Így fékeznék a szállodások az Airbnb száguldását

Az elmúlt öt évben csaknem hatszorosára növelték részesedésüket a magánszálláshelyek Budapest külföldi vendégéjszaka-forgalmából. Világszerte szigorítják a közösségi szálláskiadás szabályozását, itthon a szállodaszövetség konkrét javaslatokat is tett a helyzet rendezésére.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: airbnb

Világszerte egyre szigorúbb szabályokkal igyekeznek keretek közé szorítani az elmúlt években hihetetlen gyorsasággal terjedő magánszálláshely-kiadásokat. New York egy tervezett jogszabály szerint illegálisnak minősítené, hogy a rövid távon kiadó lakások megjelenjenek az Airbnbhez hasonló oldalakon, és brutális bírsággal sújtaná a lakáskiadókat, az osztrák főváros elébe megy az Airbnb szabályozásának, az észtek az egész megosztás gazdaságára érvényes szabályozáson dolgoznak, Velencében pedig meglehetősen durva szövegű plakátokon hívják fel a turisták figyelmét arra, hogy milyen rossz hatással van az Airbnb és az ahhoz hasonló oldalak a város életére.

A Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének (MSZÉSZ) nyáron elkészült tanulmánya szerint a hazai turizmusra is komoly hatást tett a megosztás gazdaságának belépése a szálláshelyek piacára. Az MSZÉSZ tanulmánya kiemeli, hogy Budapesten a KSH adatai szerint 2010 és 2015 között négyszeresére nőtt a magánszállások száma, tavaly 4047 vendéglátó összesen 8848 szobát adott ki. Idén nyáron az Airbnb portálján 5000 feletti, a Bookingon több mint 2000 budapesti lakás szerepelt. A magánlakásokat kereső vendégek körében szélsebesen nő Budapest népszerűsége, ezt illusztrálja például, hogy a skift.com 2016. májusi elemzése szerint 2015-ben az Airbnbn Erzsébetváros volt a 13. legtrendibb úti cél, az előző évihez képest 145 százalékos forgalomnövekedéssel.

Az airbnbzőket figyelmezteti a NAV
Különbséget kell tenni a hosszabb időre szóló ingatlan-bérbeadás és a rövid távú, néhány vendégéjszakára szóló szolgáltatás között. Míg az egyiknél nem, a másiknál kötelező az adószám – hívta fel a figyelmet az adóhatóság.
A fő probléma továbbra is az, hogy a rövid távra kiadott magánlakások az összehasonlíthatatlanul alacsonyabb működési költségek miatt aránytalan versenyelőnyt élveznek a szállodákkal szemben. A magánlakások rövid távú bérbeadását az MSZÉSZ álláspontja szerint nem betiltani, hanem újraszabályozni kellene, hogy a működési feltételek közelítsenek egymáshoz. A szövetség szerint a lakáskiadás kétségkívül jelentős forgalmat generál, éppen ezért pozitív jelenség, még ha a rovására is lehet írni, hogy Budapest „olcsó desztináció" imázsa tovább erősödött – idézi az elemzést a turizmus.com.

A MSZÉSZ szerint szükség van a jelenlegi szabályozás felülvizsgálatára, valamint kiegészítésére fogyasztóvédelmi és a vendégek biztonságát garantáló kritériumokkal. A szállodákéhoz hasonló bejelentési kötelezettséget írnának elő a magánlakások rövid távú kiadóinak is, a társasházakban pedig a többi tulajdonos hozzájárulását is javasolják feltételként. Megfontolásra ajánlják azokat a külföldi példákat, amelyek limitálják az éves bérbeadási napok számát és a kiadások hosszát. Az akár 50–100 lakást szállodaszerűen üzemeltető lakáshotelek hatósági vizsgálatára külön felhívják a figyelmet.

A tanulmány indokoltnak tartaná – legalábbis Budapesten – a szobánkénti évi 32 ezer forintos átalányadó összegének felülvizsgálatát, arra hivatkozva, hogy egy lakásra éjszakánként 25–40 ezer forintos árat lehet elérni. A lakásokat kiközvetítő portáloknak előíratnák, hogy kizárólag engedéllyel rendelkező ingatlanokat szerepeltessenek, valamint szolgáltassanak adatokat a hatóságoknak. Ezenkívül javasolják a KSH-adatszolgáltatás átalakítását is.

A megosztás maga a demokrácia – mondja, akinek bejött a dolog
Az Airbnb alapítója szerint a lakáskiadás nemcsak pénzcsinálás, hanem eszköz új kapcsolatok létesítésére. Minden éjszaka egymillió ember száll meg airbnbs otthonban világszerte. Nathan Bleczharczykt a Starup Fest Europe-on hallgattuk meg.
 

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo