Itt a lista! Ezek jelentik a legnagyobb veszélyt cégére!

Az árverseny jelenti a legnagyobb kihívást a cégek számára, a kockázati lista második helyén a költségcsökkentési kényszer, harmadikon a piaci kihívások állnak. A legtöbb lehetőség jelenleg az innovációban rejlik – mutat rá az Ernst & Young legfrissebb felmérése.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

„A válság elhúzódását látva egyre több cég ismeri fel, hogy fundamentális változtatásokat kell végrehajtaniuk ahhoz, hogy életben tudjanak maradni a piacon. A vállalati stratégiák kidolgozásakor alapvető szerepet kell kapnia az innovációnak, nemcsak a termékek és a szolgáltatások szintjén, de az egész üzletmenetre kiterjedően. Az üzleti folyamatok újragondolásával párhuzamosan azonban új kockázatok is megjelennek, amelyek csökkentése és megszüntetése érdekében a vállalatoknak új mechanizmusokat kell kidolgozniuk” – mondta Biró Ferenc, az Ernst & Young partnere.

A kockázatok között vezető helyen az árverseny - Kép: SXC

A felmérés alapján a vállalatok számára az árverseny jelenti a legnagyobb kockázatot. Ez jelentős változás az előző évhez képest, amikor ez a tényező csak a negyedik helyen szerepelt a kockázati listán. Az okok között szerepel a piac telítettsége, az internetes kereskedelem előre törése, a magas jövedelmek és bekerülési költségek, valamint az egyes szektorokat érintő szabályozási változások.

Második helyre a költségcsökkentési és nyereségességi elvárásokat sorolták a vállalatvezetők. A válság elmúlt öt évében az egyszerűen megléphető költségcsökkentő lépéseket már megtették a cégek, épp ezért kihívást jelent számukra, hogy hogyan tudnak további racionalizálást végrehajtani a termékeik és szolgáltatásaik minőségének megőrzése mellett. Az akadályt sikerrel leküzdő vállalatok azonban komoly haszonra tehetnek szert: a költségek 1 százalékos csökkentésének és az árbevétel 10 százalékos növelésének az eredményre gyakorolt hatása megegyezik – derül ki a jelentésből, amelyben 21 ország több mint hatszáz vállalati vezetőjét kérdezték meg.

A lista harmadik helyén a piaci kockázatok végeztek. Ezek közé tartozik a feltörekvő piacok felemelkedéséből adódó növekvő kockázat, a magas olajár, valamint a pénzpiacok volatilitása – mutat rá a tanulmány.

A vállalatvezetők szerint a negyedik legfontosabb kihívást a makrogazdasági kockázatok jelentik. Ötödik helyre pedig a megfelelő szaktudás hiányát sorolták. Ezt követi a kormányzatok növekvő szerepe az üzleti világban; a szabályozói környezetnek való megfelelés; a hitelválság hatása; az új technológiák; valamint a politikai válságok.

Az innováció kínálja a legtöbb lehetőséget

Gyengül a forint, van védelem?
Lehet és kell is védekezni a devizakockázatok ellen. Költséges, odafigyelést igényel, de így szélsőséges piaci viszonyok között is biztosítható a vállalkozás kiszámítható működése. Erőteljes ingadozások jellemezték a forintot az elmúlt években: tavaly az esztendő első napjaiban 324 forint fölött járt az euró árfolyama, nyár végén viszont már a 275 forintos szintet tesztelte. Hasonló nyugtalansággal – forintgyengülési hullámokkal – indult 2013 is.
A megkérdezett vállalatvezetők egyértelműen az innovációban látják a legtöbb lehetőséget napjainkban, különösen a feltörekvő országokban. Ennek jól látható jelei is vannak: a cégek négyszer annyit fordítanak kutatás-fejlesztésre ezeken a piacokon, mint a fejlett országokban.

Ehhez kapcsolódóan a lehetőségeket felsoroló lista második helyén épp a feltörekvő országokban tapasztalható keresletbővülés áll. Harmadik helyen pedig a termelékenység javítását célzó befektetések végeztek. Ezt követik az új marketing csatornákban, a stratégiavégrehajtásban, az IT-befektetésekben, a befektetői kapcsolatokban, a vállalati felelősségvállalásban, a fenntartható fejlődésben, valamint a globális céges funkciók optimalizálásban rejlő lehetőségek.

Véleményvezér

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.
Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo