Bővült a versenytilalmi megállapodások szabályozása

Érdemes átgondolniuk a cégvezetőknek a munkavállalókkal kötött versenytilalmi megállapodásaikat, az új munka törvénykönyve ugyanis ebben is hozott változást. Egyrészt a megállapodás időtartama lerövidült, másrészt immár a jogszabály mondja meg, hogy a versenytilalmi kötelezettségvállalásért mi tekinthető a megfelelő ellenérték legalacsonyabb összegének.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Vitathatatlanul szükség volt a törvényi rendezésre, hiszen a korábbi munkajogi kódex az egyes eseteket eldöntő bírói gyakorlatra bízta annak megítélését, hogy a kikötött ellenérték megfelelő-e.

Korábbi szabályozás: egyedi gyakorlatok

A régi munka törvénykönyve általános előírása szerint a munkavállaló a munkaviszony fennállása alatt nem tanúsíthat olyan magatartást, amellyel munkáltatója jogos gazdasági érdekeit veszélyeztetné.

 Volt olyan munkaszerződés, amely szerint a munkabér eleve tartalmazza
a munkaviszony megszűnését követően a munkavállalót terhelő versenytilalmi kötelezettség ellenértékét.

A munkaviszony fennállása alatt e kötelezettség betartatása általában kevesebb nehézséget okoz, a munkaviszony megszűnését követően viszont törvényi előírás nélkül semmi nem akadályozta volna meg a munkavállalót, hogy konkurens cégnél helyezkedjen el. A törvény ezért előírta, hogy a munkaviszony megszűnését követően is helye van versenytilalmi kötelezettségvállalásnak, de ilyen csak megfelelő ellenérték fejében kötött megállapodás alapján és legfeljebb három évig terhelheti a munkavállalót.

Minimálbér 20 százaléka kontra 10 ezer dollár
Egy konkrét jogeset szerint – a korábbi munkajogi kódex hatálya időszakában – a munkáltató a személyi alapbér (nem mellékesen a minimálbér) 20 százalékát fizette meg a munkavállalónak a versenytilalmi megállapodás alapján, amelynek megszegése esetére ugyanakkor 10 ezer dollár kötbért kötöttek ki. Az elsőfokon eljáró munkaügyi bíróság megállapította, hogy ez az ellenérték minden tekintetben arányosnak, így megfelelőnek tekinthető. A másodfokú bíróság viszont arra a megállapításra jutott, hogy a megállapodásokban kikötött 10 ezer dollárhoz mint a szerződésszegés jogkövetkezményeként meghatározott összeghez kell az ellenértéket viszonyítani, az viszont ehhez képest aránytalanul kevés, tehát nem megfelelő. A Legfelsőbb Bíróság (LB) ehhez hozzátette: a megfelelőséget nemcsak a szerződésszegésért kikötött jogkövetkezményhez, hanem a vállalt korlátozás mértékéhez, időtartamához, terjedelméhez képest is vizsgálni kell. Az adott ügy tárgyát képező megállapodásban kikötött havi ellenértékek az LB szerint nem feleltek meg ennek a követelménynek.

A megfelelő ellenérték fogalmának meghatározását tehát a gyakorlatra bízta a jogalkotó. Nem volt ritka az olyan munkaszerződés, amely szerint a munkabér eleve tartalmazza a munkaviszony megszűnését követően a munkavállalót terhelő versenytilalmi kötelezettség ellenértékét. Más esetben a felek külön juttatásban állapodtak meg, amelynek megfelelőségét végül a bíróságnak kellett megítélnie.

Az ellenértéket a gyakorlat általában a munkaviszony megszűnésekori éves bruttó átlagkereset felében határozta meg annyi évre, ahány évre a versenytilalom szólt.

Új kódex: törvényi minimum

Az új munkajogi kódex – a 2012. július 1-jétől részben, idén januártól egészében hatályba lépett 2012. évi I. törvény – két változást hozott ezen a téren. Egyrészt a megállapodás maximális időtartamát a korábbi három évről két évre csökkentette. Ennél hosszabb időtartamra tehát még megfelelő ellenérték fejében sem lehet elzárni a munkavállalót attól, hogy a konkurenciánál helyezkedjék el.

 Hiába van minimálbérre bejelentve a munkavállaló, ha bizonyítani tudja, mekkora jövedelemre tehetne szert más munkáltatónál, akkor igényelheti, hogy a megállapodás ezt a kieső jövedelmet kompenzálja.

Ami pedig a kötelezettségvállalás ellenértékét illeti, az új törvény a bírói gyakorlatot kodifikálja, amikor kimondja: az ellenérték összegének meghatározásánál különösen arra kell tekintettel lenni, hogy a megállapodás milyen mértékben akadályozza a munkavállalót – elsősorban képzettségére és gyakorlatára tekintettel – újabb munkavégzésre irányuló jogviszony létesítésében. E rendelkezés alapján tehát a megfelelő ellenérték meghatározásánál nem is a jelenlegi munkaviszonyban elért jövedelem minősülhet irányadónak, hanem az adott szakember által a piacon elérhető jövedelem. Hiába van tehát minimálbérre bejelentve a munkavállaló, ha bizonyítani tudja, hogy képzettségével és gyakorlatával milyen jövedelemre tehetne szert más munkáltatónál, akkor igényelheti, hogy a megállapodás ezt a kieső jövedelmet kompenzálja.

Emellett a törvény immár összegszerűen is meghatározza az ellenérték legalacsonyabb összegét: az ellenérték a megállapodás tartamára nem lehet kevesebb, mint az azonos időszakra járó alapbér egyharmada. Ez a rendelkezés azonban csak a legalacsonyabb összegről szól, a munkavállaló ettől függetlenül bizonyíthatja a bíróság előtt, hogy a megállapodás – a fenti szempontok szerint – nem volt értékarányos.

Nehéz-Posony Márton ügyvéd, adótanácsadó

Véleményvezér

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.
Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo