Figyelem! Rászállt a NAV az áfára

Minden korábbinál több áfaellenőrzést hajtottak végre az adóhatóságok nemzetközi szinten az elmúlt három évben, a kiszabott bírságok száma és nagysága is emelkedett a vállalatok beszámolója szerint. A jelentés arra is rámutat, hogy a nemzeti adóhatóságok egyre többször működnek együtt egymással az ellenőrzések során. A nemzetközi trendekbe Magyarország is illeszkedik.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Komolyan figyelni kell a közvetett adókra! – Kép: SXC

„Minden korábbinál nagyobb figyelmet kell fordítaniuk a cégeknek a közvetett adók menedzsmentjére. Stratégiájukat úgy kell kialakítaniuk, hogy egyrészt gyorsan és hatékonyan tudjanak alkalmazkodni a változásokhoz, másrészt megelőzzék a bonyolult rendszerekből adódó bírságokat” – mondta Vékási Tamás, az Ernst & Young adópartnere.

A felmérésben részt vevők 65 százaléka számolt be arról, hogy növekedett az áfaellenőrzések száma az elmúlt három évben. Az adóhatóságok az ellenőrzések mintegy kétharmadánál használtak valamilyen speciális szoftvert az esetleges szabálytalanságok felderítésre. Az esetek több mint negyven százalékában pedig az adott ország adóhatósága információt is cserélt más államban működő társszervével, ez különösen gyakori volt az Európai Unió tagállamaiban, illetve egyre inkább Magyarországon is – mutat rá az Ernst & Young felmérése, amelyben mintegy negyven ország közvetett adózással foglalkozó vállalati szakértőjét kérdezték meg. (Érdemes tudni, hogy a magyar cégek az áfával trükköznek a legtöbbet.)

A válaszadók 72 százaléka úgy nyilatkozott, hogy a bírságok száma is emelkedett. A vállalati szakértők szerint ezeket a korábbinál gyorsabban szabta ki az adóhatóság és a büntetés mértéke is nagyobb volt. Különösen a késedelemmel összefüggő bírságok emelkedtek – derül ki a jelentésből.

Magyarország is illeszkedik a nemzetközi trendekbe

Felkészültek a vállalatok a közvetett adók térnyerésére?
Miközben a kormányzatok fókusza a profitot terhelő adókról egyre inkább a fogyasztást terhelő adókra terelődik, és világszerte nőnek a közvetettadó-kulcsok, a vállalatok több mint felének nincs közvetett adózásért felelős globális vezetője.
„A nemzetközi trendekbe Magyarország is illeszkedik. A nagyadózói körben az adóhatósági megállapítások több mint 85 százaléka az áfához kapcsolódik hazánkban. Növekszik az adójogi viták száma is Magyarországon, ezek közül pedig egyre több ügy jut el az Európai Bíróságra is” – mondta Vékási Tamás, az Ernst & Young adópartnere.

A nemzetközi folyamatokhoz hasonlóan a magyar adóhatóság is egyre többször alkalmaz olyan szoftvert, amellyel – a korábbiakhoz képest sokkal rövidebb idő alatt – tételes ellenőrzést tud végrehajtani, nagyobb találati aránnyal. Éppen ezért a cégeknek is alkalmazkodniuk kell a megváltozott viszonyokhoz, egyebek mellett például az adóhatósági szoftverekhez hasonló módszerekkel kell ellenőrizni saját rendszereiket – tette hozzá Vékási Tamás.

Véleményvezér

Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo