Jelentős adóváltozásokban bíznak a cégvezetők

A kormány gazdaságpolitikai elképzeléseinek sarokköve a magyar kis- és középvállalkozók megerősítése, helyzetbe hozása. Az adatok azt mutatják, hogy talán túlzottak a remények a kkv-szektorban, és kétséges, hogy ezeket a kormány ki tudja-e elégíteni.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A kormánypártok a választások előtt meglehetősen szűkösen nyilatkoztak kormányzati terveikről. Egyedül az tudható, hogy a kabinet a ciklus végére szeretné, ha 10 százalék alá süllyedne a személyi jövedelemadó kulcsa. Amennyiben ez megvalósulna, akkor a nettó jövedelmek emelkedhetnének, ami  növelné a kereseteket, és úgy javítaná a vállalkozások helyzetét, hogy bővülne a lakosság fizetőképessége.

Nyilvánvalóan ez a változás köszön vissza azokban a válaszokban, amit a cégvezetők adtak a Policiy Agenda által készített felmérésben arra a kérdésre, hogy változik-e várakozásuk szerint az adórendszer a jövő évben. Az abszolút többség (60%) változásra számít, sőt a megkérdezettek 50 százaléka szerint a kormány jelentősen átrendezi az adórendszert a jövő évben. Kérdéses természetesen ennek a változtatásnak a fedezete. Az Európai Bizottság jelentése szerint ugyanis Magyarországnak fegyelmezett költségvetési politikát kell folytatnia, hogy elkerülje a túlzottdeficit-eljárás újraindítását.

A kutatás során azt is megkérdezték a cégvezetőktől, hogy amennyiben lenne fedezet a költségvetésben gazdaságélénkítő programokra, akkor az ebből származó forrást leginkább mire költenék. Talán meglepő, hogy a konkrét intézkedést megjelölők közül a legtöbben azok voltak (27%), akik a személyi jövedelemadót csökkentenék. Ezt követték a beruházásokhoz nyújtott támogatások (25%), valamint a munkáltatói terhek csökkentése (12%).

Nyilvánvaló, hogy a vállalkozások vezetői számára a szja csökkentése két irányból is kedvező lehet. Egyrészt a saját jövedelmüket terhelő adómértéke is csökken, másrészt a bruttó bérek emelése nélkül az alkalmazottak béremelésben részesülnek. Ez pedig legalább az adóváltozás évében könnyíti a munkaadó terheit.

 

Amennyiben az országnak lenne pénze a gazdaság élénkítésére, akkor Ön szerint azt leginkább mire kellene felhasználni?

Meglepő volt a kutatási eredményekben az, hogy a cégvezetők 6 százaléka inkább hiteltámogatásra vagy a képzési rendszer erősítésére használná fel a rendelkezésre álló állami forrásokat.

Hogy lesz itt új munkahely?

A miniszterelnök egyik bejelentése az volt, amikor deklarálta, hogy a teljes foglalkoztatottságot kívánja megteremteni Magyarországon.  A cégvezetők várakozásai alapján azonban egyhamar nem várható, hogy jelentősen megugorjon a foglalkoztatás a kkv-szektorban. A válaszadók 68 százaléka szerint vagy nem változik, vagy inkább csökken a foglalkoztatottak száma abban a szektorban, ahol a cége működik.  Mindössze a válaszadók negyede reménykedik egy enyhe növekedésben, és csupán 7 százalékuk optimista, ők jelentős számban várnak új munkahelyeket az elkövetkező félévben.

A cégvezetők véleménye között  abban a tekintetben van különbség, hogy mekkora árbevételű céget vezetnek. Az 500 millió forint árbevétel feletti vállalkozások vezetőnek 47 százaléka vár javulást a foglalkoztatási helyzetben, míg a 100 millió forint alattiaknál csupán 29 százalék.

Szeretik a vállalkozók az EU-t, és nem csak a pénzért
Ismét nőtt az előző negyedévhez képest a KKV Konjunktúra Index értéke. Ezzel már több mint egy éve emelkedő pályát mutat. A cégvezetők több mint fele már abban bízik, hogy erősödni fog saját vállalkozásának helyzete a következő félévben. Ezzel együtt a várakozásoknál jóval pozitívabban vélekednek az európai uniós tagságunkról, még ha a többségük nem is reménykedik abban, hogy részesülhet EU-s forrásokból.

Véleményvezér

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo