Iszonyú olcsó hitellehetőség kisvállalkozásoknak!

Célzottan mikro-, kis- és középvállalkozásoknak kíván segíteni az MNB Növekedési Hitel Programja. A jegybank által a kereskedelmi bankok számára nulla százalék kamattal átadott 500 milliárd forintos forrást maximum 2 százalékos kamattal adhatják tovább a bankok a kkv-knak, 250 milliárdot új hitelként, 250 milliárdot pedig vállalati devizahitelek forintra váltására. Azért van némi bökkenő: a program mindössze 3 hónapig, június elejétől augusztus végéig tart,és az is kérdéses, mennyire lesz elfogadható a bankok számára a 2 százalékos marzs.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Pont 30 nappal a jegybankelnöki funkciójának megkezdése után tartotta első sajtótájékoztatóját Matolcsy György, és mindjárt stratégiai bejelentést tett. A monetáris tanács – mint ahogyan a MNB-elnök fogalmazott – nem rendkívüli, hanem eseti ülésén a következő évek gazdasági és monetáris politikáját pozitívan befolyásoló stratégiai előterjesztést tárgyalt, és fogadott el.

Fotó: MTI

A döntést az indokolja, hogy Magyarországnak növekedési fordulatra van szüksége, és az teszi lehetővé, hogy a jegybanktörvény által meghatározott feladatok közül az árstabilizáció, vagyis az inflációs cél tartása megvalósult, a pénzügyi rendszer is stabil, így az MNB-nek lehetősége van harmadik feladatának, a gazdaságpolitika támogatásának is eleget tenni.

Olcsó forinthitel és menekülési lehetőség a devizahitelektől

A program három pillérre épül, ebből kettő a mikro-, kis- és középvállalkozásokat célozza meg. Mindkettő kerete 250 milliárd forint, és mindkét esetben a jegybanki refinanszírozás 0 százalék kamattal történik, és a kereskedelmi bankok maximum 2 százalékos kamattal adhatják tovább a kkv-knak.

Az első pillér klasszikus hitelt jelent, amelyet a kkv-k fejlesztésre, forgóeszközhitelként vehetnek igénybe, valamint az uniós pályázatokhoz saját forrásként. Ez nem teljes összegben jelent majd új forrást, mert kiváltható lesz vele lejáró vagy korábbi, kedvezőtlen hitel is. Bártfai-Mager Andrea, a monetáris tanács tagja szerint ez a hitelkonstrukció olyan ágazatokba is eljuthat, amelyekben van kereslet, csak nincs hitelnyújtási hajlandóság.

A másik pillér vállalati devizahitelek kiváltására szolgál, Matolcsy György tájékoztatása szerint a kkv-kör hitelállományának 54 százaléka devizában van. Később kérdésre a jegybankelnök azt is elmondta, hogy az átváltás aktuális árfolyamon történik, így lesz, akinek így is megéri, lesz, aki számára nem lesz vonzó a konstrukció. Elemzők szerint mindenesetre megnyugtató, hogy az újabb devizahitel-kiváltási javaslat nem ró elviselhetetlen terheket a bankrendszerre. Persze veszteségekre ebben az esetben is számíthatnak, nem utolsósorban a rendkívül alacsony kötelező kamatszint miatt, amelynek a költségeiket és a kockázataikat is fedeznie kellene.

Csökkenjen Magyarország sebezhetősége!

Ez a program harmadik pillérének célja. A megoldás pedig: a jegybank kéthetes kötvényállományának csökkentése az MNB devizatartalékainak terhére, mégpedig a jelenlegi 4500 milliárdról 3600 milliárdra. Ehhez a jegybank devizacserét ajánl föl, így 3 milliárd euróval csökkenne a devizatartalék, ami még a piaci reakciószint alatt van.

Matolcsy szerint a program új lehetőségeket és kockázatokat is tartalmaz, de ez utóbbiak jóval a tűréshatár alatt vannak. A jegybankelnök elmondta: jövő héten konzultációsorozatot kezdenek a részletek tisztázására, elsőként nyolc nagy kereskedelmi bank vezetőjével ülnek le, majd más pénzintézetekkel, gazdasági érdekképviseletekkel.

Jó lenne, ha jó lenne…

Matolcsy György a Bank of England hasonló növekedést generáló beavatkozását említette mint példát a Növekedési Hitel Program kidolgozásához. Eémondta azt is, hogy ezt a programot az angol jegybank 2012 augusztusában indította el, és közel fél évig meglehetős érdektelenség kísérte, majd idén januárban kezdett felfutni a hitelezés. Éppen ezért kétséges, hogy a most bejelentett program hogyan lehet sikeres, ha a tervek szerint mindössze három hónap működés után dönt majd a monetáris tanács arról, hogy a tapasztalatok alapján folytatják-e a programot. Három hónap technikailag is elég szűk időintervallumnak tűnik 500 milliárd forint célba juttatásához.

Kérdés az is, hogy – mint ahogyan arról már volt szó – elfogadható, illetve elegendő lesz-e a bankok számára a 2 százalékos kamatmarzs. Mint ahogyan kérdés az is, hogy a kedvezőbb feltételektől hitelezhetőbbekké válnak-e a kkv-k, hiszen a jelenlegi hitelezési helyzetnek elsősorban keresleti okai vannak, amelyeknek csak egyik eleme a maga kamatszint.

Augusztus végén talán okosabbak leszünk…

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo