégnek szabadon terhelhető ingatlantulajdona –, mivel gyakorlatilag költséggel nem jár a vállalkozás számára, de három évig ez az eszköz sem vonható be újabb hitel fedezeteként. A bankgarancia költsége éves szinten egy-két százalék, míg a Start pályázati garanciájának éves garanciadíja két és fél százalék.

Mely cégeknek éri meg a Start Garancia drágább kezességvállalását választaniuk?

A díj nominális értékét nézve a Start tűnik a legdrágább megoldásnak, ám mi nem kérünk ügyfeleinktől tárgyi fedezetet, ingatlant, egyéb eszközt, óvadékot, így olyan vállalkozások is hozzájuthatnak a garanciánkhoz, amelyek már kimerítették a banki keretüket, vagy nincs terhelhető vagyonuk. Azok a cégek sem szívesen kötik le a fedezeteiket, amelyek további forrásbevonást terveznek. És persze előnyös az is, ha a cégnek marad mozgástere arra az esetre, ha netán megszorulna. A vállalkozások minden fillért megnéznek, de érdemes a számok mögé pillantani. Különösen, amikor a döntésük legalább négy-öt évre szól. Ezért nem szeretem, ha valaki a Start garanciáját drágának tartja a bankgaranciához viszonyítva, mert az nincs tisztában azzal a közgazdasági alapkérdéssel, hogy a forrás költsége a kockázattól függ. Ha a Start csökkentené kockázatát, és a bankokhoz hasonlóan fedezetet kérne, mi is vállalnánk másfél százalékért garanciát. Azok a cégek, amelyek nem ismerik fel a Start garanciájának előnyeit a bankgaranciával szemben, jobb is, ha nem igényelnek tőlünk, mert valószínűleg egyéb pénzügyi döntéseik sem ésszerűek. Sok családi vállalkozás fordul hozzánk, és olyan ügyfelünk is van, aki azért választott bennünket, mert semmilyen banktól nem akar függeni.

Mihez kell pályázati biztosíték?
Jelenleg a megvalósítási szakaszban 25, a fenntartási szakaszban pedig az ötvenmillió forint feletti, döntően a Gazdaságfejlesztési Operatív Programban elnyert vissza nem térítendő támogatásokhoz szükséges a pályázati biztosíték. A támogatott projekt megvalósítási szakaszában a támogatás 100 százalékának, a hároméves fenntartási szakaszban pedig 50 százalékának megfelelő értékű biztosítékra van szükség. Ha a pályázó a támogatási szerződésben foglaltakat nem vagy nem megfelelően teljesíti, és ennek következtében a támogatásközvetítő szervezet eláll a szerződéstől, a már kifizetett támogatást vissza kell fizetni. A pályázati biztosítékot akkor hívják le, ha a vállalkozás nem fizet.
A kormányzat szeretné megkönnyíteni a vállalkozások támogatáshoz jutását, ami csökkentheti a kezességvállalások iránti igényt. Ez nem kedvezne a Startnak.

– A vállalkozásoknak azonban igen, és ez a lényeg. Amúgy azt gondolom, hogy ennek a típusú biztosítéknak továbbra is fenn kell maradnia. A garanciaszervezet kiküszöböli annak a veszélyét, hogy minimális tőkével létrejött projektcégek az erejüket meghaladó támogatáshoz jussanak. Pénzügyileg komoly feladat egy támogatott projekt megvalósítása, és az irányítóhatóságnak nincs arra erőforrása, hogy kellő mélységgel vizsgálja a pályázó cég pénzügyi helyzetét, bonitását, képességét arra vonatkozóan, hogy az önerőt biztosítani tudja-e, vagy azt, hogy valóban meg tudja-e valósítani és fenn tudja-e tartani három évig a projektet. Ha ez a lépés kimarad, a projektekről csak nagyon későn derül ki, hogy nem tudnak megvalósulni vagy félbemaradnak, így az ország elveszítheti az uniós forrást, vagy nem hatékony módon használja fel. A garanciaszervezetek és a bankok tevékenysége tehát egyfajta szűrő, amire a jövőben is szükség lesz.

Mit vizsgálnak, mielőtt garanciát vállalnak?

– Alaposan megnézzük a társaságok pénzügyi helyzetét, gazdasági mutatóit. Vizsgáljuk a jövedelmezőségüket, likviditási helyzetüket, készpénztermelő és adósságszolgálati képességüket. Figyelembe vesszük a vállalkozás életkorát, a piaci helyzetét, a függőségét szállítóitól, vevőitől. Alapfeltétel, hogy a cégnek rendelkezésére álljon a megvalósításhoz szükséges forrás. Ez lehet likvid pénzeszköz vagy egy kötelező banki ígérvény is. A múltból és a jelenből kiindulva felmérjük, hogy a következő négy évben a cég nagy valószínűséggel talpon tud-e maradni. Nem kérünk üzleti tervet.

A pályázatokhoz benyújtott biztosítékok megoszlása, 2012
53%-a bankgarancia 24% ingatlanjelzálog-jog 13% Start Garancia kezességvállalása 10% tulajdonosi vagy ügyvezetői készfizető kezesség
Forrás: Mag Zrt
Ezek szerint az a cég, amelynek bár nem tökéletesek a múltra vonatkozó mutatói, de rendelkezik a jövőre nézve vevői ígérettel, nem számíthat pozitív elbírálásra?

– Ha meggyőződünk arról, hogy a tervek megalapozottak, akkor nem kizárt a pozitív döntés. De ebben az esetben is vizsgáljuk, hogy a projekt megvalósításához szükséges forrás rendelkezésre áll-e.

– A garanciaszervezet vizsgálatára már csak az elnyert pályázatok esetében kerül sor. Előzetes állásfoglalás kérésére nincs mód?

– Ez nem lenne racionális. Amíg valaki nem nyert, csak feltételes módban beszélhetnénk. Sem egy bank, sem egy garanciaszervezet nem vállal kötelezettséget egy még nem megnyert pályázatra. Ha valaki ma pályázik, körülbelül áprilisban kap választ, júliusban köthet támogatói szerződést, és csak ezután kezdhet hozzá a beruházáshoz. Ennyi idő alatt gyökeresen megváltozhat egy cég helyzete.

Mire számít 2014-ben?

– Úgy gondolom, hogy az év első felében kevés új pályázatot fognak kiírni, és az intézményrendszer átalakítása sem lesz zökkenőmentes. Mire kialakul az új struktúra, eltelik néhány hónap. A Startnál azonban nem lesz uborkaszezon, hiszen 2013 második felében rengeteg pályázatról született döntés. Emellett a közbeszerzési pályázatokhoz a jóteljesítési garancia és a munkahelyteremtő beruházási támogatásokhoz előírt kezességvállalás is szerepel a kínálatunkban. Ezek díja szintén két és fél százalék, és fedezetet ebben az esetben sem kérünk.

Garanciaszervezetek
Agrár-vállalkozási Hitelgarancia Alapítvány→ Államilag támogatott készfizető kezesség mezőgazdasági területen működő vagy a vidéki térséghez kapcsolódó tevékenységet végző mikro, kis - és középvállalkozóknak hitel-, kölcsön-, bankgarancia-, lízing- és faktoringügyletek mögé. Újdonság: állami támogatásnak nem minősülő saját kockázatra nyújtott kezesség.
Garantiqa Hitelgarancia Zrt.→ Kezesség 85%-os állami viszontgaranciával hitelekhez, bankgaranciákhoz, lízing- és faktoringszerződésekhez. Széchenyi Kártya Program egyszerűsített eljárással, nagyobb összegű bankhitelek egyedi bírálattal.
Start Garancia→ Pályázati garancia munkahelyteremtő beruházások támogatásához (Nemzeti Foglalkoztatási Alap) és európai uniós támogatásokhoz, hitelgarancia az Új Széchenyi Hitel mellé 50 millió forintig, jóteljesítési garancia közbeszerzési pályázatokhoz, tőkegarancia professzionális pénzügyi befektetőknek kkv-kba történő befektetéseikhez.
A kkv-k által fizetendő, garantált összegre vetített átlagos díj 1,7–2,2%

Véleményvezér

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos 

Különös pénzosztások az idegenforgalmi beruházások körül.
A korrupció rontja a boldogságindexet

A korrupció rontja a boldogságindexet 

Ötvenhatodik helyen a magyarok.
Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért

Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért 

Lombkoronasétány helyett ezúttal nádkoronasétány épült.
Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval

Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval 

A jogállamiság helyreállítása sok pénzt hozna.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo