Ezért buli a családi vállalkozás. És miért nem?

Családi vállalkozásra adni fejünket nehéz döntés. Nem is mindig végződik jól, de ha igen, akkor megéri. Jó önismeret, nagy türelem és nem kevés pénz is kell hozzá. Tökéletes recept nem létezik, próbálkozni nem érdemes, de ha belevágunk, komoly előnyökkel számolhatunk.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép:FreeDigitalPhotos.net/arztsamui

A magyarországi családi vállalatok és vállalkozások a GDP mintegy 50-60 százalékát adják, miközben a foglalkoztatottak közel fele tartozik ehhez a körhöz. A sikeres családi vállalatok több szempontból is hagyományosan az átlag fölött teljesítenek, tőkeerejükhöz mért jószolgálati tevékenységük és munkaerő-megtartó képességük is jellemzően erősebb, mint más jellegű vállalkozásoké. Nem véletlenül: olyan előnyökkel is rendelkeznek, amelyeket a más tulajdonosi szerkezetű vállalkozások nem tudnak felmutatni. Ezekből mutatunk be most ötöt.

Rugalmasabb vezetés

Ha megvan a családi, baráti összhang, nagy valószínűséggel a közös üzleti döntéseket sem lesz nehéz meghozni. Alapvető dolgokat nem kell  elmagyarázni a tulajdonostársaknak, meg fogunk tudni egyezni akkor is, ha esetleg nem ugyanazt gondoljuk valamiről. Vagy legalább tudjuk, hogy hogyan érdemes próbálkozni a másik meggyőzésével.

Erősebb motiváció

Többnyire hatékonyabbak, kitartóbbak vagyunk, mert nemcsak a cég pénzéről van szó, hanem a családunk megélhetéséről. A motiváció erősebb, mert  a magunkkal szemben felállított mérce is magasabb, mintha „csak egy vállalkozásról" lenne szó. A vitathatatlan motiváció, a cég iránti megkérdőjelezhetetlen lojalitás mellett ez azzal az előnnyel is jár, hogy ezek a vezetők biztosan minden porcikájában ismerik a kezük alatt lévő vállalkozást.

Érzelmileg kötődő tulajdonosi kör

Fájni fáj, de jobban megértjük, ha le kell lemondanunk az osztalékról. Könnyebben elhisszük, mert ez a saját és a családi érdekünk vagy  a barátunké. Az érzelmi kötődés segíthet átvészelni az anyagi problémákat. (A válság alatt a családi vállalkozások nagy része a családi ezüstöt is betolta a cégbe, de úgy tűnik, megérte.)

8 jó tanács, hogy ne menjen rá az üzletre a házassága
A vállalkozók között van egy különösen vakmerő típus – aki a saját házastársával alapít családi vállalkozást. Nekik adunk néhány tanácsot, hogy kerüljék el a zátonyra futást úgy a munkában, mint a magánéletben.
Kellemesebb munkahelyi légkör

Az úgynevezett „családi vagy baráti” jelleg miatt kellemesebb lehet a munkahelyi légkör és a cég így könnyebben elnyerheti az ügyfelek szimpátiáját is. Sok esetben nevünket adjuk a vállalkozáshoz, ami a megrendelők felé minőséget, elkötelezettséget sugallhat. Gyakran a tulajdonosoknak is személyes kapcsolata van az ügyfelekkel.

Több generációs vállalkozás

Versenyelőnyt jelenthet, ha egy vállalkozás úgymond több generációs. Családi receptek, szakmai fogások sora különbözteti meg a többi cégtől, ami felbecsülhetetlen lehet. Folyamatosan több generációsra építeni egy családi üzletet azért is különösen jó ötlet, mert így előre felkészülhetünk az utódlás biztosítására. Ez fontos, mert sokszor éppen ezen a kérdésen véreznek el egyébként sikeres családi cégek.

Nem minden fenékig tejfel

Nehézkes utódlás

A családi cégeknek számos olyan problémával is meg kell birkózniuk, mely más cégeket nem, vagy csak sokkal kisebb mértékben érint. Ezek közül vitán felül az utódlás kérdése hordozza a legnagyobb veszélyeket a családi vállalkozások számára, melyekkel már napjainkban is szembe kell néznie a generációváltás küszöbén álló, a rendszerváltás idején alapított hazai családi vállalkozásoknak is.  Nagy a kihívás, egy statisztika szerint a családi vállalatok mindössze egyharmada éli túl az első generációváltást, és mindössze tizede a másodikat.

Rámehet a kapcsolat

Számos jó rokoni vagy baráti kapcsolat mehet tönkre az üzletben. Mivel induló cégbe mégis csak igen kockázatos befektetni (függetlenül a tőkefinanszírozás költségeitől és feltételeitől), ha nem jön be az üzleti terv – amelynek racionalitását a személyes kapcsolat amúgy is elhomályosította –, örökre összeveszhet a két fél. Csalódás lehet abból, hogy az elképzelt hozam késik vagy teljesen elmarad, mert a kockázatokat senki sem mérte fel megfelelően. Könnyen lehet, hogy üzleti terv sem készült, hiszen nem volt ott egy profi, aki ezt megkövetelte volna.

Komplikált finanszírozás

Több tulajdonos és cégvezető is úgy érzi, hogy forrásszerzési lehetőségei limitáltak. Hitelt kapni a bankok kockázatvállalási kedvének alacsony szintje miatt nehézkes, a magántőke-finanszírozás bevonása pedig gyakran együtt jár a teljes üzlet eladásával, a vállalati stratégiai partnerek sokszor csak akkor hajlandóak bármilyen befektetésre, ha jelentős kontrollt szerezhetnek. E nehézségek eredményeképp több családi vállalkozás nem tudja kihasználni növekedési lehetőségeit.  (Nem mindegy, hogy kinek milyen befektető való. Horgos Lénárd, az M27 Absolvo partnere a Piac & Profit konferenciáján elmondta, mire érdemes figyelni.)

Vannak gondjaik
Súlyosan megérezték a gazdasági válságot, de optimisták a magyar családi vállalkozások. Azonban még mindig komoly problémájuk a generációváltás, súlyosnak érzik az adminisztrációs terheket és örömmel látnák, ha a jogi szabályozás életszerűbb lenne.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo