Hol vagyunk mi a startup térképen?

Megjelent a startupok ökoszisztémájáról felállított legfrissebb 20-as ranglista, amely öt szempont alapján rangsorolja a startupok legfőbb bölcsőinek számító nagyvárosokat. A listán számos észak- és dél-amerikai, európai, ázsiai és ausztrál startup-központ is megtalálható. Az élen az észak-amerikai nagyvárosok vannak többségben, az ötödik Tel Avivot négy is megelőzi. Budapest számos vonzó tulajdonsága ellenére egyelőre nem fért fel a listára. Vajon miben kell még fejlődnie fővárosunknak, hogy helyet kapjon a legnagyobbak között?

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: Pixabay

Az elmúlt években hatalmas változások történtek a startupvilágban. Míg húsz éve startupokkal leginkább Amerikában, azon belül is a Szilícium-völgyben és Bostonban találkozhattunk, mára már kiterjedt globális startup-ökoszisztémáról beszélhetünk. A gazdasági és társadalmi szerkezetek jelentős mértékű átalakulásának köszönhetően az egyes ökoszisztémák összekapcsolódnak, és a startupoknak egyre nagyobb esélye nyílik nemzetközi céljaik teljesítésére.

A listán szereplő városokban például tavaly 95 százalékkal nőttek a kockázatitőke-befektetések 2013-hoz képest, a legnagyobb arányban az indiai Bangalore-ban, Bostonban és Amszterdamban. Emellett a sikeres exitek száma 2013-ról 2014-re 81 százalékkal nőtt, ezek 60 százaléka felvásárlás, ugyanekkora arányban pedig tőzsdei bevezetés (IPO) volt. A legnagyobb arányú növekedés a Szilícium-völgyben, Londonban és Berlinben volt – közölte a Széchenyi Tőkealap legfrissebb blogbejegyzése.

A lista összeállításának öt szempontja közé a teljesítmény, a finanszírozás, a piaci kiterjedtség, a tehetséggondozás és a startupos tapasztalat került. Ezek alapján a legnagyobb mértékben New York, Austin, Bangalore, Szingapúr, Berlin és Chicago lépett előre, de több város rosszabb helyezést ért el 2012-höz képest, többek között Vancouver, Toronto, Sydney és Seattle. Három új szereplő is felkerült a listára: Austin, Amszterdam és Montreal.

A lista együttműködő partnerünk, a Bitport.hu által készített táblázatban megtekinthető!

Ebben kéne segítség a fiatal vállalkozóknak
Bár az Y generációra azt szokták mondani, hogy tagjai meglehetősen önállóak, azért a legfiatalabb vállalkozóknak is elkél a segítség. Kutatás vizsgálta, miben támogathatják őket a coachok.
Hol van Budapest?

De azt a kérdést is feltehetnénk, hogy hol vannak a kelet-európai városok? Összesen öt európai város került fel a listára, és például olyan, startupok számára vonzó, virágzó városok is hiányoznak, mint Barcelona, Helsinki vagy Tallinn. Fontos kiemelni, hogy nem arról van szó, hogy a régióban, illetve Budapesten ne lennének innovatív ötletek. Ahhoz viszont, hogy a fiatalok komoly alternatívának lássák vállalkozás alapítását, illetve hogy tehetséges külföldi szakemberek költözzenek Budapestre hasonló célokkal, szükséges a megfelelő környezet, többek között a kedvező jogi feltételek, a különböző finanszírozási forrásokhoz való hozzáférés, az egyszerű adózási és adminisztrációs rendszer, az inkubációt, akcelerációt segítő állami projektek vagy a megfelelő, gyakorlati oktatás biztosítása is.

Természetesen Budapest nagyon messze van a Szilícium-völgytől, de egyáltalán nem kell azzá válnia. Remek példa erre az 1,3 millió fős Észtország, amely 25 éve rosszabb helyzetből indult, mint Magyarország, mára viszont Európában az első, a világon pedig a második helyen áll az egy főre jutó startupok száma alapján. Tallinn sikerességének kulcsa, hogy magukévá tették a fejlett országok hozzáállását, az állami szféra például tehetséges szakemberek felvételével, illetve az állami szervezetek technológiai fejlettségének biztosításával is támogatja a piacot. A befektetés pedig elsősorban azért éri meg az államnak, mert a sikeres, gyakran külföldre is kitelepedő startupoknak köszönhetően a kint felhalmozott tudás a kitanult szakemberek révén visszajut a gazdaságba. Márpedig a sikeres magyar startupok arról tesznek tanúbizonyságot, hogy számos tehetséget lehet találni itthon is. Kulcsfontosságú kérdés viszont, hogy kapnak-e itthon elegendő támogatást, lehetőséget, hogy tudásukat kamatoztassák.

Van pénz a startupoknak
Ugyan az olyan globális problémák, mint a fokozódó menekültválság, Kína visszaesett gazdasági növekedése, vagy Görögország eurózónából való potenciális kilépése negatívan hatottak a befektetők bizalmára. Ennek ellenére a ténylegesen megvalósult befektetések száma emelkedik, a startupok pedig minden eddiginél versenyképesebbek.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo