Apró dolgokkal is sikerrel küzdhetünk a stressz ellen

A legtöbb munkanapunk nem úszható meg kisebb vagy nagyobb stresszhatás nélkül, de ez nem jelenti azt, hogy ne védekezhetnénk.

Az emberek abban is különböznek, hogy hogyan birkóznak meg a rájuk nehezedő stresszel. Változó, hogy valakit mennyire érint egy-egy helyzet, mennyit vesz fel a feszültségből. Az azonban világos, hogy a stresszt kezelni kell, akár munkavállalók, akár cégtulajdonosok vagyunk, mert a munkahelyi morált teljesen tönkreteheti. Mutatunk néhány apróságot, amelyek ennek ellenére sokat segíthetnek.

Így előzzük meg, hogy betegség legyen a stresszből
Bár sokat szidják a nagyvállalatokat, gyakran jobban kizsákmányoljuk magunkat saját vállalkozásunkban, mint máshol az alkalmazottakat. Pedig, ha egy vállalkozó kidől, nemcsak az egészsége, de az egzisztenciája is bánja. Szóval jobban jár, aki figyel magára.
A túlzott munkahelyi stressz számos negatív folyamatot indíthat el. A munkatársak motivációja egyre csökkenhet, gyakoribbak lesznek a betegség miatti kiesések a munkából, csökken a teljesítmény, és egyre többször fordul elő, hogy hangosan, agresszíven összepattannak a kollégáink. Így még időben be kell avatkoznunk, mielőtt a szervezet életében visszafordíthatatlan károkat okoz.

Ha megszüntetni nem is tudjuk a stresszt, sokat tehetünk azért, hogy kevesebb káros hatással megússzuk a dolgot. A munkaszervezéssel is sokat tehetünk. A kellemetlen, nehéz feladatokat időzítsük a nap elejére, így nem fognak egész nap nyomasztani, túl leszünk rajtuk már első órákban. Ha az frusztrál nap mint nap, hogy özönlenek a levelek a postaládánkba, és szinte permanens harcot vívunk a megválaszolásukkal, jelöljünk ki egy bizonyos idősávot, amikor más feladatainkra koncentrálunk, és kikapcsoljuk a levelezőn a frissítést. Ha megtehetjük, napi pár percre tartsunk szünetet a friss levegőn, igyuk meg a kávénkat az iroda előtt egy padon. Nagyon fontos az is, hogy teremtsünk időt és teret a valódi kikapcsolódásra. Vagyis, ha nem dolgozzunk, ne nézegessük a levelezést az okostelefonunkon és tegyünk róla, hogy korlátozzuk a hétvégi és esti munkát is. Persze olykor inkább az csökkenti a stresszt, ha túl vagyunk végre a felhalmozódott feladatok valamelyikén, ehhez pedig túlóra kell. De ha ez rendszeressé válik, a szervezetünk képtelen lesz regenerálódni, szóval rossz ötlet.

Kép:Fotolia

A munkakörülmények javításával tehetjük meg az első lépést. Hogy mire gondoljunk? Például ha a legkisebb szintre csökkentjük a zavaró zajokat (vagy legalábbis teret teremtünk az időnkénti szükséges nyugalomhoz is), ha munkaterületek komfortosak (és nem azzal kell foglalkozni a második munkaórától, hogy mennyire fáj a hátunk a széken), ha a fűtés és a hűtés normálisan működik, ha a munkavégzéshez szükséges eszközök probléma nélkül rendelkezésre állnak (nem kell mindennap azzal szembesülnünk, hogy nem egy a gép, nincs papír a fénymásolóban és hasonlók), sokat tettünk a stressz csökkentéséért. Ezek apróságoknak tűnnek, de ha bármelyik hiány hosszabb távon fennáll, fokozódik a feszültség.

Hogyan védjük meg magunkat a mérgező munkahelyen?
Kár lenne azzal áltatni magunkat, hogy negatív stressz nélkül élhetünk, de azért nem mindegy, mennyire mérgező a munkahely, ahol életünk nagy részét töltjük. A legtöbb – már megint – a főnökön múlik.
Cégvezetőként, munkáltatóként két megközelítéssel próbálhatjuk mérsékelni a kollégákat sújtó stressz mértékét: vagy a kiváltó okokat próbáljuk csökkenteni, megszüntetni, vagy a kollégákat trenírozzuk arra, hogy jobban tűrjék a nehézségeket, minél kevesebbet vegyenek magukra a negatív hatásokból.

Vezetőként szembe kell néznünk azzal is, hogy valójában a munkatársakat érő stressz mekkora részéért vagyunk mi magunk a felelősek. Egy jobban átgondolt munkabeosztás, tisztább kommunikáció, némi változtatás a stílusunkon lehet, hogy érdemi változást hoz a kollégák számára.

A vezetők  stresszcsökkentő teendői között az első helyen az áll, hogy nyitva álljon az ajtónk, vagyis legyünk elérhetőek a munkatársaink számára, és hallgassuk meg nyitott füllel a problémáikat. Sok munkavállaló érzi úgy, hogy a problémákkal egymagának kell megküzdenie. Ha viszont érzi a támogatásunkat, azt, hogy bármikor fordulhat hozzánk segítségért, az empátiánk éreztetése csírájában fojthatja el az ebből fakadó stressz érzését.

Van olyan helyzet, olyan munkahely, ahol nem lehet minimalizálni a napi stressz mértékét. Ám ebbe sem kell beletörődni, fókuszáljunk arra, hogy a kollégáinkat minél edzettebbé tegyük, kvázi fejlesszük azon késességeiket, amivel könnyebben megküzdenek a stressz-sárkánnyal. Trenírozzuk a problémamegoldó képességüket, szervezzünk tréningeket (például időmenedzsment, stresszkezelés, konfliktuskezelés, asszertív kommunikáció témákban).

Az is segíthet, ha a stressz levezetésére teremtünk lehetőséget. Ne csupán a munkaidőn kívüli tevékenységekre gondoljunk, fontos munka közben is legyen lehetőség fellélegezniük kicsit. Aki egésznap ügyfelekkel tárgyal, ügyfélszolgálatosként mondjuk panaszos telefonokat kezel, annak rendszeresen be kell iktatnia pár perces pihenőidőket. De például a fokozott munkatempóban dolgozóknak is jót tesz, ha pár percre kizökkennek a mókuskerékből. Egy kávé egy kellemes helyiségben, néhány perc séta csodákat tehet az idegrendszerünkkel. Ha hosszabb távra tervezünk a jó kollégákkal, nagyobb befektetést is megérhet, hogy segítsünk levezetni nekik a napi stresszt. Akár egy irodai futógép, bokszzsák, vagy valamilyen szabadidős tevékenységet támogató utalvány is segíthet valamit – és még az odafigyelésünket is kifejezhetjük vele a kollégák felé.

Véleményvezér

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.
Jó hír, mégsem pusztul el a világ

Jó hír, mégsem pusztul el a világ 

Sokan úgy gondolják, hogy addig létezik a világ, amíg vannak méhek.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo