Felmondás vagy felbontás? Számít ez?

A szerződést felmondjuk, vagy felbontjuk? Mindkettő helyes? Ugyanazt jelenti, vagy esetleg teljesen mást? Van különbség a szerződés megszűnése és megszüntetése között? És mit jelent az elállás? A Piac&Profit szakértője segít!

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Kép:Pixabay

Egy szerződést többféle módon is meg lehet szüntetni. Jogilag nem mindegy, hogy egy szerződés megszűnik, vagy azt megszüntetik. Egy szerződés megszűnése és megszüntetése nem ugyanazt jelenti. Ezt a két szót a szerződésekkel kapcsolatban nem a hétköznapi értelmükben használjuk. Jogi fogalomként a szerződés megszűnése összefoglalva jelenti mindazt, aminek az az eredménye, hogy a szerződés már nem létezik többé.

A szerződések megszűnésének négy formája van. Minden attól függ, hogy csak az egyik fél, vagy mindannyian közös akarattal nyilatkoznak-e. Lényeges az is, hogy a jövőre nézve vagy visszamenőlegesen akarnak megszabadulni a megállapodástól.

A szerződés megszüntetése

A megszüntetés a megszűnés egyik formája. Megszüntetéskor a szerződő felek közösen, a jövőre nézve szüntetik meg a szerződést. Például a bérleti szerződést közös akarattal a jövő hónap első napjától szüntetik meg. A megszüntetés napjától a szerződés már egyik felet sem kötelezi.

Érvénytelen a szerződés. Mi a teendő?
De mi a helyzet, ha egy szerződés érvénytelennek minősül? A következmény, hogy a feleknek az eredeti állapotot kell helyreállítani. Hogy ez hogy történik pontosan, arról itt olvashat.
A szerződés felbontása

Ez is közös akarattal történik. A szerződő felek egyetértenek abban, hogy nem szeretnék, ha a szerződés létezne közöttük. Ez azonban visszamenőlegesen bontja fel a felek megállapodását. Vagyis úgy, mintha meg sem kötötték volna a szerződést. A visszamenőleges megszűnés, vagyis a szerződés felbontása speciális, hiszen vannak olyan szerződések, melyeknél ez nem alkalmazható. Ilyen például a bérleti szerződés is, azt nem lehet felbontani. Ennek az az oka, hogy a felbontásról szóló megegyezésig eltelt idő alatt megvalósult használatot már nem lehet meg nem történtté tenni.

A szerződés felmondása

A felbontáshoz képest csupán néhány betű az eltérés, a különbség azonban nagyon lényeges! Ez ugyanis nem közös akarattal történik, csak az egyik fél dönt arról, hogy már nem szeretné a szerződést életben tartani. A felmondás következménye súlyos is lehet, hiszen, mivel nem a felek közötti megállapodás eredménye, sok esetben vita alakul ki a felmondás jogszerűségével kapcsolatban. A felmondást vagy jogszabály, vagy maga a szerződés teszi lehetővé, és a szerződés a jövőre nézve szűnik meg. A felmondáshoz nem szükséges a másik fél hozzájárulása, beleegyezése. Feltétel azonban, hogy a felmondás a másik félhez megérkezzen, illetve azt szabályosan kézbesítsék részére. A felmondás indokait jogszabály rögzíti, illetve a szerződésben a felek megállapodhatnak olyan esetekben, amikor a felmondás jogszerűen közölhető.

A szerződéstől történő elállás

Ez is csak az egyik fél döntése alapján, de visszamenőlegesen szünteti meg a szerződést. Tehát olyan, mintha a szerződés létre sem jött volna.

Dr. Kocsis Ildikó ügyvéd Dr. Kocsis Ildikó Ügyvédi Iroda www.megbizhatougyvediiroda.hu

Véleményvezér

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo