Így menekülhetünk meg a tranzakciós adótól!

A kormány csodaszerként tekint a tranzakciós adóra, részben a banki utalások megadóztatásából szeretné helyrebillenteni a költségvetést. Mintegy 400 milliárdos bevételt vár az új adóból, ennek oroszlánrészét a vállalkozásoknak kellene befizetniük, miután a banki különadó meghosszabbítása után biztosra vehető, hogy az új közterhet tovább hárítják a pénzintézetek.

A kormány számítását keresztülhúzhatná, ha a cégek külföldre menekítenék számláikat, s így kerülnék ki az adót, aminek lehetőségét más pénzügyi blogok is vizsgálják. Körbe néztünk mi is a környező országokban, hol lehet forintos számlát nyitni magyar cégeknek és magánszemélyeknek. A privát számlák nyitásához egyébként elég egy magyar útlevél és lakcím-kártya, cégeknek pedig a céges papírok hivatalos fordítását kell megoldani, másféle engedélyre és egyéb okmányra nincs szükség – írja a Pénzkérdés blog.

Érdemes utánaszámolni a költségeknek, mert komoly megtakarítást eredményezhet a számlaváltás

Amennyiben rávesszük a partner cégeket, hogy ők is nyissanak forintos számlát az adott banknál, nemcsak az adót spóroljuk meg, de maga az utalás is sokkal olcsóbb az internet segítségével, mintha két magyar bank között utalnánk az összeget. Minden egyes külföldi számlák között indított egymilliós utalásnál megspórolunk 2.000 forint adót és a magyar bankköltséget is, ami szintén hasonló összeg. Havi tíz-húsz milliós számlaforgalomnál az már nyomós indok, hogy egyszer rászánjunk egy napot egy külföldi számlanyitásra.

7 lépés – 367 milliárd
● 72 milliárd: a banki különadó nem csökken a felére 2013-ban.
● 90 milliárd: a tranzakciós illeték mértéke a duplájára, 1 ezrelékről 2 ezrelékre nő.
● 40 milliárd: megduplázzák a kincstári tranzakciós adót is.
● 35 milliárd: változik a helyi iparűzési adó (ipa) számítási módja: az ipa alapjából csak az eladott áruk beszerzési értékének 80 százaléka lesz levonható.
● 30 milliárd: a föld alatt lévő vezetékekre valamennyi magyar településen bevezetik a közműadót (ezt a szolgáltatók fizetik).
● 60 milliárd: 2,5 millió forintig lesz egyedi számlaellenőrzés a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnál (NAV) a korábbi 10 millió, illetve 5 millió forinttal szemben.
● 40 milliárd: a béren kívüli juttatásoknál (cafeteria) 10 százalékról 27 százalékra nő az egészségügyi hozzájárulási adó kulcsa.
A dolgozók is nyithatnak magánszámlát külföldön, így az ő bérüket is fillérekért utaljuk, a vásárlás kártyával díjmentes marad jövőre is és a készpénz-felvételt magyarországi automatákból is letudjuk a magyar adóval terhelt 4-700 forint helyett 60 forintból. Szlovákiában minden költséggel együtt, feltételek nélkül 2,6 euró egy hónapra a díja.

Magyarországról a külföldi forintos számlára utalni jelenleg több bankból 0,11%, minimum 3,2 euró lakosságnak, 14 euró cégeknek, ez nagyobb összegnél gyakran olcsóbb, mint a Magyarországon belüli utalás. (Sajnos a minimális díj nem teszi olcsóvá a kisösszegű utalásokat.) A külföldi forintos számláról Magyarországi számlára szintén olcsón utalunk, bár a minimumösszeg szintén nem teszi olcsóvá a kisösszegű utalásokat. A külföldről érkező forintutalásokra a magyar bank is felszámol díjat, az egyik kereskedelmi bank 0,11%-ot, minimum 2.000 Ft-ot. De még ez is kezelhető összeg, főképpen az amúgy is nagyobb tételben forgalmazó cégeknek.

Eurós utalásokon még a tranzakciós adón kívül is megspórolhatunk akár évi több millió forintot, a Kiszámoló blog szerint. Tranzakciós adóval fenyegetve újabb 2 ezer forintnyi indokunk lesz minden milliós tételnél, hogy külföldről indítsuk az utalást.

Ennyi bevezető után nézzük, melyik környező országban melyik banknál érdemes forintos vállalkozói, vagy lakossági számlát nyitnunk. Minden országban megkerestük a 4-5 legnagyobb bankot és a legolcsóbb számlacsomagot választottuk. (Frissítünk, ha időközben újabb adatok birtokába kerülünk.)

Szlovákia: az egyik legolcsóbb ország, ha menekülnénk a magyar tranzakciós adó elől, a Kiszámoló blogon leírt banknál olcsóbbat mi sem találtunk. a költségeket a belinkelt cikkben lehet elolvasni.

Románia: A legolcsóbb a BRD Bank. Utalás bankon belül két forintos számla között ingyenes, utalás magyarországi számlára 0,2% (ennyi lesz jövőre csak az adó), minimum 15 euró. Havi számlavezetési díj 2×4 euró (nyitni kell lejes számlát is sajnos), lakosságnak 2×0,8 euró. A forintos számla mellé sajnos nem tudnak bankkártyát adni, csak a lejes mellé. A csíkszeredai fiókban Török Krisztina remekül beszél magyarul.

Ausztria: nem a legolcsóbb ország, a helyi Raiffeisen banknál tudunk forintos számlát nyitni. Feltétel, hogy ne csak a cég legyen Magyarországon bejegyezve, hanem a felelős vezető állandó lakcíme is ott legyen. Az átutalási díj Magyarországra 0,25 %, de legalább 3,63 euró. Ehhez jön még 5,80 euró fix díj. A két cég bankon belüli utalása is sajnos ennyibe kerül, mert ez is forintutalásnak számít, ezért nem éri meg ezt a lehetőséget választani. Automatából Magyarországon pénzt felvenni 1,82 euró+ az összeg 0,75%-a. Az Erstétől is megérdeklődtük a feltételeket: Számlanyitáshoz kell cégnyilvántartási kivonat és másolat a társaság alapító okiratáról, valamint másolat az aktuális cégvezető kinevezéséről szóló írásos döntésről. Minden dokumentum kell azonban közjegyző által hitelesített angol vagy német nyelvű fordításban. Ezen felül egy KYC-kérdőívet is ki kell tölteni. A költségek: átutalásnál 10 euró 5500 eurós összegig, 0,20 százalék 5500 euró felett. Forint ki és betétel: 1,5 százalék, de minimum 3,50 euró. Euró be- és kifizetés: 0,25 százalék+3,63 euró.

Szerbiában egyetlen bank sem tart forintos számlát, még a helyi OTP Bank sem.

Amint láthatjuk, akár Szlovákiát, akár Romániát választjuk, egy fél napos ügyintézéssel megúszhatjuk a tranzakciós adót, ha a partnereinket is rávesszük, hogy ők is nyissanak ott számlát, még a bankköltségen is sokat spórolunk.

Véleményvezér

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos 

Különös pénzosztások az idegenforgalmi beruházások körül.
A korrupció rontja a boldogságindexet

A korrupció rontja a boldogságindexet 

Ötvenhatodik helyen a magyarok.
Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért

Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért 

Lombkoronasétány helyett ezúttal nádkoronasétány épült.
Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval

Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval 

A jogállamiság helyreállítása sok pénzt hozna.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo